live

Землю на продаж: Які норми нардепи врахували в законі про ринок землі

Топ-новина
Топ-новина
з відкритих джерел

Ринок землі в Україні запрацює з 1 липня 2021 року

Народні депутати спромоглися вночі знайти необхідну кількість голосів для ухвалення закону про ринок землі. До історичного голосування розглянули усі правки — їх було більше 4000.

Тож поки українці виконують правила карантина, нардепи працювали аж занадто плідно, намагаючись за будь-яку ціну поставити крапку у головному земельному питанні.

Розповідаємо детальніше, як розглядали законопроєкт та які норми врахували в документі.

Ринку землі таки бути

Вночі 31 березня, близько першої години, народні депутати ухвалили історичне рішення — проголосували закон, яким дозволяється продаж землі сільгосппризначення. Підтримали документ 259 нардепів.

Не обійшлося також без сварок – опозиційні депутати заблокували трибуну та вимагали від першого заступника голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука не порушувати регламент і припинити розгляд законопроєкту за відсутності більшості колег на робочих місцях.

До фінального голосування депутати розглянули всі правки до проєкту, яких було більше 4000. Для завершення розгляду проєкту закону скликали третє позачергове засідання парламенту.

Основні норми закону

Розгляд проєкту закону тривав не один місяць і викликав запеклі суперечки та протистояння як у залі засідань парламенту, так і під його стінами. Під тиском громадськості та політичних діячів деякі суперечливі норми було виправлено. Тож документ прийнято у такій редакції:

- набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть:
1) громадяни України;
2) юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади;
3) територіальні громади;
4) держава;

- банки можуть отримати право власності на землю тільки у вигляді стягнення як предмет застави;

- забороняється купувати землю за будь-яких умов, у тому числі за рішенням референдуму:
1) юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є негромадяни України (заборона вводиться на ділянки, розташовані ближче 50 км до державного кордону);
2) юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є громадяни держави, визнаної Україною державою-агресором або державою-окупантом;
3) особами, які належать або належали до терористичних організацій;
4) юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є іноземні держави;
5) юридичними особами, у яких неможливо встановити бенефіціарного власника;
6) юридичними особами, бенефіціарні власники яких зареєстровані в офшорних зонах, віднесених до переліку офшорних зон Кабміном;
7) фізичними та юридичними особами, стосовно яких застосовано санкції у вигляді заборони на укладення правочинів з набуття у власність земельних ділянок, а також пов’язаними з ними особами;
8) юридичними особами, створеними за законодавством України, що перебувають під контролем фізичних та юридичних осіб, зареєстрованих у державах, включених Міжнародною групою з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.

- дозволити продаж земель на референдумі можна іноземцям та юридичним особам, створеними не громадянами України;

- загальна площа с/г земель у власності громадян та фізичних осіб не може перевищувати 10 тис. га;

- заборонено продавати землі державної та комунальної форми власності.

Закон має певні часові обмеження. Так, до 1 січня 2024 року громадяни можуть купити до 100 га землі.

Загалом ринок землі в Україні буде запроваджено з 1 липня 2021 року.

Як розглядали проєкт закону

Верховна Рада України почала розглядати законопроєкт про ринок землі у другому читанні на початку лютого цього року. Подейкували, що у монобільшості були голоси для ухвалення документу, проте супротив опозиційних нардепів таки змусив керівництво Ради дотримуватися регламенту та розглядати проєкт за повною процедурою. Комітет до другого читання законопроєкту врахував всього дві правки. Решта понад 4 тисячі правок були відхилені комітетом.

Від початку розгляд проєкту та відхилення численних правок супроводжувалися блокуванням трибуни опозиційними нардепами та мітингами громадян під стінами парламенту. Акції протесту охопили не тільки столицю, а й інші міста - Львів, Запоріжжя. Так, протести відбувалися у семи регіонах країни, зокрема люди перекривали автомагістралі.

Народні депутати від фракції "Опозиційна платформа – За життя" наголошували, що введення ринку землі було несвоєчасним і непідготовленим. І відверто заявляли про подальше блокування трибуни та зрив голосування.

Проте закон таки ухвалили, мотивуючи це вимогою від МВФ для отримання чергового траншу.

Що далі?

Ще у лютому, коли розпочався розгляд проєкту у другому читанні, співголова "Опозиційної платформи - За життя" Юрій Бойко заявив, що якщо монобільшість протягне законопроєкт про запуск ринку землі, партія буде добиватися його скасування у Конституційному суді. До суду готова звернутися і фракція "Батьківщина" - нардепи також вважають продаж землі неприпустимим.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...