Знову локдаун? Чи зможуть бізнес та пересічні українці пережити посилення карантину

Президент Зеленський заявив про підтримку підприємців, а уряд запевняє, що напрацював відповідні програми

Топ-новина
Топ-новина
Українська правда

Ситуація з коронавірусом в Україні загострюється, і влада не виключає значного посилення карантинних обмежень. Однак президент України Володимир Зеленський заявив, що підприємці отримають фінансову підтримку. Відповідно до ініціативи очільника країни Кабмін вже розробив відповідні програми.

Розповідаємо детальніше, що пропонує влада і що говорять із цього приводу експерти.

Що заявив Зеленський

Президент України Володимир Зеленський зазначив, що влада надасть підтримку бізнесу на час карантину. Так, анулюють податковий борг до 3,06 тис. грн для майже чотирьох мільйонів українців.

Володимир Зеленський Офіс президента

Окрім цього, Зеленський зазначив, що передбачаються податкові канікули, а при посиленні обмежувальних заходів 200 тис. фізичних осіб - підприємців 1-ї групи будуть звільнені від сплати всіх податків і зборів, включно з ЄСВ.

Підприємцям, чий бізнес постраждав від посилення карантину в Україні, виплатять по 8 тисяч гривень. Такі виплати отримають і звільнені наймані працівники.

"Найближчим часом до парламенту буде подано законопроєкти, які передбачатимуть наступне: одноразова матеріальна допомога тим, чия сфера діяльності потрапляє під заборону через посилення карантину. Якщо ви ФОП і змушені закрити бізнес, або найманий працівник, якого звільняють, ви зможете отримати допомогу в розмірі 8 тисяч гривень", – зазначив глава держави.

Він додав, що отримати ці гроші можна, зробивши три кроки:

  • зайти в додаток "Дія";
  • ввести персональні дані;
  • вказати номер банківської карти.

За словами Володимира Зеленського, після перевірки даних протягом декількох день допомога буде виплачена. За розрахунками, таку допомогу зможуть отримати 1,2 млн українців. Обсяг програми складе майже 10 млрд гривень.

Крім того, буде передбачена компенсація за збереження робочих місць.

"Якщо ви, наприклад, власник кафе і ви не закрилися, але через карантин скоротили час роботи. Нікого не звільнили, але деяких працівників відпустили у вимушену відпустку, тоді ви зможете отримати гроші для виплати таким працівникам. Це буде сума пропорційна часу простою в розмірі до 8 тисяч гривень на одного працівника", – додав президент.

Також, за словами очільника країни, незабаром у Верховну Раду планують внести законопроєкти, які передбачають виплати компенсацій за сплату Єдиного соціального внеску для бізнесу, який постраждав через посилення карантину.

Виплати компенсацій за ЄСВ планують виділити 1,5 мільярда гривень для майже 120 тисяч юридичних осіб.

"Якщо через посилення карантину ваша діяльність забороняється, ви отримаєте компенсацію за сплату ЄСВ за своїх найманих працівників. Невеличка кав'ярня, де працює п'ять чоловік, отримає компенсацію близько 8-10 тисяч гривень. Звичайно, всі ці програми будуть доступні не тільки кав'ярнях, але і всім, хто постраждав від карантину", – зауважив президент.

Новини за темою: У Вінниці "карантин вихідного дня" хочуть перенести на понеділок і вівторок, аби підтримати бізнес

Що кажуть у Кабміні

Напередодні прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що уряд за ініціативи президента Володимира Зеленського вже розробив програми підтримки людей та бізнесу в разі, якщо карантин в Україні буде посилений.

Засідання Кабміну Урядовий портал

Отже, в цих програмах пропонуються такі пункти:

  • Допомога ФОП та найманим працівникам, чия сфера діяльності може потрапити під закриття через карантин. Працівники та ФОП зможуть отримати матеріальну допомогу в розмірі 8 тис. грн. За нашими розрахунками програмою в разі посилення карантину зможуть скористатися понад мільйон українців, а загальний обсяг за цим напрямком становитиме 10 млрд грн.
  • Програма збереження робочих місць. У разі запровадження посилених заходів через загострення ситуації з пандемією, роботодавці зможуть отримати до 8 тис. грн одноразової матеріальної допомоги на кожного працівника, робочий час якого скорочено/буде скорочено внаслідок запровадження таких заходів.
  • Ініціативи щодо ЄСВ. Підприємства, що зупиняють роботу в разі запровадження жорсткого карантину, отримають компенсацію витрат на сплату єдиного соціального внеску за найманих працівників. Для близько 120 тис. юридичних осіб буде закладено майже 1,5 млрд грн. Крім того, від сплати податків і зборів, включно з ЄСВ, будуть звільнені майже 200 тис. фізичних осіб – підприємців 1-ї групи.

За словами голови уряду, всі ці програми будуть спрямовані до розгляду у Верховну Раду.

Очільник Кабміну анонсував запуск програми державної підтримки підприємців, якою гарантуватиметься до 80% тіла кредиту в банку.

За словами Шмигаля, йдеться про підтримку малого та середнього бізнесу. "Уряд підтримав запуск ще однієї програми підтримки – це портфельні гарантії від держави по кредитах для малого та середнього бізнесу. Мова йде про додаткові 5 млрд грн, які будуть спрямовані на те, щоб здешевити позики для ще більшої кількості підприємств", – написав чиновник.

Крім того, очільник уряду додав, що програма має сприяти більш доступному кредитуванню, а строк гарантій може бути від 1 до 10 років.

