Живемо від кредиту до кредиту: Чому МВФ давно не давав Україні грошей і коли чекати новий мільярдний транш

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Кінець року, а від МВФ обіцяних грошей немає і невідомо, коли будуть

Ще влітку урядовці час від часу казали, що, ймовірно, місія МВФ приїде до України у жовтні-листопаді. А днями урядовці заявили, що сподіваються дізнатися конкретну дату приїзду представників Фонду до кінця року. Міжнародний валютний фонд і справді може приїхати до Києва вже зовсім скоро. Справа у тім, що Міністерство фінансів України завершило переговори з Фондом щодо ключових параметрів проєкту держбюджету-2021 – а це було однією з головних передумов для отримання чергового траншу.

Далі розповідаємо про найголовніше з хроніки відносин України та МВФ і реакцію українського суспільства на тривалу співпрацю з Фондом.

Коли МВФ приїде в Україну

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Україна виконала чотири з десяти "маяків" нової програми співпраці з Міжнародним валютним фондом.

Денис Шмигаль на зустрічі з турецькими інвесторами Урядовий портал

"У нас, згідно з меморандумом з МВФ, є десять структурних маяків: чотири з них ми вже виконали, шість знаходяться, з випередженням термінів, на стадії виконання. До них у чиновників Фонду питань немає. Україна продовжує співпрацю з МВФ. У нас є взаєморозуміння, і ми швидко зближуємо позиції. Це підтвердила й остання розмова президента Володимира Зеленського з главою МВФ Крісталіною Георгієвою", - повідомив прем'єр.

Також очільник уряду зазначив, що Кабмін розраховує на оприлюднення дати приїзду місії МВФ вже у цьому році.

"Ми розраховуємо на оприлюднення дати приїзду місії фонду вже в цьому році. Поточна ситуація в принципі дозволяє пережити паузу: 85% платежів казначейства здійснюються без затримок (до двох днів з моменту подачі заявки), 15% – виконуються з затримкою до п'яти днів. Бюджет 2020 року буде виконано", - розповів прем’єр.

У свою чергу радник керівника Офісу президента Тимофій Милованов заявив, що цьогоріч Україна все ж не встигне отримати транш Міжнародного валютного фонду, але зможе домовитися про інші запозичення.

Схожої думки і заступник голови правління Нацбанку Дмитро Сологуб. Він певен, що Україна не встигне отримати гроші від МВФ до кінця року, але Київ теоретично може прийняти місію МВФ до 23 грудня.  

Новини за темою: МВФ викручуватиме нам руки: Через дефіцит бюджету будуть зменшені субсидії та неіндексовані пенсії, – економічний експерт

Що робить Україна для отримання траншу

Одна з найголовніших умов отримання грошей від Фонду – це корегування показників проєкту держбюджету України на 2021 рік. Це було зроблено – урядовці знизили дефіцит стосовно ВВП з 6% до 5,5% (на 23 718,5 млн грн), а дефіцит сектору загального державного управління зменшено з 5,8% до 5,24%. При цьому граничний обсяг дефіциту державного бюджету України визначено у сумі 246 635,5 млн грн.

За словами міністра фінансів, Сергія Марченка, що уряд скоротив дефіцит проєкту держбюджету-2021 через позицію Міжнародного валютного фонду. Ця вимога була виконана Україною через необхідність отримання кредитів.

Міністр фінансів Сергій Марченко Фото з відкритих джерел

Ще одна умова отримання траншу пов’язана з роботою податківців та митників. Станом на грудень 2020 року Податкова служба України виконала річний план з надходження. Правда, Державна митниця дещо відстає за плановими надходженнями – це сталося через зміну менеджменту митниці та роботу над усуненням зловживань та корупції.

Чому грошей так довго не дають

Співпраця України з МВФ має багату і тривалу історію, яка активно почала розвиватися за часів президентства Петра Порошенка. За весь час ми отримали від Фонду кілька мільярдів доларів та як умову їх виділення впровадили низку реформ. Наразі останній транш надійшов в Україну 12 червня. Після цього ще одну частину грошей ми мали отримати через кілька місяців. Проте час іде, а грошей поки немає.

І причина. Цю затримку в уряді пояснюють нестабільністю у кадровій політиці Національного банку України. Йдеться про зміну керівника Нацбанку – саме це викликало основне занепокоєння у МВФ. 16 липня на цю посаду призначили Кирила Тимошенка замість знайомого у Валютному фонді Якова Смолія.

З тих пір фахівці МВФ вивчали ситуацію, спостерігали за роботою нового керівництво НБУ та намагалися збагнути, чи буде збережено незалежність регулятора. Завдяки робочому візиту Кирила Шевченка до Вашингтона та його спілкування з міжнародними партнерами, побоювання МВФ щодо його компетентності були розвіяні.

