Звіт Максима Степанова у Раді: Як МОЗ бореться з коронавірусом і коли все стане по-справжньому погано

Топ-новина
Топ-новина
Голова МОЗ Максим Степанов МОЗ

Чиновник відзвітував про роботу міністерства охорони здоров’я та зробив певні припущення щодо епідемічної ситуації на майбутнє

Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов вчора виступив у Верховній Раді зі звітом роботи щодо протидії поширенню коронавірусу. Він розповів про останню статистику інфікування по Україні та дав прогнози щодо темпів захворюваності на COVID та швидкості заповнення ліжок у лікарнях.

З огляду на сказане чиновником у залі парламенту, нинішня ситуація з шаленими темпами захворюваності видається ще не найстрашнішою.

Про найважливіші тези виступу міністра та останню статистику захворюваності по Україні – далі у нашому матеріалі.

Про що говорив Степанов у Раді

Очільник МОЗ передусім розповів про розроблений відомством план, що визначає алгоритм дій відповідно до чотирьох рівнів небезпеки поширення коронавірусу. На це варто звернути увагу кожному українцеві, щоб знати, до чого готуватися глибокої осені та взимку.

Перший рівень небезпеки передбачає по 5-7 тисяч нових випадків інфікування на добу. За словами Максима Степанова, таке навантаження система охорони здоров’я України здатна витримувати.  

На другому рівні небезпеки заповнення ліжок хворими на COVID становитиме приблизно 70% в цілому по Україні. Орієнтовна щоденна кількість хворих з підтвердженими випадками хвороби складе 8-10 тисяч.  

Степанов зазначив, що у цьому випадку МОЗ збільшить кількість ліжок у всіх закладах охорони здоров’я на 30% від усього ліжкового фонду, а це – 52 тисячі ліжок. До того ж будуть розгорнуті тимчасові госпіталі поза межами лікарень. Також МОЗ збільшить кількість медиків для госпіталізації хворих з COVID в усіх закладах охорони здоров’я завдяки залученню працівників з інших відділень. 

Третій рівень небезпеки передбачає поновлення жорсткого карантину по країні із застосуванням повного переліку обмежень червоного рівня епідеміологічної небезпеки. На цьому рівні очікується 11-15 тисяч хворих на коронавірус щоденно. Заповненість ліжок по всій країні, визначених для лікування хворих з COVID, становитиме не менше 85%

У такому випадку МОЗ почне мобілізацію всіх медиків та забезпечить роботу польових шпиталів. 

На четвертому рівні небезпеки МОЗ активує протокол медичного сортування з пріоритетом надання медичної допомоги. Це значить, що ресурси системи охорони здоров’я вичерпані, а щоденна кількість випадків складе 20 тисяч хворих.

Станом на 20 жовтня Україна перебуває на першому рівні небезпеки. Проте у МОЗ прорахували, що вже у найближчі тижні ми можемо опинитися на другому рівні.  

Також Максим Степанов зазначив, що на початку епідемії коронавірусу в Україні були готовими для прийому хворих 12 704 ліжка. Станом на зараз їхня кількість збільшена до 42 тисяч, а до 10 листопада буде збільшена до 52 тисяч. У середині листопада 50% ліжок будуть підключені до кисню, а у грудні – 80%. Також МОЗ планує до кінця року збільшити кількість ПЛР-тестувань на коронавірус до 75 тисяч на добу.

Новини за темою: Зеленському представили зразок можливої української вакцини від коронавірусу

Як сьогодні лікують хворих на коронавірус

Ще навесні Кабінет міністрів прийняв постанову, якою затвердив в рамках Програми медичних гарантій окремі пакети з надання медичних послуг пацієнтам з підозрою або встановленим коронавірусом. 

Механізм виглядав так – Національна служба здоров’я України, як єдиний закупівельник медичних послуг, укладає договори з лікарнями і платить їм за наданням допомоги таким пацієнтам. На це було виділено понад 15 млрд грн. До пакетів медичних послуг увійшли оплата за роботу мобільної бригади, яка бере аналіз у пацієнта вдома, оплата екстреної медичної допомоги, оплата за cтаціонарну медичну допомогу к тих закладах, де лежать пацієнти з коронавірусом.

Нині за документами Національна служба здоров'я виділяє на одного пацієнта 20-45 тисяч гривень. Це і оплата препаратів для симптоматичного лікування коронавірусу, і медичні вироби, і тести (до 3 разів і більше за потреби), і лабораторні та інструментальні дослідження, і киснева підтримка, інтенсивна терапія та підключення до ШВЛ або ЕКМО за необхідністю, і медикаментозна терапія та знеболення за потреби.

У травні у МОЗ заявляли, що держава у повному обсязі забезпечує лікування хворих на коронавірус, і лікування у стаціонарах відбувається за рахунок бюджету. У липні казали те саме – оплата лікування хворих на COVID-19 здійснюється державою, а лікарні отримують кошти від НСЗУ.

