live

Звіт Кабміну за 2019 рік: Від зростання пенсій і зарплат до освітньої та медичної реформ

Топ-новина
Топ-новина
Уряд склав звіт своєї роботи Фото з відкритих джерел

Український уряд днями оприлюднив документ під назвою "Звіт з виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів у 2019 році", у якому йдеться про результати його роботи протягом минулого року

Зі вступу до Звіту стає зрозуміло, що уряд подає результати своєї роботи за період з жовтня 2019 року. У Кабміні підкреслюють, що "за цей короткий період роботи вдалося досягнути низки вагомих результатів, які вже зараз здатні суттєво покращити життя громадян".

У Кабміні зазначили, що програма діяльності уряду була схвалена Верховною Радою 4 жовтня 2019 року. Також в уряді повідомили, що наполегливо працювали для покращення стану медицини та забезпечення більшої доступності ліків, підвищення якості освіти, забезпечення захисту дітей-сиріт та створили умови для зменшення сум в платіжках за тепло, покращували макроекономічну стабільність і умови ведення бізнесу та підвищували інвестиційну привабливість України.

Ми вирішили проаналізувати урядовий Звіт та зробити стислу, але інформативну витримку з результатів роботи Кабміну, що займають кількасот сторінок.

Про зарплатню і ВВП

У 2019 році економіка України зростала високими темпами, як завіряють у Кабміні. У ІІ і ІІІ кварталах темпи зростання ВВП перевищили 4 % і були одними з найвищих у Європі. Цей показник є близьким до показника Литви, Угорщини, Естонії, Польщі, Румунії та Болгарії.

Ріст ВВП у 2019 році підтримувався розширенням внутрішнього попиту – споживчого та інвестиційного – і зовнішнього.
В уряді зазначають, що минулого року доходи українців зростали, споживче кредитування розширювалося, а ріст цін уповільнювався. Зокрема йдеться про те, що номінальні доходи українців у січні-вересні 2019 року зросли на 15 % порівняно з 2018 роком. Це зумовлено підвищенням державних гарантій, пенсій та соцдопомоги. До того ж росла заробітна плата: номінальна зарплатня збільшилася на 18,4 % до 10 497 грн, а реальна – на 9,8 %. Це відбувалося в умовах високої конкуренції за кваліфікованих працівників з іноземними роботодавцями та високої економічної активності суб’єктів господарювання та в умовах росту мінімальної заробітної плати.

За підсумком 2019 року у Мінекономіки очікують зростання ВВП на рівні близько 3,3–3,5 %.

Про пенсію і безробіття

Уряд повідомляє про підвищення рівня доходів усіх верств населення та зниження бідності, зокрема про ріст зарплатні і підвищення стажу, необхідного для виходу на пенсію. Це (звісно ж) посприяло збільшенню пропозицій робочої сили на ринку праці. Рівень безробіття українців у віці 15–70 років став зменшуватися, натомість росте рівень зайнятості населення цього віку.

Про ціни

Ціни ростуть не так швидко, як могли б – завдяки монетарній політиці НБУ, зміцненню гривні та зниженню світових цін на енергоносії, - кажуть у Кабміні. Приміром, у грудні вперше зафіксували зниження цін на 0,2 % – це обумовлено здешевшанням газу. За підсумками 2019 року індекс цін виробників промислової продукції знизився на 7,4 % порівняно з 2018 роком.

Також покращувалася інвестиційна сфера, завдяки чому росла економіка та нарощувалися капітальні інвестиції.

Про освіту

В уряді вже вкотре розповіли про початок роботи над реформою дошкільної освіти, зокрема, про зменшення черги на влаштування до дитячих садків на 19,8 тис. місць – таким чином черга тепер складає 26,7 тисячі місць.

Також було розширено охоплення дітей 3–5 років дошкільною освітою у міській та сільській місцевості – відкрито 17 нових дитячих садків, реорганізовано 51 заклад освіти з дошкільними відділеннями, створено 135 приватних дитсадків, реконструйовано 37 дитсадків.

16 січня 2020 року парламент прийняв ЗУ "Про повну загальну середню освіту", яким запроваджується започаткування педагогічної інтернатури, забезпечення фінансової автономії шкіл, збільшення зарплат вчителів, можливість для учнів обирати курси і предмети, отримувати індивідуальні консультації на базі школи за рахунок держави та гарантування зарахування дітей до початкової школи без конкурсу.