ІІ причина. Гальмування передачі чергового траншу пояснюється так званою антикорупційною кризою, яку спровокував своїм рішенням Конституційний Суд України.

"Рішення КС збентежило і послів країн G7, і МВФ. Питання з КС поки залишається на порядку денному і його треба вирішувати на законодавчому рівні. Всі гілки влади консолідовано працюють над розв'язанням цього питання", - зазначає з цього приводу прем’єр Денис Шмигаль.

Новини за темою: Нас банально "кинули", – Олександр Дубінський про транші МВФ

Що буде, якщо гроші не надійдуть

Прем’єр-міністр каже, що у разі, якщо траншу МВФ не буде найближчим часом, Україна зможе користуватися зовнішніми та внутрішніми запозиченнями, а також бридж-кредитами – короткостроковими кредити на певний час.

"У нас залишається ще кілька аукціонів з розміщення ОВДП. Звичайно, це будуть коротко- і середньострокові запозичення, і вони будуть дорожчими (10-13% річних у гривні), ніж кошти МВФ. Але якщо ми знаємо дату приїзду місії та дату надання траншу, то бридж-кредити – це цілком робочий інструмент. Крім того, залишається можливість до 15 грудня вийти на ринок зовнішніх запозичень. Це теж будуть короткі позики, до пів року. Обсяги залежать від виконання бюджету і розміру його дефіциту. На внутрішньому ринку це може бути 50-60 млрд гривень, на зовнішньому – близько 1 млрд доларів", - сказав Денис Шмигаль.

Хронологія відносин Україна – МВФ

9 червня 2020 року Рада директорів Міжнародного валютного фонду затвердила для України 18-місячну програму Stand-by з фінансуванням, еквівалентним 5 млрд доларів, розраховану на 18 місяців. Ці гроші направили Україні як допомогу у боротьбі з пандемією коронавірусу та подоланні її наслідків. Програма МВФ має забезпечити середньострокову фіскальну стійкість, збереження незалежності центрального банку і гнучкий обмінний курс.

"Обґрунтована фіскальна та грошово-кредитна політика після кризи 2014-2015 років призвела до різкого зменшення зовнішніх та внутрішніх дисбалансів в Україні. Державний борг пішов на зниження, інфляція знизилася, а міжнародні резерви відновилися. Хоча зростання відновилося, впровадження реформ було нерівномірним, а для створення більш динамічної та конкурентоспроможної економіки буде потрібно стійке впровадження структурних реформ", – зазначила тоді голова МВФ Крісталіна Георгієва.

Директор-розпорядник МВФ Крісталіна Георгієва Фото з відкритих джерел

Вже 12 червня Україна отримала перший транш кредиту МВФ у розмірі 2,1 млрд доларів. Ця сума разом із надходженням пов’язаної фінансової допомоги від ЄС збільшила міжнародні резерви України до 28,7 млрд доларів.

Минає кілька місяців і ось уже в середині листопада президент України Володимир Зеленський говорить телефоном з директоркою-розпорядницею МВФ Крісталіною Георгієвою і заявляє, що Україна виконала всі "структурні маяки" для того, аби програма Фонду була переглянута. Зокрема, йдеться про реформу митниці та податкової служби та роботу Міністерства фінансів і Нацбанку над зменшенням частки непрацюючих кредитів у банківській системі.

Наразі відомо, що Міжнародний валютний фонд не розглядає виділення Україні надзвичайного фінансування (emergency finаnce) та якихось додаткових грошей, окрім обумовлених раніше. У МВФ зазначили, що Україні варто працювати у рамках давно затвердженої програми, виконуючи її умови.  

Новини за темою: Дожити до Нового року без МВФ: П'ять сценаріїв розвитку подій для України

Як українці ставляться до співпраці з МВФ

Соціологи з'ясували, що відносна більшість (44%) українців вважають, що співпраця України з Міжнародним валютним фондом є корисною для країни. Протилежної думки дотримуються 37% українців. А 18% респондентів не змогли відповісти на питання про співпрацю України з МВФ. Про це свідчать дані опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведені на початку жовтня цього року.

Тим часом результати опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва разом з соціологічною службою Центру Разумкова, свідчать про інші настрої. За даними опитування, 45% респондентів вважають, що через співпрацю з МВФ Україна опинилася під зовнішнім управлінням. При цьому 38% опитаних зазначили, що "співпраця України з МВФ дає Україні необхідну економічну допомогу", а 17% не визначилися з відповіддю або не згодні з обома варіантами. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...