А зовсім нещодавно – 9 жовтня – уряд постановив, що ще й приватні лабораторії мають робити безкоштовне тестування на коронавірус, і виділив на це гроші. Але Максим Степанов зазначив, що приватні лабораторії лише здійснюватимуть аналіз переданих їм зібраних державою зразків на своєму лабораторному обладнанні. Тобто за тестування у приватних лабораторіях за власним зверненням пацієнти мають платити самі.

Щоб за ПЛР-тест заплатила держава, то на нього має направити сімейний лікар. На безкоштовні комп'ютерну томографію чи рентген також має відправити лікар за електронним направленням. Але вказані послуги не надаються безкоштовно, якщо громадяни приходять без направлення лікаря.

За інформацією НСЗУ, держава має покривати вартість таких препаратів: парацетамол, ібупрофен, еноксепарин, гепарин, надропарин, гідроксихлорохінін, амоксицилін/клавуланат, ампіцилін/сульбактам, азітроміцин, кларитроміцин, цефуроксим, цефтріаксон, цефотаксім, цефтазідім, цефоперазон, дексаметазон, гідрокортизон, метілпреднізолон, тозилізумаб, флуконазол.

У МОЗ стверджують – якщо пацієнту безпідставно відмовляють у лікуванні або вимагають гроші за те, що має бути безкоштовним, потрібно подавати скаргу у НСЗУ.

Так, все це виглядає гарно на папері і здавалося б, має ідеально працювати і на практиці. Проте майже кожен, хто перехворів на коронавірус, підкреслює – витрачав свої гроші і в окремих випадків рахунок ішов на сотні тисяч гривень. Але чому так, адже в умовах стаціонару лікування COVID-19 – безкоштовне? Ймовірно, на практиці щось пішло не так.

Новини за темою: Науковці встановили, скільки часу коронавірус може жити на шкірі

Про це каже і мер Києва Віталій Кличко.

"Місто сьогодні самотужки і готує додаткові ліжка в лікарнях, і обладнує відділення, і виділяє кошти з резервного фонду столиці, майже 14 мільйонів гривень", – наголосив мер.  

Київ отримав доручення від МОЗ про забезпечення в опорних лікарнях 80% ліжок киснем. Для цього держава виділила Києву – поки що на папері – 29,6 млн грн.

"Разом з тим, уряд не вніс жодних змін у порядок закупівель робіт з капітального ремонту щодо спрощення цієї процедури. А сьогодні тільки процедура закупівлі займає близько двох місяців! І, якщо врахувати ще й ремонтні роботи, то до 1 листопада, встигнути – нереально", – зазначив Кличко. 

У коронавірусному фонді бюджету є 66 мільйонів гривень. Проте половину коштів уже витратили, а половина призначена іншим міністерствам. Аби розвантажити державні лабораторії, уряд вирішив співпрацювати з приватними, виділивши на це з фонду 100 мільйонів. Але такої суми вистачить максимум на кілька тижнів.

Незважаючи на недолугість розподілу коштів лікарням та відсутність повністю безкоштовного лікування коронавірусу, 20 жовтня Верховна Рада прийняла постанову про створення штабу по боротьбі з COVID на чолі з Володимиром Зеленським. Документ передбачає масове тестування на коронавірус, збільшення потужностей лабораторій та перепрофілювання лікарень під відділення для лікування коронавірусу.

Також планується втілити такі кроки:

  • ввести в дію єдину всеукраїнську багатоканальну телефонну лінію для українців, які мають симптоми або хворіють на коронавірус, для проведення безкоштовного тестування та надання невідкладної допомоги.
  • створити за регіональним розподілом необхідну кількість мобільних бригад для забору у пацієнтів біологічного матеріалу за місцем проживання та його транспортування у лабораторію.

До речі, документ регулює і доступ до вакцини проти коронавірусу, коли вона буде затверджена і надійде в Україну. Так, пропонується створити умови для спрощення реєстрації в Україні безпечних і якісних вакцин та забезпечення вакцинування не менше ніж 40% українців за бюджетні кошти.

Новини за темою: В Україні один з найнижчих рівнів смертності від коронавірусу в ЄС, - Зеленський

Остання статистика (невтішна)

Максим Степанов вчора заявив, що наразі в лікарнях України, підготовлених на період епідемії COVID-19, хворими або пацієнтами з підозрою на коронавірус зайнято 22 977 ліжок. За минулу добу по Україні госпіталізували 1009 осіб. 

У Києві, приміром, у стаціонарах лікується 1761 хворий на коронавірус, з них 29 дітей, 367 пацієнтів – у важкому стані, 621 отримує кисневу підтримку, 31 перебуває під апаратами ШВЛ. Ще 173 пацієнти перебувають в лікарнях із підозрою на коронавірус.  

Тим часом за останню добу по країні зареєстровано антирекорд – 6719 нових хворих на коронавірус. До того ж жоден регіон не готовий до послаблення карантину, а "зелених" областей всього кілька по країні. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...