Зеленський зізнався у порушенні закону: На що "тягнуть" незадекларовані доходи президента

Топ-новина
Топ-новина
Володимир Зеленський Офіс президента

Президент на широкий загал розповів про адмінпроступок, що поки є найсерйознішим його порушенням закону на посаді глави держави

"Якщо я коли-небудь порушу закон, я піду", - це слова Володимира Зеленського, коли він ще не був президентом. Вони широко тиражувалися у ЗМІ як ілюстрація його щирих намірів у бажанні очолити країну.

Під порушенням закону Зеленський тоді мав на увазі великі корупційні скандали, рейдерство, кумівство та продажність і гарантував, що ніколи не стане на цю стежку. У цьому його репутація досі незаплямована, проте днями з’ясувалося, що рамки закону він все ж переступив. Порушення стосується майна і доходів та їхнього декларування – фактично звіту перед державою та суспільством. З цим у Зеленського вийшла невелика проблема.

Далі розповідаємо про історію з незадекларованим майном президента та його коментарі з цього приводу.  

У чому проблема з декларацією Зеленського?

Після вступу на посаду президента Володимир Зеленський здійснив купівлю і продаж облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) на загальну суму в понад 50 прожиткових мінімумів, тобто більше ніж 96 000 гривень (1920 грн Х 50).

Сума угоди купівлі-продажу складала понад 5 мільйонів гривень, звісно, перевищуючи норму у 50 прожиткових мінімумів у сотні разів.

Так, у 2019 році родина президента отримала 5,1 млн грн у рахунок погашення вартості облігацій внутрішньої державної позики, а згодом витратила 5,2 млн грн на придбання облігацій. Протягом 10 днів після купівлі-продажу держоблігацій президент мав повідомити про це у Реєстр декларацій. Однак він не заявив про зміну свого майнового стану.

Кілька днів тому – а це через 13 місяців після інциденту – Зеленський особисто зізнався у порушенні закону та заявив про це до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). До того ж президент запевнив, що готовий відповідати за це. 

Новини за темою: Топ-5 декларацій: Як змінилися статки перших осіб держави за рік при владі

Покарають чи ні?

Сам Володимир Зеленський з готовністю заявив, що всі українці рівні перед законом, а тому він понесе відповідальність за свій проступок.

У НАЗК оперативно зреагували на порушення президентом законодавства. І у вівторок, 7 липня, голова Агентства Олександр Новіков склав та вручив Зеленському два протоколи відповідно до статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Повідомляється, що матеріали будуть передані до суду.

"Рівність громадян перед законом є базовим принципом, закладеним у Конституції України та основною засадою діяльності НАЗК. Не зважаючи на посаду, матеріальний стан і соціальне положення усі громадяни мають слідувати законам України", – сказали у НАЗК. 

Порушення закону стосується неподання Володимиром Зеленським повідомлень "про суттєві зміни у його майновому стані". Якщо його вина буде доведена, президентові доведеться сплатити штраф у розмірі 1700-3400 гривень.

Закон про подачу декларацій чиновниками

Відповідно до ст. 3, 45 ЗУ "Про запобігання корупції", державні службовці та посадовці мають щороку подавати декларацію до Національного агентства з питань запобігання корупції. Згідно із роз’ясненням щодо застосування положень закону, існує кілька нюансів щодо заповнення декларацій.  

У розділі декларації "Доходи, у тому числі подарунки" вказано, що суб’єкт декларування має зазначити отриманий протягом звітного періоду дохід, зокрема, заробітну плату, гонорари, дохід від зайняття підприємницькою діяльністю, дохід від надання майна в оренду, дивіденди, проценти, роялті, страхові виплати, благодійну допомогу, пенсію, спадщину, доходи від відчуження цінних паперів та корпоративних прав, подарунки.

Усе це має вказуватися, якщо розмір таких доходів перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року. У разі перевищення цього порогу зазначаються всі наявні грошові активи окремо незалежно від розміру.

Також декларуються відомості щодо внесків до кредитних спілок, ломбардів, лізингових та страхових компаній, інвестиційних фондів.

У розділі 13 "Фінансові зобов’язання" декларації підлягають відображенню фінансові зобов’язання суб’єкта декларування та членів його сім’ї, якщо їх розмір перевищує 50 ПМ. Це: отримані кредити, позики, зобов’язання за договорами лізингу, несплачені податкові зобов’язання, зобов’язання за договорами страхування та недержавного пенсійного забезпечення. У цьому розділі вказуються дані про вид зобов’язання, його розмір, валюту, інформація про особу, стосовно якої виникли такі зобов’язання.

