Ювілейне засідання ООН: Про що говорив Зеленський та які теми піднімали попередні президенти України

Топ-новина
Топ-новина
Президент України Володимир Зеленський Офіс президента

Володимир Зеленський звернув особливу увагу на важливість завершення конфлікту на Донбасі не тільки для України, а й для всього світу

Організація Об’єднаних Націй днями відзначала своє 75-річчя. З цього приводу було зібрано ювілейне засідання світових лідерів. Звісно, через пандемію коронавірусу - онлайн. Своє відеозвернення записав і президент України Володимир Зеленський.

Про що йшлося - далі у матеріалі.

75-та річниця ООН: Які виклики постали перед людством?

Світові лідери зібралися в понеділок в режимі онлайн, щоб відзначити 75-ту річницю створення Організації Об'єднаних Націй.

Пандемія коронавірусу і напруженість у відносинах між США і Китаєм викликали багато питань до ефективності та солідарності організації, що складається зі 193 членів.

За словами генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша, пандемія виявила вразливість світу. Раді Безпеки знадобилися місяці, щоб підтримати його заклик до глобального припинення вогню - аби країни могли зосередитися на боротьбі з COVID-19.

Так, Китай виступив проти домінування якоїсь однієї країни в міжнародній політиці. Пекін позиціонує себе як прихильник політики багатосторонності в світі.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель засудила занадто часте застосування вето в Раді Безпеки ООН, коли мова йде про чітко виражені рішення, і особливо виділила необхідність реформи цього органу. За її словами, Організація Об'єднаних Націй повинна розвиватися, щоб мати можливість впоратися з викликами XXI століття.

Президент Росії Володимир Путін сказав, що для відновлення світової економіки в період пандемії необхідне "розчищення, звільнення світової торгівлі від бар'єрів, заборон, обмежень, санкцій".

Загалом 21 вересня було присвячене встановленню миру у світі та спільному подоланню пандемії коронавірусу.

Новини за темою: У місії ООН не можуть потрапити до тюрем ОРДЛО: Вимагають терміново надати доступ

Про що говорив Зеленський

Відеозвернення записав і президент України Володимир Зеленський. Він виголосив заяву від імені України – одного з членів-засновників Організації Об’єднаних Націй – і привітав всіх із 75-річчям Організації.

Очільник країни вчергове нагадав світовим лідерам про конфлікт на сході України, який триває сьомий рік. Зазначив, що окупація Криму та російська агресія на Донбасі - це не лише війна в Україні, це війна в Європі.

За словами українського лідера, заснування ООН стало символом того, що людство повинно було засвоїти трагічний урок Другої світової війни, однак не всі країни зробили це.

"Окупація Криму та військова російська агресія на Донбасі свідчать про те, що цього уроку не засвоїли. Я хотів би нагадати, що це не лише війна в Україні. Це війна в Європі. І це не просто посягання на суверенітет незалежної держави, це схоже на спробу повернутися до поділу сфер впливу у світі", - сказав Зеленський.

Президент України підкреслив, що цього року пандемія коронавірусу стала шоком для всіх країн. Саме тому людство повинно зупинити суперечки та об’єднати зусилля.

"Ми повинні використати цей попереджувальний знак, щоб зупинити суперечки та об’єднати зусилля для досягнення реальних проривних результатів. Не лише повернутися до цілей та принципів Статуту ООН, а й розпочати їхнє постійне та повне впровадження.

Почнемо зараз. Планети "Б" немає, ми живемо тут і лише один раз", - додав Зеленський.

Новини за темою: ООН назвала дискримінацією встановлення додатку "Дій вдома" при перетині КПВВ на Донбасі

Як оцінили виступ Зеленського

На заяви очільника України відреагували перш за все в Росії. Так, член комітету Ради Федерації з міжнародних справ, сенатор від Криму Сергій Цеков зазначив, що слова про незасвоєні уроки Другої світової війни президент України Володимир Зеленський повинен адресувати в першу чергу собі. На думку Цекова, зараз саме в Україні до влади прийшли нащадки тих, хто розв'язав Другу світову війну, тому Росія ніяк не дотична до тих бід, які відбуваються в країні.

Він додав, що в ідеалі звернення Зеленського мало містити заклики до миру і злагоди в Україні без акценту на чому-небудь.

Директор Центру стратегічного аналізу Інституту інноваційного розвитку Андрій Іванов переконаний, що у виступі Зеленського не виявилося жодної свіжої думки. На його думку, по суті глава великої європейської країни зізнався у власній слабкості та ще раз "прокричав" з великої трибуни всьому світові про "погану Росію".

Новини за темою: Росія "вимиває" українців і татар з Криму, - представник України при ООН

Виступи експрезидентів України в ООН

Тема конфлікту на Донбасі в ООН порушувалася неодноразово. Уже декілька років поспіль вона лишається однією з актуальних.

Про російську агресію свого часу говорив п'ятий президент України Петро Порошенко. Загалом період його каденції повністю припав на військові дії на сході України.

У виступі на Генеральній асамблеї ООН 20 лютого 2019 року Петро Порошенко заявив, що Росія продовжує направляти регулярні збройні сили та найманців на Донбас, перетворивши цей український регіон на "конвеєр для російської машини вбивств".

Він зазначив, що Росія готується до військового удару по Україні і загроза повномасштабної війни реальна.

У 2013 році, виступаючи на загальних дебатах 68-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН тодішній президент Віктор Янукович зазначив, що євроінтеграційні устремління є визначальним вектором розвитку України.

Він підкреслив, що Україна робить свій внесок в проєкт Великої Європи, "яка об'єднає інтереси та цілі розвитку країн Заходу і Сходу нашого континенту".

Також Янукович розповів про важливість модернізації Ради безпеки ООН.

Новини за темою: Швеція в ООН виступила за глобальний доступ до COVID-вакцини

У 2009 році Віктор Ющенко наполягав на посиленні гарантій безпеки для України. Цей меседж став основним у промові президента України на загальних дебатах 64-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН.

Під час виступу з трибуни Об'єднаних Націй у Нью-Йорку тодішній український лідер серед іншого заявив: "Україна наполегливо розраховує на підтримку постійними членами Ради Безпеки наших пропозицій для посилення гарантій безпеки неядерним державам, зокрема тим, які добровільно відмовилися від ядерної зброї або її розробки".

Також він підтвердив намір України стати членом Ради Безпеки ООН у 2016-17 роках.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...