live

Законопроєкт №2684: Чи зможуть підлітки без згоди батьків робити аборти та змінювати стать

У проєкті закону прямо не прописано скандальні норми

Топ-новина
Топ-новина
Ілюстративне фото Фото з відкритих джерел

Законопроєкт від нардепа фракції "Слуга народу" викликав у громадськості хвилю занепокоєння та обурення. Інтернетом ширяться думки, що законодавча ініціатива дозволить підліткам без згоди батьків робити аборти та операції зі зміни статі.

Розповідаємо детальніше, які норми пропонуються в проєкті закону №2684.

Що передбачено законопроєктом?

Законопроєкт №2684 зареєструвала народна депутатка від "Слуги народу" Лада Булах. Документом передбачається внесення змін в уже діючі закони, а саме в:

  • Цивільний кодекс України;
  • основи законодавства України про охорону здоров’я;
  • закон "Про охорону дитинства".

В першу чергу пропонується на законодавчому рівні закріпити поняття підліток – це дитина у віці від 10 до 18 років.

Згідно з іншими ініціативами, підліткам з 14 років нададуть право отримувати достовірну і повну інформацію про стан свого здоров’я.

Також в проєкті закону передбачено, що "держава сприяє соціальному становленню підлітків, яке базується на засадах:

  • поваги до загальнолюдських цінностей, прав людини і народів, історичних, культурних, національних особливостей України, її природи;
  • врахування потреб підлітків, співвіднесення їх реалізації з економічними можливостями держави".

Проте не вказано, як саме мають забезпечуватися вказані норми.

І, мабуть, найголовніша зміна, яка і викликала негативні оцінки, – фізична особа у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років (неповнолітня особа) має право самостійно укладати та виконувати правочини, що пов’язані із наданням послуг з медичного обслуговування.

Реакція на законопроєкт?

Норма проєкту закону, яка дозволяє підліткам з 14 років самостійно вирішувати питання лікування, викликала занепокоєння і у експертів, і у громадськості. Зазначають, що підлітки зможуть без згоди батьків робити операції зі зміни статі та з переривання вагітності. Також підлітки матимуть право відмовитися від лікування алкогольної чи наркотичної залежності, токсикоманії, тощо. Наразі за лікування дітей відповідають батьки.

З огляду на те, що підлітковий вік характеризується нестійким фізичним та психологічним станом, додаткові права та їх реалізація можуть негативно вплинути на подальше життя дитини.

Приміром, користувач в соціальній мережі Facebook Олександр Шумак на сторінці автора законопроєкту написав – "Як дитина в 14 років може обирати стать? Це можуть запропонувати тільки незрілі люди нерозуміючі підліткового мислення ...".

Зустрічаються і невдоволені коментарі батьків, які не розуміють, хто нестиме відповідальність за помилки лікарів.

Реакція на законопроєкт №2684 Прінтскрін сторінки Facebook/Yana Panfilova

Громадськість теж занепокоєна можливими додатковими правами для підлітків – українці звернулися до президента Володимира Зеленського з вимогою не допустити розгляду законопроєкту та не підтримувати його. Такі вимоги з’явилися на сайті електронних петицій до очільника країни.

Так, автор одного зі звернень зазначив, що в проєкті закону не регламентуються можливі випадки застосування такого Закону - такі як здійснення аборту. "Водночас підліток – це морально та психологічно не зріла особа, яка не здатна повністю відповідати за свої вчинки. Такий Закон може лише стимулювати молоду людину до необачних дій і водночас стимулювати до ранніх статевих стосунків. Вимагаємо не підтримувати цей проект Закону!", - йдеться в петиції.

Висновки опрацювання законопроєкту

Народні депутати вирішили не рекомендувати проєкт закону до розгляду на пленарному засіданні. Документ опрацювали в Комітеті з питань гуманітарної та інформаційної політики і вирішили направити його на доопрацювання, а за підсумками засідання створити робочу групу з цього питання.

Раніше Головне науково-експертне управління допускало розгляд документу у першому читанні. Після якого законопроект доцільно повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання. В управлінні звернули увагу, що зміни, подані в документі, виглядають сумнівними та юридично необґрунтованими. Також законопроєкт має недоліки техніко-юридичного характеру.

Тож, у нинішньому вигляді проєкт закону не має шансів на розгляд та ухвалення.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...