Здається, що підхопив "корону": Де і як правильно здавати тест на коронавірус та як лікуватися, щоб одужати

Топ-новина
Топ-новина
Коронавірус досі прогресує у швидкості розповсюдження ZIK.UA

Погодьтеся, така ситуація дуже неприємна, але що поробиш – це виклик сьогодення

Нинішня статистика із захворюваності на коронавірус показує – хвороба нікуди не відходить, вона досі наступає і проникає у нові і нові оселі. Це означає, що рано чи пізно вірус охопить понад половину населення планети, і України відповідно також, тож ним перехворіє переважна більшість людей.

За рік, що минув від першого випадку, стало зрозуміло, що вірус мутує, видозмінюється, маскується під застуду і навіть проходить безсимптомно. У цьому і є його підступність – не знаєш, що хворий, та заражаєш інших. Але ж медична галузь світу також не стоїть на місці – це очевидно. Маємо препарати, що полегшують перебіг хвороби та прискорюють одужання, маємо кілька десятків сильних вакцин, які будуть доступні вже за кілька місяців, маємо протоколи ефективного лікування та правила поведінки, яким дійсно необхідно слідувати.

Отож, про все це ми і розповімо далі, приділивши велику увагу алгоритму дій, яких варто дотримуватися, якщо хворобу виявили у вас або у ваших близьких.

Знову про головне – основні характеристики коронавірусу

Незважаючи на те, що протягом року кожного дня ми чуємо найрізноманітніші факти, чутки та вигадки про коронавірус, наше відчуття безпеки/небезпеки, хворобливості і здоров’я дещо стирається та спотворюється. Приміром, через самонавіювання та постійну тривожність, через страхітливі новини звідусюди та невтішні прогнози медиків одного дня може здатися, що у вас присутні всі симптоми коронавірусу. Іноді це й справді так, але найчастіше це – самообман.

Симптоми і справді дуже схожі на ГРВІ Фото з відкритих джерел

Потрібно нагадати собі справжні симптоми коронавірусу, розділивши їх на ті, що можуть перегукуватися із симптомами застуди і грипу, і ті, які притаманні лише COVID.

Коронавірусна інфекція впливає на різних людей по-різному. У більшості інфікованих хвороба має легку або середню форму важкості, тоді як невелика частина хворих все ж має важку форму та потребує госпіталізації, реанімації і підключення до апаратів, що дають кисень.

Між інфікуванням і появою перших симптомів минає 5 – 6 днів, в окремих випадках – до 14 днів.

Новини за темою: Лікар розповіла, чи захищають від COVID-19 цибуля і часник

Симптоми, що зустрічаються часто при коронавірусі: підвищення температури тіла, сухий кашель, втомлюваність, біль у горлі, головний біль, біль у м’язах, слабкість. Ці симптоми можна легко сплутати із такими ж під час застуди чи грипу.

Симптоми середньої форми хвороби: діарея, кон’юнктивіт, втрата нюху та смакових відчуттів, висипання на шкірі або депігментація нігтів на руках і ногах.

Симптоми важкої форми захворювання: ускладнене дихання, біль у грудях, порушення здатності говорити та рухатися.

Міністерство охорони здоров’я України рекомендує тим, у кого з’явилися легкі симптоми, лікуватися вдома симптоматично. Це означає, що потрібно збивати температуру, пити багато теплої рідини, не виходити з дому, не спілкуватися з іншими, за можливості не працювати, лежати, час від часу відпочивати уві сні.

Як правильно звернутися до лікаря при COVID

Якщо ваш організм здатен перехворіти легко, то "середніх" і "важких" симптомів не з’явиться, і хвороба мине за тиждень-два. Якщо ви не зробите тест, то навіть не дізнаєтеся, чи хворіли.

Проте якщо організм ослаблений хронічними хворобами, шкідливими звичками або іншими чинниками, хвороба може стати важкою – після легких симптомів через 2-4 дні проявляться важчі, а ще за 2-3 дні – найважчі. У такому випадку необхідно негайно звернутися до лікаря. Проте перш ніж іти до лікарні чи поліклініки, зателефонуйте туди і з’ясуйте деталі – чи є на місці лікар, чи приймає він, і запишіться на прийом. Іти до лікаря необхідно максимально ізолювавшись від сторонніх, тобто у масці та рукавичках.

