ЖКП на карантині: Скільки заборгували споживачі та що з цим робити

В Держстаті відзвітували, що споживачі сплачують не тільки нараховані суми, а й погашають борги

Топ-новина
Топ-новина
Квитанції за комунальні послуги. Фото: vybor.news

Коронавірус торкнувся усіх сфер країни – у тому числі й житлово-комунального господарства. Адже через втрату роботи та вимушені відпустки українці вирішили "притримати" гроші і за компослуги розраховувалися значно гірше.

Розповідаємо детальніше про ситуацію, яка склалася в сфері житлово-комунальних послуг.

Чи виріс борг споживачів за компослуги?

Втративши роботу та не маючи коштів на прожиття деякі споживачі не сплачували комунальні платежі. Приміром, директор СП "Енергозбут" КП "Київтеплоенерго" Костянтин Лопатін заявив, що за березень (а саме в середині березня уряд ввів карантин) сукупна заборгованість киян за "комуналку" зросла на 250 мільйонів гривень. В результаті чого борги жителів столиці досягли майже 2 мільярди гривень за гарячу воду та тепло. Рівень оплати ЖКП у середньому зменшився на 15 відсотків, порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Новини за темою: Збирайся, Сірко! З облгазу прийшли!: Соцмережі відреагували кумедними фотожабами на пораду депутата продати собаку і сплатити за ЖКП

За даними Держстату, у березні українці внесли за житлово-комунальні послуги 15,7 млрд грн, що на 20% менше, ніж у лютому (19,6 млрд грн). Заборгованість за компослуги на кінець березня 2020 року склала 65,9 млрд грн.

У квітні за даними Держстату, населення країни сплатило за ЖКП 14,3 млрд грн (125,8% нарахованих за цей період сум — в тому числі за рахунок погашення боргу).

Оплата ЖКП в Україні Державна служба статистики

Оплата комунальних послуг

Через введення карантинних обмежень українцям дещо спростили правила оплати житлово-комунальних послуг.

Так, на період карантину уряд заборонив нараховувати жодні штрафні санкції та пеню при виникненні заборгованості. Не буде припинена жодна послуга із ЖКП. Також заборонено примусове виселення громадян за несплату "комуналки".

В столиці продовжили пільговий період оплати комплатежів до кінця місяця. "Рішення про пільговий період оплати за комунальні послуги триватиме до кінця обмежувальних заходів. У нас була норма знижки 10% для тих, хто заплатить до 20 числа поточного місяця. Тепер ця знижка діятиме для всіх, хто сплатить до кінця місяця. Але це не означає, що за комунальні послуги не треба платити взагалі", - повідомив мер Києва Віталій Кличко.

Такі заходи продовжаться до закінчення карантину.

А ось дискусії стосовно вартості житлово-комунальних послуг точаться в Україні постійно, хоча поки, в період карантину, ціни на енергоресурси не підвищували.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль запевнив, що не будуть переглядати вартість ЖКП через коронавірусну кризу. За його словами, такі припущення – лише чутки.

Новини за темою: Українці заборгували понад 52 млрд грн за ЖКП

Що з субсидіями в умовах карантину

В березні Кабінет міністрів схвалив виділення житлових субсидій категорії громадян, які втратили роботу через запровадження карантину.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль розповів, для того, щоб почати отримувати субсидії, слід зареєструватися в службі зайнятості. Йшлося і про збільшення субсидій для оплати ЖКП на 300 гривень.

Також Шмигаль повідомив про заборону в період карантину позбавляти громадян житлових субсидій.

"Розрахунок житлових субсидій на період карантину відбуватиметься з урахуванням збільшених на 50% соціальних нормативів користування такими комунальними послугами, як централізоване водопостачання та водовідведенням, постачання гарячої води, газу та електроенергії для побутових потреб (окрім опалення) (соціальні нормативи, у межах яких надається субсидія на оплату ЖКП, встановлені підпунктами постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409)", - прописано у постанові Кабміну № 247 від 25 березня 2020 року.

В березні уряд також розглядав можливість частково компенсувати витрати на комунальні платежі за час вимушеного перебування громадян на карантині. Таке питання розглядалося на засіданні Кабміну ще 18 березня. Проте питання так і не було вирішено.

Новини за темою: Новий механізм монетизації субсидій на комуналку: Хто, як і де має право отримати компенсацію на оплату ЖКП

Що нині?

У Міністерстві розвитку громад та територій України пропонують реструктурувати заборгованість споживачів житлово-комунальних послуг. Йдеться про заборгованість, що виникла станом 1 травня цього року. Мінрегіон підготував відповідний законопроєкт аби реструктурувати заборгованість споживачів терміном на 60 місяців рівними частинами.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...