Житлові субсидії в Україні: Що змінилося на карантині і як отримати держдопомогу цього року

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Опалювальний сезон в Україні вперше розпочнеться в умовах карантину

Перед початком опалювального сезону питання тарифів на комунальні послуги і зокрема на опалення традиційно загострюється і хвилює українців. Саме у період опалювального сезону – з осені до середини весни – розмір субсидій зростає і збільшується кількість звернень по державну допомогу на оплату житлово-комунальних послуг.

Далі розповідаємо, які умови надання субсидії в Україні цього року та як можна швидко отримати держдопомогу.

Які документи потрібні для отримання субсидії 

Щоб отримати субсидію вперше, необхідно прийти до місцевого органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування та написати заяву на призначення субсидії. Її пише власник, наймач житла або член житлового кооперативу, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації. Аби отримати субсидію, потрібно мати з собою такі документи: 

 1. Паспорт або документ, що посвідчує особу громадянина, який подає заяву;
 2. Декларацію про доходи та майновий стан всіх зареєстрованих та членів їхніх сімей, які зареєстровані за іншою адресою (бланк декларації надається спеціалістами відділу субсидій);
 3. Довідки про доходи всіх працездатних осіб родини;
 4. Трудову книжку (для членів сім'ї, які не працють);
 5. Ідентифікаційний номер;
 6. Розрахункові книжки за комунальні послуги, електроенергію та теплопостачання.

До речі, заповнити заяву та надати копії документів можна в електронному вигляді через сайт Міністерства соціальної політики України.

Новини за темою: Нові правила нарахування субсидій: Розенко застеріг, що з 1 жовтня українцям доведеться платити більше

Кому автоматично перепризначать субсидії

Житлові субсидії в Україні виплачуються в готівковій та безготівковій формі. Готівкова форма – це коли пільги виплачуються українцям разом з пенсіями у відділеннях банків, а безготівкова – це коли гроші перераховуються Ощадбанку, а банк самостійно оплачує комунальні послуги. 

Субсидію надають з того місяця, коли по неї звернулися, не більше ніж на рік.

Є два розрахункові періоди:

 • неопалювальний – з 1 травня по 30 вересня;
 • опалювальний – з 1 жовтня по 30 квітня.

Якщо споживачеві була призначена субсидія і у його доходах та майновому стані нічого не змінилося, її перерахують автоматично.

Автоматично не перепризначать субсидію у випадку, якщо:

 • у складі сім'ї є повнолітні, які, за даними Пенсійного фонду, не мають доходів, їхній дохід менше мінімальної зарплати, сплатили ЄСВ нижче мінімального рівня протягом трьох місяців (крім студентів, безробітних та одержувачів соціальних пенсій);
 • у складі сім'ї є тимчасово переміщені особи;
 • кількість проживаючих більша, ніж зареєстрованих.

Новини за темою: Рада перенаправить "Укравтодору" 2,2 мільярда гривень субсидій

Коли припиняють виплату субсидій

На час карантину Кабмін заборонив зупиняти субсидії у всіх випадках, крім переїзду родини або смерті субсидіанта, що проживав самостійно.

Коли завершиться дія відповідної урядової постанови, то субсидію можуть забрати за борги за ЖКП, невиплати по реструктурованому боргу за ЖКП, неповідомлення субсидіанта про зміну соціального статусу або складу сім'ї.  

Хто може отримати субсидію

Відповідно до постанови Кабміну №632, прийнятої у липні цього року, розрахунок субсидій було дещо скориговано. Тепер при оцінці сукупного доходу сім'ї враховуватимуть такі показники:

 • зарплату, стипендію, допомогу по безробіттю;
 • грошові перекази з-за кордону;
 • виплати фондів соцстрахування;
 • задекларовані доходи;
 • доходи ФОПів;
 • доходи від реалізації молока і молочної сировини (в розмірі 30%);
 • житлові субсидії і пільги на оплату ЖКП, придбання палива та скрапленого газу;
 • грошове забезпечення військовослужбовців.

