30 мільйонів інфікованих COVID-19 у світі: Це багато чи мало?

Андрій Волянський
Андрій Волянський

Завідувач кафедри імунології та мікробіології в ХМАПО

Чоловік йде перед картонними фігурами засновника Радянського Союзу Володимира Леніна (зліва), президента Китаю Сі Цзіньпіна (праворуч) і президента США Дональда Трампа біля стенду сувенірного магазину в Москві EPA-EFE

За офіційною статистикою ВООЗ у світі налічується майже 30 мільйонів інфікованих коронавірусною інфекцією COVID-19. Чи багато це, і чи дійсно це відображає суть речей?

Про це пише Андрій Волянський на своїй сторінці в Facebook.

Звичайно, мало, це близько 0,4% населення земної кулі. Якби ця цифра була правдивою, то це б означало, що світ ще не вступив в пандемію. Тільки доторкнувся до першої хвилі. Кінчиком пальця спробував, чи не холодна вода. За офіційною статистикою найбільше інфікованих в Катарі – 4% населення, з великих країн – 2% населення в США і Бразилії. Україна на 83-му місці – 0,37%.

Але ці цифри лише приблизно відображають кількість позитивних ПЛР-проб. Інфікованих набагато більше. Скільки? Думаю, в 5, можливо в 10 разів більше, скажімо, 300 мільйонів, 4% населення Землі. У країнах, що пройшли першу хвилю антитіла виявляються у 10-20%, в деяких локаціях і вище.

Який критерій найбільш об'єктивний? Кількість летальних випадків. Хоча знаходження коронавірусу не завжди означає, що причиною смерті стало COVID-19, кращого інструменту для статистичної обробки поки не бачу. У світі загинуло на сьогодні 945 тисяч осіб, протягом останніх місяців кількість летальних випадків на добу достовірно відображається лінійною залежністю -y=5500x+500 000 (сумарна кількість смертей на 28 червня). З початком холодного сезону в північній півкулі можливий відрив від цієї прямої, але, на мій погляд, в межах 10 000 смертей на добу. Тобто за підсумками 2020 року світ отримає 1,5-2 мільйони смертей, пов'язаних із коронавірусом. Це 3% світової летальності (58-59 мільйонів). А це багато чи мало? Можна порівняти зі смертністю від туберкульозу та СНІДу. І, не варто забувати про те, що надмірна летальність, викликана пандемією, буде поступово компенсуватися, тому що протягом найближчих декількох років зменшиться кількість смертей від різних причин. Спрощено: менше помре від інфарктів та інсультів, тому що їх вбив (уб'є) коронавірус.

Новини за темою: На шляху повільного суїциду, або Як Україна підготувалася до другої хвилі COVID-19

В Україні все менш радісно, тому що тільки зараз, завдяки 6-місячному жорсткому карантину починає розгортатися перша хвиля. Ніякої лінійної залежності немає, йде експоненціальне зростання, характерне для початку хвилі. Вересневі середні 40 летальних випадків на добу, на жаль, дуже скоро трансформуються в 50-100, можливо 200 щоденних смертей протягом холодного сезону. Це виведе нас на 10-15 тисяч смертей на 1-е січня 2021 року і 20-40 тисяч летальних випадків за підсумками холодного сезону.

Першорядне завдання для України: мінімізувати можливі втрати!

Практично це означає: захистити від захворювання і смерті групи ризику, в яких летальність доходить до 10%!

Потрібно припинити грати в "Зірницю" – ділити країну на червоних, помаранчевих, жовтих і зелених. МОЗ, неодноразово змінюючи критерії, повністю знецінив свою систему адаптивного карантину. Потрібно припинити блокувати транспорт і роботу підприємств. Потрібно припинити нагнітати паніку і соціальну сегрегацію. Думаю, штучно створений страх померти у мільйонів людей – не найкращий спосіб подолання пандемії.

Як захищати групи ризику? Саме в цьому повинна полягати суть адаптивного карантину. Потрібні окремі гайди (керівництва) для гіпертоніків, діабетиків, астматиків, літніх, вагітних тощо. Все це давним-давно розміщено на сайтах міністерств охорони здоров'я успішних в боротьбі з пандемією країн (Сінгапур, Кувейт). Просто скопіюйте. Потрібно активно задіяти поки ще потужні вторинні й третинні етапи медичної допомоги, всю цю армію кардіологів, пульмонологів, ендокринологів та інших для активного спостереження людей із хронічною патологією. Відродити профогляди. Дати гроші на лікування груп ризику. Виділити перехворілих (тільки за офіційними даними 12 тисяч медпрацівників вже перехворіло), їх потрібно направляти на надання допомоги групам ризику. Не просто тестувати на наявність антитіл, а активно використовувати імунних. Ці люди вже не захворіють, ніяких достовірних підтверджень повторного інфікування світ поки не отримав, поодинокі випадки не повинні заважати адаптувати систему подолання пандемії.

Андрій Волянський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...