Новини » Політика Читать эту новость на русском

Законопроєкт про референдум: Які питання можуть вирішити українці

Запропонований проєкт закону у березні був винесений на громадське обговорення

Топ-новина
Топ-новина
Всеукраїнський референдум фото з відкритих джерел

Питання щодо продажу землі іноземцям, за палкими запевненнями влади, має бути вирішено на всеукраїнському референдумі. Проте сам проєкт закону про референдум нещодавно тільки пройшов громадське обговорення. Тож поки документ про волевиявлення громадян ще готується, законопроєкт про ринок землі уже розглядається у другому читані.

Розповідаємо детальніше про положення, які прописані в проєкті закону про референдум.

Які питання дозволяється та забороняється виносити на референдум

В проєкті закону передбачені питання, щодо яких можна оголошувати референдум:

1) затвердження змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України (питання щодо державного устрою та суверенітету, виборів та референдуму, внесення змін до Конституції);

2) вирішення питання загальнодержавного значення;

3) затвердження закону про ратифікацію міжнародного договору, що передбачає зміну території України;

4) втрату чинності закону України або окремих його положень.

Не можна розглядати на всеукраїнському референдумі питання:

1) що суперечать положенням Конституції України, Загальної декларації прав людини, можуть призвести до порушення зобов’язань України, визначених за Міжнародним пактом про громадянські і політичні права, Міжнародним пактом про економічні, соціальні і культурні права, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, протоколами до неї;

2) спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення суверенітету і територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі;

3) щодо податків, бюджету, амністії;

4) віднесені Конституцією України і законами України до відання органів правопорядку, прокуратури чи суду.

В проєкті закону передбачено, що на всеукраїнський референдум можна виносити одночасно не більше трьох питань.

Аспекти проголошення та проведення референдуму

Автори законопроєкту пропонують заборонити проведення всеукраїнського референдуму одночасно з черговими та позачерговими загальнодержавними виборами.

Право голосу надається усім громадяни України, яким на день голосування виповнилося вісімнадцять років і які не визнані у встановленому законом порядку недієздатними. Тобто голосувати на референдумі дозволяється усім виборцям.

Також забороняється проголошувати та проводити референдум в умовах воєнного чи надзвичайного стану на всій території України або на її частині. Якщо всеукраїнське волевиявлення було призначено раніше введення воєнного стану, то не пізніше трьох днів видається відповідний акт про зупинення процесу всеукраїнського референдуму до закінчення дії режиму воєнного чи надзвичайного стану.

Загалом референдум організовується та проводиться за принципом президентських чи парламентських виборів, з підготовкою списків виборців та виборчих дільниць. Підготовку та проведення всенародного волевиявлення проводить Центральна виборча комісія.
Проте в документі передбачене не тільки паперове, а й електронне волевиявлення.

Нюанси електронного голосування

Проголосувати зможуть тільки ті, хто буде включений до списку виборців спеціальної дільниці з електронного голосування.

Електронне голосування здійснюється засобами автоматизованої інформаційно-аналітичної системи.

Час електронного голосування має бути однаковим з голосуванням бюлетенями у паперовому вигляді.

На офіційному вебсайті ЦВК в автоматизованій інформаційно-аналітичній системі має значитися дата та час голосування, роз’яснення щодо порядку електронного голосування та питання, щодо яких проводиться голосування.

Після завершення голосування спеціальна дільнична комісія складає протокол. Вимоги до оформлення результатів голосування не відрізняються від паперового голосування.

Порядок створення та функціонування автоматизованої інформаційно-аналітичної системи має затвердити Центральна виборча комісія.

Хто оголошує референдум

Оголосити проведення референдуму може президент України за народною ініціативою відповідним указом. Всеукраїнський референдум проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу. Підписи потрібно зібрати не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.

Всеукраїнський референдум щодо зміни території України призначається Верховною Радою України відповідно до Конституції України.

Впровадження результатів референдуму

Положення закону або закон в цілому, що втратили чинність за результатами всеукраїнського референдуму, вважаються такими з дня офіційного оголошення результатів всеукраїнського референдуму.

Питання всеукраїнського референдуму про втрату чинності закону або окремих його положень, не підтримане виборцями на всеукраїнському референдумі, може бути повторно винесено на всеукраїнський референдум не менш як через рік з дня офіційного оголошення результатів всеукраїнського референдуму.

Питання загальнодержавного значення, підтримані за результатами всеукраїнського референдуму виборцями, є обов’язковими для розгляду і прийняття рішення відповідними органами державної влади, їх посадовими особами.

*****

Наразі не відома подальша доля законопроєкту про референдум. Загалом його мають розглянути та ухвалити народні депутати відповідно до процедури або відхилити. Але з огляду на події в Україні чи стане їм на це часу?

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...