На прийомі у лікаря опишіть йому симптоми, історію своїх останніх подорожей та контактів. Далі – справа за лікарем. Він випише препарати, які полегшать перебіг хвороби, або вирішить госпіталізувати хворого.

Проте слід пам’ятати – якщо дихання ускладнене, а температура вища за 38 і не збивається, потрібно терміново викликати швидку за номером 103.

Новини за темою: Куди звертатись інфікованим COVID-19, якщо немає декларації із сімейним лікарем: Роз'яснення МОЗ

Як пройти онлайн-діагностику COVID

Якщо людина не повністю впевнена у своїх симптомах або не може правильно їх інтерпретувати, можна скористатися онлайн-сервісом, який дозволяє зробити тест максимально швидко вдома. Правда, це не буде остаточним діагнозом, бо ресурс не має біологічного матеріалу для аналізу, тому орієнтується на дані, введенні користувачем, і висуває певні припущення та прогнози.

Онлайн-обстеження на COVID-19 можна пройти за цим посиланням.

До речі, нещодавно прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що уряд впроваджує низку цифрових інструментів, які мають допомогти у боротьбі з пандемією. Йдеться про електронний запис на ПЛР-тест, додатковий контроль на самоізоляції завдяки додатку "Дій вдома" та національна система QR-код, яка сповіщатиме громадян, що вони були в одному приміщенні із хворим.

Новини за темою: У МОЗ розповіли про найчастіші скарги на гарячій лінії щодо COVID-19

Які є тести на COVID, де їх робити і як правильно підготуватися до них

ПЛР-тест. Тест, який виявляє наявність коронавірусу на ранній стадії захворювання – це полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР). Для тесту у людини беруть мазок з носа або горла. Щоб результати були достовірними, найкраще здавати ПЛР-тест вранці, дотримуючись таких рекомендацій:

  • за 6 годин до тесту — не користуватися спреями та таблетками для горла;
  • за 3-4 години до тесту — не жувати гумку, цукерки, не їсти, не пити, не полоскати горло, не чистити зуби і не курити.

Незважаючи на те, що ПЛР-тест на коронавірус вважається максимально достовірним, але і він може показувати помилкові результати у 3-х з 10-ти випадків. За словами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, ПЛР-тест на коронавірус показує правильний результат у 70% випадках.

Тестування доволі дороге Фото з відкритих джерел

ІФА-тест. Тест імуноферментного аналізу на COVID-19 – це аналіз, за допомогою якого виявляється комплекс "антиген – антитіло", який виробляється коли всередині організму є вірус. Комплекс утворюється завдяки імунологічній реакції антигену з відповідним антитілом.

Метод ІФА-тестування визначає імуноглобуліни двох типів: M і G. Якщо виявляється M, то це говорить про гострий процес захворювання, якщо G — то людина перехворіла або інфікувалася вірусом і виробилися антитіла до цього захворювання.

При цьому аналізують сироватку крові, а не саму кров, як у випадку з експрес-тестами, і не матеріали мазків, як у випадку ПЛР. 

У МОЗ затвердили перелік осіб, яким першочергово роблять ПЛР та ІФА-тести:

  • Хворі, з клінічними ознаками коронавірусу;
  • Особи, що хворіють на пневмонію;
  • Люди, що контактували з носіями коронавірусу;
  • Особи, що потребують планової госпіталізації (операція);
  • Лікарі та інші медичні працівники, які працють в медичних установах, де надають медичну допомогу хворим на коронавірус, або де доглядають за такими людьми;
  • Працівники лабораторій, які обробляють зразки з дихальних шляхів, отримані від хворих на COVID-19;
  • Працівники патологоанатомічних, судово-медичних бюро, відділень, які беруть участь у розтині тіла;
  • Працівники Національної поліції, Національної гвардії, Державної прикордонної служб.

Експрес-тест на коронавірус дає миттєвий, хоч і не надто надійний результат. Кров для цього беруть з пальця. Якщо результат позитивний, призначають ПЛР-аналіз, щоб остаточно підтвердити чи відкинути діагноз. Головна особливість експрес-тестів – це визначення наявності антитіл до COVID-19 у крові на 5-7-й день після початку хвороби. Тому на початковій стадії (коли навіть немає симптомів) тест є марним. Експрес-тести можна купити в аптеці і провести самостійно. Для проведення тесту у лабораторії, потрібне направлення від сімейного лікаря.

