Новини » Світ Читать эту новость на русском

Жіночі протести в Польщі: Чому в країні майже заборонили аборти і які це може мати наслідки

В Польщі майже заборонили жінкам робити аборт, що викликало громадський супротив та може призвести до значних наслідків

Топ-новина
Топ-новина
Протести в Польщі проти рішення про обмеження абортів Agencja Gazeta

Законодавство Польщі у питанні абортів суворіше, ніж в інших європейських країнах. Польки могли перервати вагітність тільки у трьох випадках, наразі залишилися лише два. Посилення законодавства, на думку експертів, може зменшити рівень народжуваності. Тим часом самі жінки вийшли на вулиці із протестом.

Про ситуацію з перериванням вагітності в Польщі розповідаємо детальніше.

Рішення суду щодо абортів

Минулого тижня Верховний суд Польщі визнав неконституційним положення закону про аборти, що дозволяє переривати вагітність у випадку вроджених пороків плода. Відтепер така процедура у країні заборонена, і в більшості випадків жінкам доведеться виношувати небажаних дітей. Однак близько 98% абортів у Польщі роблять саме через вроджені пороки.

Рішення суду надійшло після того, як депутати від правлячої партії "Право і справедливість" оголосили, що переривати вагітність навіть у випадку серйозних пороків плода є порушенням Конституції, за якою захисту потребує кожне життя.

Правозахисні ініціативи Amnesty International, Center for Reproductive Rights і Human Rights Watch заявили про урядову атаку на права жінок та назвали призначення більшості суддів правлячою партією "підривом незалежності судової влади й верховенства права".

Востаннє "Право і справедливість" намагалася обмежити право на аборт у 2016 році, але тоді їхня ініціатива викликала масове громадське невдоволення, яке назвали "чорний протест".

Новини за темою: Трамп заявив про намір долучитися до маршу проти абортів

Історія питання

Польське законодавство про аборти і до ухвалення цього рішення було одним з найсуворіших в Європі. До рішення суду в країні діяв так званий "абортний компроміс".

На початку 90-х, після падіння комуністичного режиму, в Польщі тривали дискусії на тему допустимості абортів у новій державі.

Католицька церква і консерватори виступали за повну заборону абортів. Ліві та ліберальні партії протестували проти законодавчої заборони штучного переривання вагітності.

В результаті в 1993 році ухвалили закон про планування сім'ї, охорону плоду та умови допустимості переривання вагітності, відповідно до якого були встановлені наступні умови легальності аборту:

  • якщо вагітність загрожує життю або здоров'ю матері,
  • якщо медичний огляд покаже наявність у плода важкого і незворотного дефекту або невиліковної хвороби, яка загрожує його життю,
  • якщо вагітність виникла в результаті кримінальних дій.

Однак такі суворі умови призвели до виникнення в Польщі явища як "абортивний туризм" в інші європейські держави, а також існування в країні "абортивного підпілля".

За даними міністерства охорони здоров'я Польщі, минулого року в країні провели 1116 операцій зі штучного переривання вагітності. Згідно з неофіційними оцінками, кількість нелегальних операцій і абортів, які польки провели за межами країни, може бути в десятки разів більшою.

Та умови "абортивного компромісу" не влаштовували ні одну з його сторін і призвели до протистояння. Правозахисники, феміністки, і ліві партії виступали за лібералізацію законодавства про аборти — зокрема, за дозвіл проводити такі операції "з соціальних причин".

Праві та консервативні кола, близькі до католицької церкви, — навпаки, вимагали посилити законодавство або навіть повністю заборонити проведення абортів в Польщі.

Варто зазначити, що протягом останніх п'яти років влада в Польщі належить консервативній партії "Право і справедливість". Хоча у виборчій програмі й не згадувалось про перегляд питання про аборти, та представники політсили неодноразово заявляли про необхідність посилити законодавство з цього питання.

У 2016 році в парламент внесли законопроєкт, який забороняє проведення абортів через дефекти плоду і передбачає п'ятирічне ув'язнення для жінки, яка зробила незаконний аборт, і для лікаря, який провів операцію. У відповідь Польщею прокотилися багатотисячні акції протесту. Саме реакція на законодавчу ініціативу змусила правлячу партію відмовитися від розгляду цього проєкту.