Проведено пілотний етап сертифікації вчителів, розпочато роботу Служби освітнього омбудсмена (для реалізації права особи на освіту та захисту її прав в освіті), створено умови для покращення соціального захисту окремих категорій вчителів – у 2020 році передбачено виплатити допомогу у 10-кратному розмірі прожиткового мінімуму 74 тисячам вчителів шкіл зі стажем до 10 років.

Україна приєдналася до Декларації про безпеку шкіл, також МОН та Британська Рада підписали меморандум, яким передбачено викладання і вивчення англійської мови, вдосконалення підготовки вчителів англійської мови у вишах.

В рамках створення національної системи протидії та попередження булінгу в закладах освіти створено онлайн-курс з протидії та попередження булінгу для освітян, на який у 2019 році зареєструвалося 100 тис. слухачів.

Заклади вищої освіти отримали 421,9 млн грн на капітальні видатки, також було запроваджено фінансування вишів за результатами їх освітньої, наукової та міжнародної діяльності. Тож, починаючи з 2020 року, ВНЗ отримують державне фінансування не в залежності від штатного розпису, а від результатів своєї діяльності. Протягом наступних трьох років вага кількості студентів у фінансуванні закладу вищої освіти зменшиться з майже 100 % до 50 % і менше.

Детальніше про реформування галузі освіти можна прочитати за цим посиланням.

Про медицину

В уряді заявили, що створили запаси сироватки проти дифтерії, закупили вакцини проти кору, краснухи та паротиту (1,2 млн доз вакцин на 2020 рік) – це дозволить вакцинувати всіх, хто потребує вакцинації, та тих хто, не був вакцинований раніше.

Лабораторія ДУ "Центр громадського здоров’я МОЗ України" забезпечена діагностичними препаратами для досліджень зразків від хворих на гарячки Західного Нілу, денге, Чікунгунья, Зіка, Ебола, Крим-Конго геморагічної гарячки, кліщового енцефаліту і геморагічної гарячки з нирковим синдромом.

Продовжено реалізацію Урядової програми "Доступні ліки", направлену на системне лікування українців, що хворіють на діабет II типу, астму та серцево-судинні захворювання. Кількість препаратів у реєстрі лікарських засобів, які підлягають реімбурсації збільшено вдвічі – до 254-х торгових назв, 78 з яких повністю безоплатні для пацієнтів. Такі ліки можна було отримати (наприкінці 2019 року) у 7840 аптеках України. До того ж було виділено 2,1 млрд грн на фінансування програми "Доступні ліки", а на закупівлю ліків та медвиробів на централізованому рівні було додатково виділено 3,2 млрд гривень.

Було оновлено автопарк медичних автомобілів, розпочато трансформацію будинків дитини у центри реабілітації та паліативної допомоги дітям, де діти проходитимуть фізичну, медичну, соціальну, психологічну реабілітацію.

Про соцсферу, субсидії і пенсії

Відновлено реабілітацію за державні кошти всіх дітей з інвалідністю незалежно від діагнозу.

Закуплено 48 спеціально обладнаних автомобілів для перевезення осіб з інвалідністю, профінансовано придбання 1971 житлового приміщення дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, придбано 14 дитячих будинків сімейного типу, розпочато будівництво 3-х дитячих будинків сімейного типу та 6-и малих групових будинків.

Також уряд зазначає, що підвищив з 2020 року з 2 до 2,5 прожиткових мінімумів соцдопомогу дітям-сиротам, які виховуються в прийомних сім’ях та дитбудинках сімейного типу, а дітям з інвалідністю, які виховуються в прийомних сім’ях та дитбудинках сімейного типу – з 2 до 3,5 прожиткових мінімумів.

Спрощено умови призначення житлових субсидій окремим категоріям громадян, впроваджено нову модель звернення за призначенням пенсії, що передбачає подання документів в електронному вигляді та звернення до сервісного центру один раз – за отриманням пенсійного посвідчення.

Для прогнозного розрахунку майбутньої пенсії за віком створено "Пенсійний калькулятор" та запроваджено електронні трудові книжки. Для повної відмови від паперового документообігу в пенсійному забезпеченні триває оцифрування пенсійних справ. За грудень 2019 року – січень 2020 року оцифровано 187 658 пенсійних справ.

У 2019 році було збільшено пенсії – на 1 січня 2020 року середня пенсія становила 3082 грн, що на 16,5 % більше ніж на початку 2019 року.

Медіа і кіно

В Уряді зазначили, що українці стали рідше стикатися з маніпулятивними та фейковими новинами. Зокрема, у Кабміні розповіли про те, що на 15 лютого 2020 року заплановано запуск ефірного розважально-інформаційного телеканалу для жителів тимчасово окупованих територій України.

