Вибори президента у Польщі: Коли буде другий тур і до чого тут підтримка США

Топ-новина
Топ-новина
У Польщі пройшов перший тур виборів, зовсім скоро - другий Фото з відкритих джерел

Ім’я нового президента Польща дізнається за два тижні

28 червня у Польщі стартували вибори глави держави. Чому стартували? Бо за результатами голосування стало зрозуміло, що це був лише перший тур.

Незважаючи на коронавірус, на виборчих дільницях збиралися довжелезні ланцюжки черг з голосуючих, а спостерігачі зафіксували безпрецедентну явку поляків – країна справді бажає максимально взяти участь у визначенні свого майбутнього. Це – найвищий показник за останні тридцять років. Попередні вибори – у 2015 році – зібрали на дільницях всього 49% поляків.

Як пройшов перший тур президентських виборів у Польщі та прогнози на другий – далі у матеріалі.

Перший тур виборів і перші лідери

Польські вибори президента стали першими у Європі з початку пандемії коронавірусу. Спершу голосування мало відбутися 10 травня, проте його перенесли на червень. До речі, саме завдяки цьому опозиційний кандидат долучився до перегонів. Справа у тім, що він став повноправним кандидатом у президенти лише за п'ять тижнів до голосування… і переміг у першому турі.

В принципі ніяких особливих загадок та інтриг перший тур виборів не приніс. Як і очікувалося та як передбачали опитування, перший тур перегонів став переможним для чинного президента Анджея Дуди, котрого підтримує правляча консервативна партія "Право і справедливість", та опозиціонера Рафала Тшасковського, котрий є мером Варшави.

За результатами підрахунку усіх отриманих 28 червня голосів, першим у президентських перегонах став Анджей Дуда. За нього віддали голоси 43,67% громадян. А Рафала Тшасковського підтримали 30,34% виборців.

За ними, а фактично за бортом президентських перспектив, розташувалися незалежний кандидат Шимон Головня, за якого проголосували 13,3% виборців, Кшиштоф Босак з 7,4% голосів та Роберт Бедронь з 2,9% голосів.

Перший тур виборів пройшов в умовах карантинних обмежень – люди багато годин простояли у чергах на достатній дистанції одне від одного, щоб проголосувати. Черги утворилися через заборону одночасного перебування у приміщенні великої кількості людей. Аби зайти на дільницю, потрібно було одягнути маску та скористатися санітайзером на вході.

Така черга утворилася з тих, хто забажав проголосувати Фото з відкритих джерел

Цікаво, що через різкість епідемії та побоювання щодо нових спалахів, у Польщі дозволили голосувати і через пошту. Політологи та соціологи кажуть, що це може трохи перекрутити та спотворити остаточні результати. 

Новини за темою: У Польщі затримали українця, якого розшукував Інтерпол у 190 країнах

Трохи про кандидатів на пост президента Польщі

Анджей Дуда (48 років) – чинний президент Польщі (з 6 серпня 2015 року). Свого часу був представником консервативної партії "Право і справедливість" - це правляча партія за результатами виборів 2015 року. Протягом 2014 - 2015 років був депутатом Європейського парламенту.

Президент Польщі Анджей Дуда

Фото з відкритих джерел

Має юридичну освіту та ступінь доктора права, викладав на кафедрі судовиробництва Ягелонського університету. Також працював статс-секретарем у президента Польщі Леха Качинського. На виборах президента 10 травня 2015 року набрав найбільше голосів та вийшов у другий тур разом з тодішнім чинним президентом Броніславом Коморовським. У другому турі Дуда переміг.

Дуда відкрито виступає проти Росії та стверджує, що саме Росія завжди була поневолювачем польського народу. Свого часу він видав закон про заборону пропаганди комунізму у назвах вулиць, будівель та громадських об’єктів. До того ж за часів його президентства у Польщі стали зносити пам’ятники Червоної Армії.

