Введення касових апаратів для ФОПів відтерміновано: Чому незадоволені підприємці

Топ-новина
Топ-новина
Про касові апарати нам ще довго доведеться чути Фото з відкритих джерел

Питання стосовно касових апаратів для ФОПів нібито вирішене, а підприємці з цього незадоволені

В Україні ніяк не вщухне епопея стосовно оподаткування ФОПів та обов’язкового введення для них касових апаратів. Намагання влади змусити всіх фізичних осіб-підприємців встановити обов’язкові РРО має тривалу історію. Вчора Верховна Рада таки прийняла "компромісний" законопроєкт, що покликаний врегулювати кризу, пов’язану з питанням, яке є топовим для ФОПів протягом останніх місяців.

Далі розповідаємо про головні вектори документу та бурхливу реакцію підприємців на його прийняття.

Закон про відтермінування касових апаратів для ФОПів

У вівторок, 1 грудня народні депутати ухвалили за основу та в цілому законопроєкт № 4439-д щодо врегулювання кризи, пов’язаної з питанням ФОПів. Йдеться про перенесення обов’язкової фіскалізації для всіх малих і середніх підприємців.

Документ має довгу назву – проєкт закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій.

Головні вектори закону – відтермінування фіскалізації до 1 січня 2022 року, введення послаблень для ризикових груп, скасування кешбеку та прив’язка всіх лімітів до мінімальної заробітної плати. Це означає, що ліміти залежатимуть не від влади, а від того, як ФОПи працюватимуть.

Закон вводить такі правила:

  • визначення граничних обсягів доходів, неперевищення яких є однією з умов застосування суб’єктами спрощеної системи оподаткування відповідних груп платників єдиного податку, виходячи зі встановлених законом розмірів мінімальної заробітної плати. І група  ФОПів – 167 мінімальних заробітних плат (МЗП) замість 1 млн грн, ІІ група – 834 МЗП замість 5 млн грн, ІІІ група – 1167 МЗП замість 7 млн грн)
  • скасування "кешбеку" покупцям, тобто виключення норм щодо компенсації споживачам за скаргами про порушення порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих до суб’єктів господарювання штрафних санкцій;
  • відтермінування до 1 січня 2022 року обов’язкового застосування РРО для фізичних осіб-підприємців, які є платниками єдиного податку ІІ – IV груп та обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує граничного обсягу доходу, встановленого для І групи платників єдиного податку, крім тих, які провадять діяльність у сферах з істотними ризиками ухилення від оподаткування;
  • скасування штрафних санкцій за невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті РРО, та за відсутність попереднього програмування товарів в РРО;
  • пролонгація на рік – до 1 січня 2022 року – застосування понижених розмірів фінансових санкцій за порушення суб’єктами господарювання окремих вимог закону щодо використання РРО під час проведення розрахункових операцій. 

Новини за темою: Проблема з касовими апаратами не вирішується вже 20 років, як наслідок – невирішене питання контрабанди, – Карасьов

Як намагалися ввести касові апарати для ФОПів

4 листопада проєкт закону про відтермінування впровадження реєстраторів розрахункових операцій для ФОПів ІІ – IV груп було відправлено на доопрацювання. Той законопроєкт пропонував дозволити не використовувати касові апарати платникам єдиного податку ІІ, ІІІ та IV груп незалежно від виду діяльності, якщо їх річний дохід не перевищує 1 мільйон гривень, а також перенести на 1 січня 2022 року введення положень щодо обов'язкового застосування РРО суб’єктами господарювання, які мають застосовувати РРО з 1 січня 2021 року.

Повторне перше читання відбулося 17 листопада, і законопроєкт № 4313-д про відтермінування на рік обов’язкових касових апаратів для фізичних осіб-підприємців знову не був ухвалений. Детальніше про проєкт закону можна прочитати у нашому великому матеріалі за цим посиланням.

Тоді ж підприємці вийшли на мітинг під Верховну Раду з вимогою скасування обов'язкового введення касових  апаратів з 2021 року.

30 листопада президент Володимир Зеленський вніс у парламент ще один проєкт закону про відтермінування впровадження касових апаратів для фізичних осіб-підприємців ІІ – IV груп до 1 січня 2022 року.

Новини за темою: Введення касових апаратів зовсім не на часі: Економіст пояснив, чому

Чому незадоволені ФОПи

Одразу після прийняття законопроєкту під стінами Верховної Ради розпочався масштабний протест підприємців проти обов'язкового запровадження касових апаратів. В урядовому кварталі зібралося близько тисячі підприємців. Активісти перекрили рух вулицею Грушевського, а також від Європейської площі до провулку Кріпосного і вимагали не зобов'язувати їх використовувати касові автомати.

Мітинг біля Верховної Ради Фото: Нацполіція

До того ж мітингувальники встановили сцену, з якої активісти вимагають від депутатів дослухатися до їх позиції. Приміром, ФОПи мають власні зареєстровані законопроєкти, які передбачають не відтермінування, а скасування обов'язку впровадження касових апаратів та збереження спрощеної системи.

Ввечері акція протесту спалахнула з новою силою – мітингувальники спробували перекрити входи та виходи з парламенту і пройти до входу в парламент. Правоохоронці відтіснили їх, тому виникли сутички та заворушення.

Мітинг біля Верховної Ради Фото: Нацполіція

У Нацполіції Києва зазначили, що протестувальники перекрили дорогу та заважали народним депутатам покинути Верховну Раду. Поліцейським довелося відтіснити громадян і зробити коридор для проходу нардепів до будівлі парламенту. Тоді ж між учасниками акції і правоохоронцями відбулася невелика штовханина. Також правоохоронці закликали організаторів і учасників заходів не вдаватися до провокацій і не порушувати закон. У поліції стверджують, що всіх винних у заворушеннях притягнуть до відповідальності.

За словами організатора акції протесту Save ФОП Сергія Доротича, підприємці не просили відтермінування введення касових апаратів.

"Політики за нас все вирішили, як завжди. Відтермінування проблеми не вирішить. Ми не хочемо продовжувати процес і пікетувати й створювати незручності жителям міст. Ми хочемо розв'язати питання по суті", – сказав Доротич.

Акція продовжується з самого ранку 2 грудня. Протестувальники кажуть, що не розійдуться, доки Верховна Рада повністю не скасує законопроєкт. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...