Також Кабінет міністрів ухвалив рішення про продовження виплат на дітей ФОПам, які вимушені обмежити свою роботу через карантин.

Якщо в родині підприємця є діти віком до 10 років держава допомагатиме з їх забезпеченням. Передбачається виплата приблизно 2 тис. грн на кожну дитину.

Шмигаль уточнив, що всі заявки, які були подані у травні-серпні за цією програмою, будуть подовжені автоматично.

За словами прем'єра, загальне фінансування для українських родин за цією програмою до кінця року складе фактично 1 млрд грн.

Новини за темою: Вигідніше не працювати: Дубінський заявив, що логіка щодо компенсацій по 8 тис. грн під час карантину хибна

Що раніше обіцяв прем’єр-міністр Шмигаль

Після впровадження "карантину вихідного дня" прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що влада має сім інструментів для підтримки тих галузей, які страждають найбільше під час посилення протиепідемічних заходів.

"У нас є низка інструментів, які проявили себе навесні. Також ми працюємо над розробленням нових програм. У нас на сьогодні є до семи інструментів, якими ми будемо вже цього тижня підтримувати галузі, які страждають найбільше", – розповів очільник уряду.

Питання порятунку бізнесу під час карантину Шмигаль обговорив з міськими головами. "Для нас це один із виходів, коли на вихідних люди перебувають удома і не створюють великий потік та скупчення. Великі заробітки галузей саме у суботу та неділю якраз є доведенням факту, що величезні потоки людей рухаються в галузь харчування та розваг", – зазначив очільник уряду.

Водночас Шмигаль додав, що наразі уряд зосереджений на комунікації з галузями, щоб випрацювати механізми компенсації втрат.

Новини за темою: У МОЗ розповіли про основну мету "карантину вихідного дня"

Як планують підтримувати пересічних громадян

Влада також розглядає можливість виплати компенсацій для тих українців, які повністю чи частково втратили роботу через карантинні обмеження.

Народна депутатка України (фракція "Слуга народу") Євгенія Кравчук розповіла, що додаткові обмежувальні заходи в Україні не можна запроваджувати без додаткових компенсаторних механізмів.

"Зараз якраз напрацьовується законопроєкт, у Кабінеті міністрів, Міністерстві економіки, Міністерстві соціальної політики і Комітеті з питань соціальної політики над ним працюють. Мова йде про компенсації тим людям, які не працюють через обмежувальні заходи, тобто якщо вони або повністю втратили роботу, це наймані працівники, наприклад, або частково – їх відправили у відпустки за власний рахунок. Бо потрібно ще подумати, що оці "дірки" у стажі потім будуть мати вплив і на пенсію, і люди, на жаль, можуть мати меншу пенсію, якщо зараз не вжити певних заходів", – сказала Євгенія Кравчук.

Що говорять експерти?

А тим часом експерти зазначили, що підприємці можуть не витримати локдауну. Міністр економіки України у 1997-1998 роках Віктор Суслов розповів, що ні малий, ні середній бізнес жодних виплат з коронавірусного фонду не отримав. "І я вас запевняю, що не отримає", – акцентував Суслов.

Він переконаний, що українці, як платники податків, повинні вимагати детальної відповіді від влади, у чию конкретно кишеню пішли гроші з "ковідного фонду".

"Ми просто повинні вимагати від антикорупційних органів, щоб вони провели повне розслідування, куди ці гроші поділися, кому вони передбачалися і чи правильно це, чи ні. Якщо далі у такому стилі відбуватиметься підтримка вибраного бізнесу, то, звичайно, краще без такої підтримки", – зазначив колишній міністр.

Політолог, кандидат політичних наук Олексій Якубін повідомив, що Україні копіюють карантинні обмеження, які застосовують на Заході під час пандемії коронавірусу, але без застосування компенсаторів.

"Коли у нас копіюють заходи, які щодо карантину були введені на Заході, але при цьому компенсаторів немає. Тобто нам говорять – такі заходи вводити можна, але при цьому говорять – а компенсаторів ви не отримаєте. Тоді тут немає логіки. На Заході розуміють, що це вбиває економіку, вони роблять компенсатори, то ми вводимо ці заходи і вбиваємо економіку… Має бути інший підхід", – сказав Олексій Якубін.

Народний депутат III і IV скликань Степан Гавриш заявив, що питання про підтримку домогосподарств в Україні під час карантину – непросте і вимагає серйозної дискусії, проте його взагалі немає на порядку денному.

За його словами, потрібно зрозуміти декілька речей – перше – наслідки на цей час пандемії для України, для економіки і суспільства у цілому, друге – поточний стан економічної ситуації, фінансових ресурсів держави, які можуть бути відкриті для використання і обслуговування суспільства. І третє – це готовність, наявність планів діяти в таких умовах.

"Якщо перша проблема є достатньо складною, і ми, дійсно, маємо погану статистику, не маємо математичних моделювань, які зазвичай зараз здійснюються у багатьох країнах, які показали би рівень волатильності цього пандемічного, інфекційного навантаження на суспільство залежно від тих чи інших кроків уряду, то ми не можемо зробити висновків про наступні кроки, пов'язані з введенням "карантину вихідного дня" чи збільшенням таких навантажень, які пов'язані з введенням якихось локальних локдаунів", – зазначив Степан Гавриш.

Новини за темою: "Карантин вихідного дня": З Кабміну хочуть стягнути 500 тис. гривень моральної шкоди

*****

А тим часом Володимир Зеленський запропонував українцям підтримати підприємців. Закликав громадян поділитися в соціальних мережах своїми улюбленими закладами.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...