Вихід США з Угоди про відкрите небо: Як це пов'язане з безпекою України та Грузії

Топ-новина
Топ-новина
США планують переламне у міжнародній політиці рішення Фото з відкритих джерел

Світова спільнота не на жарт збурена через переламне рішення Сполучених Штатів

Сполучені Штати Америки вирішили вийти з Угоди про відкрите небо. Через шість місяців США уже не будуть стороною Договору. Офіційна версія такого кроку, за словами міністра оборони США Марка Еспера, полягає в агресії Росії в Україні та Грузії. Тим часом десятки військових експертів, політологів та політиків по всьому світу обговорюють несподіване рішення Америки. 

Що передбачає ця Угода, чому США вирішили з неї вийти і чому Росія стала каталізатором такого рішення – розповідаємо далі.

Що регулює Угода про відкрите небо

Незважаючи на те, що Угода про відкрите небо є достатньо молодою – їй всього 28 років, – розробка її початкової ідеї та моделі розпочалася у 1955 році. Але про все по порядку.  

Офіційно Угода називається Договором з відкритого неба (англ. – The Treaty on Open Skies) і є багатосторонньою міжнародною угодою. Її було підписано 24 березня 1992 року у Гельсінкі, після завершення холодної війни та розпаду Радянського Союзу. Угода набрала чинності у 2002 році. Всього з цього часу і донині було здійснено понад 1500 спостережних польотів.

Угода окреслювала таку мету – сприяти зміцненню довіри між державами (тими, які підписали договір) через покращення механізмів контролю за військовою діяльністю та дотриманням чинних договорів у галузі контролю над озброєннями.

У самому договорі йдеться про встановлення режиму відкритого неба для проведення спостережних польотів державами-учасниками над територіями інших держав-учасників. Інакше кажучи, договір дозволяв країнам-учасницям завдяки польотам військових літаків на своїх територіях демонструвати, що їм нічого приховувати. Угода створювалася як своєрідний важіль контролю над державами – режим відкритого неба має забезпечувати можливість країнам-учасницям облітати території одна одної без загрози безпеці та миру. Країни-члени Угоди можуть пролітати над територією одна одної із сенсорним обладнанням, аби переконатися, що ніхто з країн-учасниць не готує військових дій. 

Учасницями договору є 35 країн: Бельгія, Білорусь, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Велика Британія, Греція, Грузія, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Казахстан, Канада, Латвія, Литва, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Росія, Румунія, Словаччина, Словенія, США, Туреччина, Угорщина, Україна, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія та Швеція.

Обов'язки деяких країн в рамках Угоди не завжди були рівними. Приміром, у 2012 році Грузія припинила свої зобов'язання перед Росією, а з квітня 2014 року США заборонили Росії інспекційні прольоти.

Цікаво, що вперше концепцію відкритого неба запропонував президент США Дуайт Ейзенхауер у 1955 році у Женеві під час зустрічі з головою Ради міністрів СРСР Миколою Булганіним. Можливо, з боку США ця пропозиція була одним з векторів недопущення загострення холодної війни з СРСР, яка масштабно розпочалася два роки до того – у 1953 році. Тобто на той час – у 1955-му – вона не мала ще чітко окреслених економічних та військових рис, як, приміром, у 60-ті та 70-ті роки, тому США навіть сподівалися, що Радянський Союз погодиться долучитися до пропозиції. Головний меседж США був таким: необхідно досягнути домовленості про спостережні польоти над США та СРСР для виключення можливості раптової атаки як з одного, так і з іншого боку. Проте ні. Пропозицію Ейзенхауера тодішній лідер СРСР Микита Хрущов рішуче відкинув. У 1989 році аналогічну пропозицію озвучив уже президент США Джордж Буш, проте і тоді СРСР не погодився.

Новини за темою: США пригрозили Китаю санкціями через автономію Гонконгу

Чому США вирішили вийти з Угоди

Згідно з офіційною заявою держсекретаря США Майкла Помпео, привід до виходу з Угоди – неправомірні дії Росії, що суперечить інтересам США. І ось чому.

США вважають, що загрозу національній безпеці створюють порушення Росією положень Договору.

"Росія послідовно діяла так, ніби вільна за власним бажанням виконувати чи не виконувати зобов'язання, незаконно не дозволяючи або обмежуючи, коли хотіла, спостережні польоти згідно з Договором про відкрите небо", - йдеться у заяві Помпео.

