Змінили голову – отримали девальвацію: Чому в Україні стрибнули долар та євро і що буде до кінця року

Топ-новина
Топ-новина
Долар і євро дуже "скачуть" в Україні останніми тижнями Фото з відкритих джерел

Доволі несподівано Україна увійшла у коридор валютних коливань

Два тижні тому Національний банк України отримав нового очільника – Кирило Шевченко замінив на цій посаді Якова Смолія. Це доволі гучна подія у фінансовій галузі, тому її не змогли обійти увагою аналітики у контексті прогнозів щодо подальшої політики фінансового регулятора. Зокрема, йшлося про відчутну девальвацію гривні та вже звичні українцям гривневі гойдалки. Як гадалося, так і сталося.

Далі розповідаємо, чому гривня знову нестабільна і чому це сталося влітку – коли мало що може спричинити значні коливання курсу.

Передумови "гойдалок" курсу

Протягом останніх двох тижнів учасники фінансового ринку намагалися зрозуміти та вловити вектор подальшої грошово-кредитної і валютної політики регулятора.

Ймовірно, частково саме ця невизначеність і стала приводом до обвалу гривні як на міжбанку, так і на готівковому ринку.

У четвер, 16 липня, один долар коштував 27,12 гривень, а один євро – 31,03 гривню. Того ж дня призначили нового голову Нацбанку і коливання посилилися.

Вже 17 липня долар коштував 27,27 гривень, а один євро – 31,13 гривню. За вихідні валютні коливання посилилися і минулого тижня ми мали таку картину:

  • 20 липня: 1 долар – 27,36 грн, 1 євро – 31,25 грн.
  • 21 липня: 1 долар – 27,60 грн, 1 євро – 31,59 грн. 
  • 22 липня: 1 долар – 27,66 грн, 1 євро – 31,67 грн.
  • 23 липня: 1 долар – 27,77 грн, 1 євро — 32,18 грн.
  • 24 липня: 1 долар – 27,87 грн, 1 євро — 32,23 грн.
  • 27 липня: 1 долар – 27,76 грн, 1 євро – 32,22 грн.
  • 28 липня: 1 долар – 27,76 грн, 1 євро – 32,60 грн.

Як бачимо, вражаючим був стрибок євро по відношенню до гривні. Він стрімко подорожчав – за тиждень на 1,35 грн, тоді як американський долар виріс "всього" на 40 копійок.

Ймовірними передумовами до стрімкого росту курсу були зокрема психологічні аспекти. Так, передусім, це та сама зміна очільника Нацбанку. До цього додалися заяви політиків про необхідний курс "за 30 грн" для латання дірок у бюджеті. Це зумовило психологічний тиск на учасників торгів і звичайних українців, котрі взялися банально скуповувати долари, поки вони не подорожчали.

Тож скупка валюти нерезидентами і великими місцевими гравцями на фоні її "притримування" експортерами прискорили падіння гривні.

Новини за темою: Зростання долара: Радник президента заявив, що курс "відкоректується" в найближчі дні

Що впливало на ріст курсу протягом останніх днів

Тривожні настрої населення. Насправді українці у будь-якій незрозумілій ситуації схильні до паніки. Особливо зараз – в умовах карантину та росту кількості інфікувань коронавірусом. Це означає, що саме зараз українці самі підштовхують іноземну валюту до ще більшого падіння. Зокрема, тим, що повсюдно забиратимуть гроші з депозитів, карток, рахунків.

Девальвація, яку ми бачили останні два тижні, сама себе розганяє тим, що спонукає людей забирати з банків гривню. Далі – ефект доміно: гривня падає, бо гривню забирають з банків. Гривню забирають, бо гривня падає.

Готівковий ринок, дії нерезидентів і спекулянтів. Власники обмінників орієнтуються на поведінку міжбанку і реальний попит і пропозицію валюти з боку населення. Тим часом страх росту цін і ще більшої девальвації гривні фактично штовхає українців і учасників валютного ринку до безконтрольної скупки валюти. На цьому грають і спекулянти. Тим часом нерезиденти на міжбанку активізують дії зі скупки валюти. Отож, це додатково розгойдує курс, що і так "плаває".     

Що кажуть у президента і в НБУ

На думку радника президента з питань економіки Олега Устенка, зараз не варто скуповувати долари. Він зазначає, що наразі Україна має 28,5 млрд золотовалютних резервів, до того ж отримає найближчим часом ще $2,5 млрд. Це значить, що резерви перевищать $30 млрд, а тому українцям не варто хвилюватися.

До речі, сам президент своїми словами спричинив хвилю скупки доларів. Ще на початку липня Володимир Зеленський заявив, що через курс гривні українські підприємства "недоотримали мільйони і закрилися".

"Я з вами погоджуюся повністю. Те, що мільйони недоотримали підприємства через цей курс і закрилися, – це правда", - сказав Зеленський у відповідь на слова бізнесмена Ігоря Місевича щодо негативного впливу укріплення гривні протягом останніх дев’яти місяців на податкові надходження до бюджету.

Справа у тім, що розмитнення і сплата експортерами деяких податків проводиться у доларах і що вищий курс, то більше гривень український бюджет отримає у перерахунку.  

У свою чергу чинний очільник НБУ Кирило Шевченко заявив, що серед пріоритетів Нацбанку – збереження макрофінансової стабільності, зважена валютна політика, відсутність неконтрольованої інфляції та контроль за інфляцією і курсом гривні.

Він запевнив фінансову спільноту, що не має на меті підлаштовувати під себе роботу Нацбанку та жодним чином не піддасться впливу політиків і бізнесменів. До того ж він конкретно пообіцяв, що не руйнуватиме політику регулятора, що провадилася протягом останніх років, зокрема, стосовно формування курсу валют.

Проте тут є цікавий момент – саме Шевченко минулого року критикував Нацбанк, очолюваний Яковом Смолієм, за надто активне укріплення гривні. Чому це хвилювало колишнього банкіра Шевченка? Тому ж, чому і президента. Тож пам’ятаючи такі його колишні меседжі, учасники торгів вирішили скупити долар, поки він ще "дешевий".

Новини за темою: Банки спекулюють, і НБУ це бачить, – Охріменко про курс валют

Прогнози експертів

Наразі український валютний ринок залишається залежним від поведінки великих гравців, нерезидентів і спекулянтів.

Прогноз на серпень. Протягом останнього місяця літа, коли тривають жнива, а інфраструктура починає готуватися до опалювального сезону, долар і євро традиційно ще трохи подорожчають. І така девальвація гривні, яка тільки-но почалася, незмінно потягне за собою ріст інфляції.

Прогноз до кінця року. Такі коливання, як ми спостерігали протягом останніх двох тижнів, на жаль, матимуть неприємні наслідки, зокрема, це стосуватиметься росту цін на товари та послуги, а відтак – і сімейного бюджету кожної родини. А тим часом до кінця року долар злетить до позначки "30", а євро "заважить" і на всі 35 гривень.Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...