До сукупного доходу родини не включають такі соціальні виплати:

 • частину виплати при народженні та усиновленні дитини, яка виплачується разово (10 320 грн);
 • разову виплату при присвоєнні статусу "Мати-героїня";
 • держдопомогу дітям-сиротам, над якими встановлено опіку чи піклування;
 • адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам на проживання та оплату ЖКП;
 • компенсацію в рамках послуги "муніципальна няня";
 • соцдопомогу з надбавкою на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А.

Новини за темою: Кабмін скоротив витрати на субсидії в проєкті бюджету на 2021 рік

Чому можуть відмовити у субсидії

Якщо споживач комунальних послуг звернеться за субсидією вперше, це не означає, що він гарантовано отримає державну допомогу. Соціальні служби доволі пильно вивчають доходи потенційних субсидіантів і нерідко відмовляють у призначенні державної допомоги. До випадків відмови належать такі:

 • опалювальна площа квартири становить понад 120 кв. м, а житлового будинку – понад 200 кв. м (крім дитбудинків сімейного типу, багатодітних сімей, сімей, де є троє і більше дітей);
 • у власності когось із членів сім'ї є транспортний засіб, випущений менше п'яти років тому (крім отриманих безкоштовно);
 • у родині є повнолітні безробітні, одержувачі доходу менше мінімальної зарплатні, які не сплачують єдиний соціальний внесок (крім студентів і одержувачів соцпенсії);
 • покупка на суму понад 50 тис. грн (крім лікування) кимось із зареєстрованих членів сім'ї протягом року перед зверненням за субсидією;
 • борг з оплати ЖКП більше трьох місяців, сума якого перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів;
 • у складі сім'ї є особа, яка ухиляється від сплати аліментів протягом понад трьох місяців.

Які нормативи діють при нарахуванні субсидії

Держава надає субсидію, беручи до уваги основні соціальні норми. Логічно, що все, що переважає їх, субсидіант оплачуватиме сам, без субсидій.

Квартплата. Субсидія може покривати оплату за послуги з управління, якщо це 35,22 кв. м на домогосподарство і 13,65 кв.м на кожного члена сім'ї (за умови ОСББ) та 21 кв. м на одного і 10,5 кв.м додатково на сім'ю в інших формах управління.  

Опалення. За умови наявності будинкових лічильників норматив складає 0,0383 Гкал на 1 кв. м опалювальної площі. Якщо лічильників немає, норматив визначають за формулою:

(Прожитковий мінімум Х 2 – середній склад сім'ї) / 62,52 кв.м – соцнорма опалювальної площі на одну сім'ю з двох осіб.

Водопостачання. Холодна вода – 2 кубометра на людину, якщо є гаряче водопостачання, і 3,6 кубометра, якщо немає гарячої води. Гаряча вода – 1,6 кубометрів. Ще 3,6 кубів – за послуги центрального водовідведення. Нововведення останніх місяців – цей норматив на час карантину збільшено на 50%.

Газ. 3,3 кубометра в місяць на людину, якщо є газова плита, 5,4 кубометра – якщо є плита, але немає гарячого водопостачання, 10,5 кубометрів – якщо є плита і газовий водонагрівач. На час карантину і ці нормативи збільшено на 50%.

Електроенергія. У будинках без електроплит і з гарячим водопостачанням – 70 кВт на сім'ю з однієї особи + 30 кВт за кожного члена сім'ї (сумарно не більше 190 кВт/год на місяць). У будинках з електроплитами і гарячою водою – 110 кВт на сім'ю з одного + 30 кВт за кожного члена сім'ї (сумарно не більш 230 кВт/год на місяць). У будинках з електроплитами і без гарячої води – 130 кВт на сім'ю з одного + 30 кВт на кожного члена сім'ї (максимум 250 кВт/год на місяць). Нормативи цієї групи на час карантину також були збільшені. 

*************

3 вересня Верховна Рада України схвалила законопроєкт №3991, яким фактично скоротила фінансування житлових субсидій на два мільярди гривень.

За словами заступника голови бюджетного комітету Ради Олександра Трухіна, мета цього законопроєкту — унормувати фінансове забезпечення низки важливих міністерств і напрямків у розвитку країни. Проте фактично це значить лише одне – хтось з субсидіантів не отримає держдопомогу або отримає її у меншому розмірі.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...