У галузі розвитку українського кіно Кабмін хвалиться такими "зсувами": запуск системи "cash rebates" та зміна умов надання державної підтримки на виробництво фільмів, розробка системи "Електронний квиток", що аналізує збори та відвідуваність в кінотеатрах, розробка концепції державно-приватного партнерства для реновації Кіностудії ім. О. Довженка.

Про ветеранів

Верховна Рада прийняла закон, який регулює питання надання статусу учасника бойових дій особам, які перебували у складі добровольчих формувань.

Реалізація програми "Доступне житло" (для учасників бойових дій та внутрішньо переміщених осіб за принципом 50/50) надала можливість в грудні 2019 року забезпечити житлом майже 2000 сімей.

Також було спрощено Порядок в’їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій та удосконалено процедуру виїзду через лінію розмежування з тимчасово окупованих територій України українців віком від 14 до 16 років.

Про "Укрзалізницю"

Стартувало реформування АТ "Укрзалізниця", було запущено потяг з вагонами підвищеного комфорту, проведено ремонт та модернізацію залізничної інфраструктури, оновлено рухомий склад.

Також було проведено ремонт автомобільних доріг загального користування державного значення, введено в дію інтелектуальні транспортні системи у сфері дорожнього господарства для захисту доріг від руйнування, впроваджено в тестовому режимі електронну товарно-транспортну накладну та процес електронного бронювання дозволів на міжнародні вантажні перевезення через транспортний портал електронних послуг "e‑transport.gov.ua".

Про комунальні послуги і житло

Проведено перерахунки за теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води. До перерахунку ціна природного газу в тарифі становила 6235 грн за тисячу кубометрів, а за результатами перерахунку споживачам відшкодували вартість газу за ціною 4276 грн за тисячу кубометрів.

З вересня 2019 року 1130 сім’ям надано державну підтримку на придбання доступного житла та іпотечного кредитування під 3 % (242 учасників АТО, 752 – внутрішньо переміщених осіб, 136 – інші сім’ї) на загальну суму 600 млн грн.

В 2020 році виділено 100 млн грн на реалізацію бюджетної програми "Доступне житло" та 39 млн грн на бюджетну програму "Індивідуальне житлове будівництво на селі".

Українці й інтернет

Збільшено кількість послуг, що надаються онлайн, зокрема впроваджено комплексну послугу "єМалятко" (послуги, пов’язані з народженням дитини), електронний кабінет забудовника, через який громадяни можуть отримати 9 онлайн-послуг у будівельній сфері (https://e-dabi.gov.ua), транспортний портал електронних послуг (https://e-transport.gov.ua), мобільний застосунок "Дія", проєкт з Приватбанком "SMART ID" (для доступних способів електронної ідентифікації за електронним підписом), ID-картку із кваліфікованим електронним підписом (запис кваліфікованого електронного підпису при оформленні ID-картки).

Про військових

Було відремонтовано 59 одиниць верстатного обладнання, на українських підприємствах відремонтовано 507 одиниць озброєння та військової техніки, підготовлено 1100 військовослужбовців ССпО Збройних Сил України, оснащено Тактичну групу ССпО Збройних Сил України для дій у складі сил реагування НАТО, в апараті Міноборони створено Відділ координації внутрішнього контролю, Міноборони провело перевірки, результати яких було передано до правоохоронних органів.

Також у 2019 році в Україну повернувся 91 український моряк з екіпажів суден "Sea Shark", "Іван Голубець", "Marmalaita", "M/V Laetitia V", "CONTSHIP OAK", "Temeteron", "Pearl Coast", "Delphi Ranger" та були звільнені 35 утримуваних у Росії українців.

*************

Варто розуміти, що нинішній чинний уряд працює протягом п’яти місяців, з яких на 2019 рік припадає лише чотири. Тобто за цей час міністри, обрані у серпні 2019 року, лише включилися в роботу, окреслили її вектори та окреслили дорожню карту. До того ж за цей час Кабмін мав низку кадрових змін та кілька скандалів, у тому числі, за участі очільника уряду та топ-чиновників. Прем’єр-міністр намагався піти у відставку, міністри отримували фантастичні зарплати та космічні премії, робили гучні некоректні заяви.

Це свідчить про те, що у такому насиченому політичному житті уряду було вкрай важко довести до кінця бодай одне завдання, вкрай важливе для України. Проте звіт свідчить про протилежне – Кабмін працював скрупульозно та старанно і має чим похвалитися.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...