До речі, прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Україна закупить 6 млн експрес-тестів на коронавірус. Ці тести отримають переважно сімейні лікарі та мобільні бригади швидкої допомоги.

Існують державні та приватні лабораторії, котрі тестують на наявність коронавірусу. Державні лабораторії є у кожній області України, їхні контакти та адреси можна відшукати за цим посиланням. Проте перелік цих установ може змінюватися, тому періодично заглядайте у документ, аби бути у курсі нового.

Бабель

Працює також низка приватних лабораторій, з якими співпрацюють лікарні та клініки України, як-от: INGO (ПЛР-аналіз коштує 1800 грн, ІФА — 750 грн, експрес-тест — 600 грн. Результати ПЛР-тесту отримуєте через 3 дні, ІФА — через 2 дні, експрес-тесту одразу), Eurolab (ПЛР-тест – 2 265 грн, ІФА-аналіз – 1410 грн. Результати скажуть через 3 дні), "Дiла" (ПЛР-тест – 1 800 грн, ІФА — 750 грн. Результати відомі за 1-2 дні), "ДНК-лабораторія" (ПЛР— 700 грн, ІФА — 300 грн. Результати – наступного дня), Nikolab (ПЛР-тест – 740 грн. Результати скажуть через 1-2 дні), Adonis (ПЛР-тест – 1 300 грн. Результати – за добу) Into-Sana (ПЛР-тест – 2 000 грн, ІФА-тест – 600 грн. Результати через 4-5 днів), Medikom (ПЛР-тест – 1 920 грн, ІФА-тест – 770 грн. Результати – через 2 дні), Synevo (ПЛР-тест – 990 грн, ІФА-тест — 400 грн, результати – за 2 дні), "Борис" (ПЛР-тест – 1 800 грн, ІФА-тест — 950 грн. Результати – через 2 доби), "Добробут" (ПЛР-тест – 1 800 грн, ІФА-тест – 500-800 грн, результати – за добу).

Безкоштовно тестують та лікують тих пацієнтів, котрі мають сімейного лікаря та за його рішенням були госпіталізовані до медичного закладу.

Новини за темою: Українців після повернення з-за кордону не повинні примусово тестувати на COVID-19, - МОЗ

Алгоритм дій на випадок позитивного тесту

У випадку позитивного тесту на коронавірус, необхідно звертатися до лікаря у будь-якому випадку – і якщо тест робили самостійно (без направлення сімейного лікаря), і якщо з направленням.

Після звернення саме лікар "вестиме" хворобу і лікуватиме пацієнта. Призначення препаратів, поради, алгоритм лікування та повторного тестування – все це лікар визначає індивідуально для кожного хворого. Завдання пацієнта – виконувати лікарські призначення, не займатися самолікуванням, щоб не погіршити ситуацію. Якщо хвороба ставатиме важчою, лікар прийме рішення про госпіталізацію хворого та більш прицільне лікування стаціонарно. В Україні поки немає медичного нокдауну, хоч ситуація і скрутна, тому якщо госпіталізація необхідна, хворого таки покладуть до лікарні.

Курс

Про медичні заклади, до яких госпіталізують хворих на COVID, можна дізнатися за цим посиланням.

Новини за темою: ВООЗ застерігає від лікування коронавірусу антибіотиками

*************

У всьому цього інформаційному безладі стосовно коронавірусу та у безкінечних тривожних рефлексіях, до яких ми всі без виключення схильні, головне пам’ятати – ця хвороба у більшості випадків виліковна.

Так, вона небезпечна, має певні наслідки для організму (як і будь-яка хвороба), але її можна і треба грамотно лікувати. Почати варто із загального – і водночас головного.

Обов’язково за можливості ізолюйте себе від родичів. Якщо живете окремо, це зробити легко – "забарикадуйтесь" у квартирі і влаштуйте собі дво-, три- або чотиритижневу відпустку. Так, вона не буде такою приємною, як влітку на морі, але вам все ж доведеться відпочити, не працювати, не ходити на вулицю, полікуватися, а може навіть і переосмислити певні життєві орієнтири.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...