Анджей Дуда підкреслює, що у 30-ті роки поляків знищувала Радянська держава, яка була "союзником Третього Рейху". Саме на неприязні до Росії і вибудувалися гарні відносини Дуди та американського президента Дональда Трампа. Зокрема, у 2017 році вони мали спільну пресконференцію, на якій Дуда заявив, що "Росія завжди хотіла захопити частину території Польщі" та окупувала Польщу у радянські часи".  

Цього року Дуда вирішив балотуватися знову. І виграв перший тур цьогорічних виборів у дванадцяти воєводствах із шістнадцяти. Проте, незважаючи на формальну перемогу у першому турі, ніхто не гарантує, що він стане президентом повторно. Експерти певні – аби повністю перемогти, Дуді потрібні були 45%+ голосів у першому турі.

Цікаво, що саме Анджей Дуда є єдиним кандидатом, котрого підтримує … Дональд Трамп.

"Це честь, що з нами сьогодні мій друг, пан президент Дуда з Польщі, який зробив насправді несамовиту роботу. Я знаю, що у нього скоро вибори, і маю надію, що він здобуде перемогу", - сказав американський лідер Дональд Трамп 24 червня у Білому домі, зустрічаючи Анджея Дуду. Виходить, що Трамп запросив його до себе у гості всього за кілька днів до голосування.

Зважаючи на це, така відкрита та безпрецедентна підтримка Трампа додала Анджею Дуді немало голосів. Так само "американський фактор" може вплинути і на результати другого туру, значно підвищивши кількість голосів за Дуду.

Цікаво, що до голосування його несамовито підтримували і державні медіа, роблячи його президентську кампанію більше схожою на пропаганду та відчайдушний піар.  

Рафал Тшасковський (48 років) – мер Варшави та голова опозиційної партії "Громадянська платформа". Доктор гуманітарних наук, депутат Європейського парламенту у 2009-2013 роках, міністр адміністрації і введення цифрових технологій, віце-міністр закордонних справ з європейських питань, депутат Сейму у 2015 – 2018 роках. 

Рафал Тшасковський Polskie Radio

Рафал Тшасковський ще під час передвиборної гонки став головним опонентом Анджея Дуди.

Опитування громадян, котре проводилося до виборів, щодо їхніх політичних вподобань вказало, що Тшасковського підтримують 30%+ поляків. Якщо Анджея Дуду підтримали скоріше пенсіонери, безробітні та певний відсоток селян, то у мера Варшави набагато більше прихильників серед студентів та власників бізнесу.

Тшасковський не має такої шаленої підтримки на міжнародній арені, як має Дуда. Тому йому доводиться будувати свою передвиборну агітацію на нищівній критиці опонента – Дуди.

Так, напередодні виборів він заявляв таке: "Незабаром ви вирішите, чи буде у Польщі сильний президент, який буде не боятися використовувати свою владу, чи буде президент, який боїться навіть свого підпису. Це будуть вибори між відкритою Польщею та Польщею, яка шукає ворогів та розділення. Це буде вибір між тими, хто поважає права жінок, і тими, хто цього не робить".

Новини за темою: Вибори президента Польщі: У кого є реальні шанси очолити країну

Що далі з виборами

Другий тур виборів президента Польщі заплановано на 12 липня. Польські експерти прогнозують, що Анджей Дуда, скоріш за все, отримає голоси Кшиштофа Босака, а Тшасковському відійдуть голоси тих поляків, котрі підтримували кандидатів, що не пройшли.

Очевидно, що пан Дуда вийшов на перше місце, по-справжньому відірвавшись від свого опонента. Тому видається малоймовірним, що він програє у другому турі. Бо ж той, хто виграв з неабиякою перевагою у першому турі, просто не може програти вибори на другому етапі.

А враховуючи те, що зараз шанси Анджея Дуди та Рафала Тшасковського виглядають майже рівними, результати другого туру та виборів загалом будуть дійсно цікавими. Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...