Однак у 2017 році в польський парламент потрапив схожий проєкт – його основи не передбачали ув’язнення жінок і лікарів, але так само забороняли аборти з причин дефектів плоду.

Сейм почав його розгляд тільки у квітні цього року. Противники посилення законодавства обурилися: важливий для польського суспільства проєкт з'явився у порядку денному сейму несподівано, а його розгляд під час пандемії коронавірусу унеможливлював масові протести, які є головною зброєю захисників прав жінок.

Втім, після бурхливої дискусії сейм відправив той проєкт на доопрацювання.

Щодо питання прав людини 119 депутатів сейму, які представляють праві й консервативні сили, звернулися в Конституційний суд Польщі з проханням визнати неконституційним положення закону від 1993 року про допустимість проведення аборту в разі, якщо пренатальні обстеження покажуть високу ймовірність важкого і невідворотного дефекту плода або невиліковної хвороби, яка загрожує його життю.

Автори подання стверджували, що це положення легалізує євгенічні практики щодо ще не народженої дитини та порушує її право на життя і гідність особи.

З їхніх слів виходило, що конституція Польщі захищає права людини з моменту її зачаття, а аж ніяк не народження. Відповідно, до важких дефектів плоду потрібно ставитися так само, як до важких хвороб людей, які вже народилися.

Правляча партія звернулась до суду через те, що його рішення неможливо оскаржити.

Новини за темою: У Києві чоловіки вийшли на мітинг проти абортів

Реакція громадськості на рішення суду

Після того, як Конституційний суд ухвалив рішення щодо заборони абортів, якщо у плода виявили важку ваду чи невиліковну хворобу, ввечері 22 жовтня, у Польщі спалахнула хвиля протестів. На вулиці Варшави вийшли сотні людей. І це попри те, що в польській столиці діє заборона на зібрання понад 10 осіб.

Учасники акцій тримали плакати з різними написами, зокрема "Маєте кров на тогах", "Право має нас захищати", а також вигукували гасла "Ганьба", "Солідарність має нас захищати" та інші.

Попри заклики поліції через гучномовці про заборону масових зібрань у зв'язку необхідністю дотримання санітарно-епідеміологічних норм, натовп не розійшовся.

До того ж кількасот маніфестантів прибули до офісу PiS ("Право і справедливість") на вулиці Новогродській, потім вони вирішили йти пікетувати будинок, де мешкає Ярослав Качинський, співзасновник та голова партії.

Так здолавши понад 5 км, мітингувальники після опівночі дійшли до вулиці, де мешкає Качинський, однак там дорогу їм перегородив кордон поліції, силовики через гучномовці закликали демонстрантів розійтися. Відбулися зіткнення, під час яких правоохоронці застосували сльозогінний газ.

Спонтанні протести відбулися як у Варшаві, так і в інших великих польських містах: Щеціні, Гданську та Познані.

Протести в Польщі й досі тривають.

Новини за темою: Законопроєкт №2684: Чи зможуть підлітки без згоди батьків робити аборти та змінювати стать

До чого може призвести рішення про заборону абортів

Експерти переконані, що в першу чергу постраждають бідні верстви населення, адже заможніші польки вже сьогодні роблять аборти в Словаччині чи Німеччині, у Польщі є чимало фірм, котрі за 500-1000 євро організовують кількаденні аборт-тури до сусідніх країн.

До того ж подібне рішення суду ще більше знеохотить їх вагітніти. Польща сьогодні має один із найнижчих індексів народжуваності в ЄС — 1,4.

Польки не хочуть мати дітей через нестабільну роботу, брак власного помешкання, погану медицину. Пандемія додала їм ще більше непевності, а рішення Трибуналу — підштовхне до бездітного життя. Або до еміграції.

Публіцисти звертають увагу ще на один момент: порушивши "абортний компроміс", PiS видав карт-бланш наступному уряду на його остаточне знищення.

Якщо до влади прийдуть ліві або центристи, ймовірність повної легалізації абортів "за бажанням" тепер стає як ніколи високою.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...