До порушень США віднесли такі дії з боку Росії:

  • відмову у спостережних польотах у 10-кілометровому коридорі уздовж кордону з грузинськими областями Абхазією та Південною Осетією. За версією США, таким чином Росія намагалася просунути хибні твердження про те, що ці території є незалежними державами.
  • встановлення російського призначення летовища в Криму для заправки за Договором про відкрите небо. На думку США, це є спробою Росії проштовхнути позицію щодо анексії півострова.
  • встановлення обмеження на відстань польоту над Калінінградом, незважаючи на те, що цей анклав став місцем значного нарощування військових сил, які можуть включати ракети малої дальності з ядерними боєголовками, націлені на НАТО.
  • відмова Росії у 2019 році у спільному польоті США та Канади над великими російськими військовими навчаннями.

США заявляють, що замість використання Договору про відкрите небо як механізму зміцнення довіри через відкритість військових польотів Росія перетворила Договір на інструмент залякування.

Новини за темою: США планують перенести зустріч G7 на кінець червня

Реакція на  вихід США з Угоди

У США політики та експерти активно обговорюють ситуацію, що склалася, та по-різному коментують рішення владної верхівки Штатів. 

Приміром, міністр оборони США Марк Еспер заявив, що з часу підписання Угоди про відкрите небо у 2002 році Росія використовувала її з метою пропаганди й агресії проти своїх сусідів – України та Грузії.

Прихильники Республіканської партії США погоджуються з рішенням президента Дональда Трампа. За словами сенатора Теда Круза, це перемога для американської національної безпеки і промах для розвідувальних операцій Путіна, бо Росія не зможе стежити за американцями з неба.

Проте немало політиків категорично не погоджуються з цим, зазначаючи, що це може зашкодити Україні, послабивши її безпеку. Ексміністр оборони США Вільям Перрі припустив, що вихід США з Угоди про відкрите небо – це скоріше промах, аніж досягнення, у міжнародній політиці, бо ще одна лінія комунікації з Росією буде закрита.

У свою чергу колишній посол США в НАТО Айво Даалдер певен, що таке рішення Дональда Трампа гарантовано послабить безпеку у низці країн світу.

"Розпалась уся структура із контролю над озброєнням, яка створювалась для європейської безпеки після холодної війни: Договір про традиційні збройні сили в Європі, Віденський документ, Угода про ліквідацію ракет середньої та малої дальності, і зараз – Угода про відкрите небо. Порушення з боку Росії – це основна причина, втім, вихід із угоди робить усіх менш захищеними", – написав у соцмережі Айво Даадлер.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що союзники НАТО обговорять це питання і комунікуватимуть з Росією стосовно її повернення до виконання угоди.

А тим часом Німеччина, Франція, Італія, Іспанія, Бельгія, Фінляндія, Люксембург, Нідерланди, Чехія і Швеція заявили, що шкодують про рішення США вийти з Договору про відкрите небо.

У свою чергу російська сторона стверджує, що чинна угода "прекрасно працює і забезпечує європейську безпеку", тому Росія не проводитиме нові переговори стосовно Угоди про відкрите небо.

Новини за темою: Поспішати нам нікуди: Росія не збирається вести нові перемовини зі США щодо Угоди про відкрите небо

Як пов'язане рішення США з безпекою України

Безумовно, Україна матиме певні наслідки через вихід США з Угоди про відкрите небо.

Приміром, на думку Джеремі Богайскі, кореспондента з питань оборони у виданні Forbes, вихід США з угоди спричинить збитки для нашої країни. Вийшовши з Угоди про відкрите небо, США фактично послаблять зв'язки з країнами-партнерами, зокрема Україною і Грузією, які мали користь від польотів американських літаків над Росією.

Журналіст американського видання Defense One Патрік Такер погоджується, що вихід США з Угоди не дозволить ані Америці, ані її союзникам дізнаватися про реальні військові наміри Росії.

До речі, Україна також відреагувала на рішення США. У Міністерстві закордонних справ України заявили, що Угода про відкрите небо допомогла здійснювати регулярні спостережні польоти США вздовж узбережжя Кримського півострова, що сприяло нормалізації поведінки Росії у цих водах.

В українському МЗС заявили, що, починаючи з 2015 року, роль Договору поступово знижується через неможливість здійснювати міжнародний повітряний моніторинг за військовою активністю Росії у найкритичніших для безпеки України районах через заборону польотів над ними, як і над ділянками Росії, прилеглими до державного кордону України. До таких території належать Крим і місто Севастополь та Донецька і Луганська області.

Новини за темою: США випробували потужну лазерну зброю, здатну знищувати безпілотники

*************

Наразі США не залишили Угоди, а лише анонсували свій вихід через півроку. Тому найближчим часом ситуація буде обговорюватися міжнародною спільнотою, у тому числі США та Росією. До того ж Штати все ж допускають можливість свого повернення до Угоди після того, як Росія повернеться до повного дотримання її умов. Тому поки що не варто вважати це питання остаточно вирішеним.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...