Викриття Шайтанова: Що відомо про завербованого генерала і хто знав про його роботу на ФСБ Росії

Топ-новина
Топ-новина
Затримання Валерія Шайтанова 14 квітня Фото: Пресслужба СБУ

Подейкують, що "лише дурні в СБУ не знали, чим займається генерал-майор" на своїй посаді 

14 квітня в Україні сталася резонансна подія – контррозвідка Служби безпеки України викрила генерал-майора, який працював на російську ФСБ. У зв'язку з цим ширяться здогадки – як він міг так довго обіймати ключову посаду в українській Службі безпеки, керувати силовиками та чому його не затримали раніше. Про усе це та безпосередньо про особу самого генерал-майора читайте далі у матеріалі.

Хто такий генерал Шайтанов і за що його "взяли"

Генерал-майор СБУ Валерій Альбертович Шайтанов багато років будував кар’єру в українській силовій структурі. Відомо, що він, випускник рязанського повітряно-десантного училища, у 2014 році командував харківським департаментом Центру спеціальних операцій "А" СБУ – "Альфи". Саме з ЦСО у Шайтанова пов’язані найгучніші справи і тут він напрацював свої найголовніші нагороди і "заслуги" перед Україною. 

Як вчора зазначили у СБУ, весь цей час генерал був завербованим агентом ФСБ. У пресрелізі, опублікованому пресслужбою СБУ 14 квітня, йдеться про те, що він організовував на замовлення ФСБ вбивство добровольця Адама Осмаєва (чоловіка застреленої у 2017 році Аміни Окуєвої). Незважаючи на цю основну офіційну версію ймовірної винуватості Шайтанова, за ним ховається багато неоднозначних фактів, що тягнуться аж з 2014 року.

18 лютого 2014 року він керував штурмовою групою "Альфи", яка захопила Будинок профспілок у Києві під час Революції Гідності. Тоді почалася пожежа, яка фактично знищила будівлю. Правда, у 2015 році у пресслужбі СБУ зазначили, що Шайтанов не має стосунку до штурму Будинку профспілок.

Також повідомляється, що навесні 2014-го у складі "Альфи" Шайтанов (тоді ще не генерал) вів перемовини з керівником батальйону "Восток" Олександром Ходаківським. Нібито після цих переговорів українська сторона вирішила не штурмувати Слов'янськ та не стріляти по представниках збройних формувань. 

Перестав керувати "Альфою" Шайтанов у тому ж 2014 році – існує версія, що якраз через відмову атакувати блокпости представників збройних формувань у Слов’янську та після невдалих спецоперацій на Донбасі під егідою СБУ. А невдалими вони були через недолуге "керівництво" Шайтанова, як кажуть деякі офіцери ЦСО

Цікава річ: одразу після того, як Петро Порошенко став президентом, він повернув Валерія Шайтанова на високу посаду. З тих пір той займав крісло першого заступника начальника Центру спеціальних операцій і навіть отримав у 2015 році з рук Порошенка звання генерал-майора та орден Богдана Хмельницького III ступеня.

Генерал мав гарне місце у СБУ за часів президентства Порошенка, гарне ставлення у СБУ та неабиякі "заслуги". Так, наприкінці 2015 року в СБУ казали, що Шайтанов – "бойовий генерал, який героїчно проявив себе у ході Антитерористичної операції на Донбасі". Тим часом інші у Службі безпеки говорили протилежне – мовляв, сам Шайтанов часто відкрито зневажає Революцію Гідності та відгукується про неї презирливо.

Що відомо про зв’язки Шайтанова і ФСБ

На агентурному зв’язку у російської спецслужби український генерал Шайтанов перебував під псевдонімом "Бобиль". Його керівником був полковник ФСБ Росії Ігор Єгоров – представник департаменту контррозвідувальних операцій 1 Служби ФСБ. Цей відділ займається плануванням, організацією та проведенням розвідувальних, диверсійних і терористичних акцій у різних країнах, зокрема, в Україні.

Єгоров завербував Шайтанова ще до 2014 року і до конфлікту на Донбасі, приїжджаючи до України для міжвідомчого співробітництва СБУ та ФСБ.

Копія фотографії паспорта Ігоря Єгорова Фото: Пресслужба СБУ

З фотографії паспорта Єгорова зрозуміло, що він не раз офіційно бував в Україні, не переховуючись, і його паспортні дані давно були у базі даних української прикордонної служби. 

Відомо також, що Єгоров і Шайтанов зустрічалися не в Україні чи Росії, а у Європі. На кадрах оперативної зйомки, що велася співробітниками СБУ, видно Єгорова та українських "колег", правда, немає безпосередньо Шайтанова. 

Зате був ще один фігурант справ Єгорова і Шайтанова – такий собі "агент Н". Саме з ним український генерал зустрічався у Франції, Німеччині та Хорватії.

В СБУ підкреслюють, що мають чимало доказів вини Шайтанова, зокрема, аудіо- та відеозаписи, які будуть долучені до матеріалів справи. На одному з аудіозаписів чути переговори фігурантів справи – розмови Єгорова та "агента Н".

У чому звинувачують Шайтанова

Працюючи на Росію, Шайтанов збирав і передавав дані про таємні операції в АТО, про міжнародне співробітництво українських спецслужб, нюанси національної безпеки, контррозвідки СБУ та вербував офіцерів для роботи на російську ФСБ. Звісно, займаючи таку високу посаду, не доводиться докладати надто багато зусиль, аби дізнатися інформацію будь-якого рівня секретності.

Фактично керівник ЦСО, Шайтанов отримав напряму всю розвідувальну інформацію СБУ. Також українські слідчі певні, що саме ФСБ дала Шайтанову завдання спланувати проведення терактів в Україні. За цю роботу росіяни пообіцяли генералу $200 000 і російський паспорт.

"На жаль, людина, котра отримала генеральське звання після Революції Гідності та мала захищати Україну, насправді працювала проти неї. Ми провели складну, тривалу, багаторівневу спецоперацію. Це – надважливе викриття Служби безпеки за всю історію Незалежності", - заявив голова СБ України Іван Баканов.

Також в СБУ офіційно заявили, що українська контррозвідка викрила факти передачі Шайтановим Росії даних про міжнародне співробітництво українських спецслужб у сфері національної безпеки і оборони.

*************

Наразі Служба безпеки України продовжує обшукувати помешкання та місця тимчасового перебування Шайтанова та українців, котрі підозрюються у причетності до агентури ФСБшника Єгорова. Також вирішується питання про повідомлення Шайтанову підозри у вчиненні злочинів за ст. 111 (державна зрада) та ст. 258 Кримінального кодексу України (терористичний акт).

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...