Це значить, що купівля-продаж ОВДП підпадає під вказані правила декларування і цей факт обов’язково мав бути внесений до декларації Зеленського.

Новини за темою: 28 млн грн, квартири в Києві та Британії: Зеленський оприлюднив декларацію

Що у власності Зеленського: декларація

Гроші. З декларації Володимира Зеленського ми дізнаємося, що дохід його родини у 2019 році склав 28,6 мільйона гривень. З цього доходу до бюджету було сплачено 3,6 мільйона гривень податків.

Нерухомість. До того ж у декларації бачимо житловий будинок в Іванковичах, що на Київщині, площею 353,5 кв. м та в Італії на 413 кв. м. Родина президента володіє земельною ділянкою в Іванковичах на 1200 метрів, п'ятьома квартирами у Києві, двома – у Великій Британії та однією – у Ялті. Від здачі в оренду квартир у Британії Зеленський отримав 3,2 мільйона гривень за рік.

Автопарк. Президентська родина має два легкових автомобілі: Land Rover 2016 року випуску та Mercedes-Benz 2014 року випуску.

Коштовності. Президентом задекларовано шість наручних годинників та низку ювелірних прикрас, що належать дружині Олені.

Зарплатня. З моменту вступу на найвищу державну посаду Зеленський більше ні дня не займався підприємництвом. Відтоді його заробітною платою є гроші, передбачені законом за роботу на посаді президента України. З травня по грудень 2019 року зарплатня глави держави склала 208 787 гривень.

До речі, відомо, що після перемоги на президентських виборах у 2019 році у Зеленського вже не було акцій компанії Green Family LTD, чотирьох торгових марок, зареєстрованих у Росії та корпоративних прав в іноземних компаніях Vilhar Holdings Limited та Aldorante Limited – він їх продав.   

Інші адмінпорушення Зеленського

Цікаво, що це не перший адмінпроступок президента. Під час голосування у другому турі президентських виборів у квітні 2019 року Зеленський продемонстрував свій заповнений бюлетень, що робити заборонено. За це його оштрафували на 850 гривень.

3 червня цього року під час пандемії коронавірусу та всеукраїнського карантину Володимир Зеленський відвідав Хмельницький та разом зі своєю командою зайшов до місцевої кав'ярні випити каву. Порушення у тому, що ходити до закладів харчування тоді було заборонено відповідно до наказу уряду про карантинні обмеження. Кавування президента напряму порушило вимоги карантину – усі присутні були за столом без масок.

Через це проти президента та його супутників відкрили справу через порушення умов карантину.

19 червня стало відомо, що Хмельницький міський районний суд оштрафував всіх високопосадовців, що порушили карантин у кав’ярні, окрім  Володимира Зеленського. Судді розглянули справи про притягнення до адмінвідповідальності керівника Офісу Президента Андрія Єрмака, його першого заступника Сергія Трофимова, головного санітарного лікаря України Віктора Ляшка, Голови Хмельницької обласної державної адміністрації Дмитра Габінета, Хмельницького міського голови Олександра Симчишина та приватного підприємця Андрія Мельниченка.

Своєю чергою президент заявив, що відчуває відповідальність за порушення карантину і тому сплатить суму, рівнозначну сумі штрафу за порушення карантину, попри рішення суду.

Новини за темою: Головне про розсекречені "плівки Порошенка": Мільярд доларів від американських друзів за відставку Шокіна та інші схеми

*************

До речі, нещодавно НАЗК анонсувало масштабні перевірки чиновників всіх рангів стосовно їхніх доходів та витрат.

В Агентстві запланували за допомогою моніторингу виявляти чиновників, котрі, задекларувавши скромні зарплати, живуть на широку ногу. Якщо буде встановлено невідповідність рівня життя чиновника з озвученими ним у декларації доходами, НАЗК візьметься за детальну перевірку всієї його декларації. При виявленні корупційних порушень Агентство повідомить про це правоохоронців, котрі розпочнуть слідство.

Насправді, адміністративний проступок президента мав місце і аж ніяк не возвеличує його як управлінця та законослухняного громадянина. Звісно, факт залишається фактом – порушення є, штраф, ймовірно буде, сіра тінь на президентську репутацію лягла, проте найважливішим фактором у всій цій історії є те, що Зеленський відкрито зізнався у цьому сам. Лише один цей випадок є фактором, що серйозно контрастує із запереченнями експрезидента Петра Порошенка про те, що саме він є власником телеканалів "Прямий" та "5 канал" та з його віднікуванням від власних обіцянок 2015 року про продаж корпорації Roshen.

Проте навіть історія з декларацією не здатна погіршити до невпізнання портрет Зеленського як державного діяча та кинути його репутацію у прірву.  Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...