Всеукраїнське опитування від Зеленського: Навіщо насправді питати про корупцію та Донбас і кому це потрібно

Топ-новина
Топ-новина
Володимир Зеленський Офіс президента України

Президент поки не розкрив всіх питань, які передбачені "опитуванням"

Днями Володимир Зеленський оголосив, що у день місцевих виборів – 25 жовтня – пройде всенародне опитування. Цією заявою, зробленою в кращих традиціях гаранта – через відеозвернення, він дещо ошелешив і політиків, і українців, і ЦВК, яка по суті мала б займатися організацією такого опитування.  

Що це – чергова маніпуляція громадською думкою, ілюзія президентської роботи і зацікавленості у прагненнях народу чи істинне бажання прислухатися до суспільства?

Розповідаємо далі, що передбачає "опитування від президента" і чому експерти скептично ставляться до такої ініціативи глави держави. 

Коли пройде опитування Зеленського

13 жовтня президент Володимир Зеленський заявив, що у день виборів – у неділю, 25 жовтня – в Україні пройде всенародне опитування. Українцям треба буде відповісти на п’ять питань, а що це будуть за питання, президент спершу не сказав.

Така заява спричинила хвилю подиву, а подекуди і відвертого невдоволення. Мовляв, що це за форма опитування – референдум це чи просто анкета, які наслідки для України це матиме, що зміниться після опитування, чи обов’язкове воно, де пройде і взагалі – навіщо.

В Офісі президента поспішили завірити, що запропоноване Володимиром Зеленським загальнонаціональне опитування не є референдумом, а тому не матиме прямих юридичних наслідків. Однак воно дасть можливість кожному українцеві висловитися щодо важливих питань. В Офісі підкреслили – потреба у цій "формі безпосередньої демократії" зумовлена тим, що зміст політики у державі має визначати народ, а суспільство повинно мати більше можливостей вирішувати, "як розвиватися державі".  

Тим часом голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що серед питань не буде нічого з того, що зашкодило б суверенітету або територіальній цілісності країни.

"Я можу точно завірити, там немає жодної зради: немає нічого про Донбас, про особливий статус, про мову жодних питань, які зараз політичні опоненти намагаються розіграти, не буде. Це нормальні питання, про які сперечаються у суспільстві", - завірив Арахамія.

До речі, про "опитування громадської думки" у день виборів подейкували ще на початку вересня. Так, 4 вересня нардепи від "Слуги народу" добилися схвалення профільним комітетом такого законопроєкту і направили його на розгляд у сесійну залу. За планом авторів законопроєкту, ЦВК мала б провести опитування громадської думки виборців за дорученням уряду. Тоді опозиція виступила проти, бо вважає, що таким чином Офіс президента може легалізувати сумнівні речі в Україні. Але Верховна Рада такий законопроєкт так і не розглянула. 

Новини за темою: Стефанчук: Опитування на виборах - це пробник референдуму

Про що питатимуть українців

Володимир Зеленський озвучив два перші питання з п’ятьох запланованих. Перше питання звучить так: "Чи потрібно запровадити довічне ув'язнення за корупцію в особливо великих масштабах?"

Друге питання президент розкрив сьогодні, 15 жовтня: "Чи підтримуєш ти створення на Донбасі вільної економічної зони?".

Три наступні питання Зеленський оголосить так само – по одному через відеозвернення. 

Поки невідомо, яких сфер суспільного життя вони стосуватимуться. Проте не виключено, що президент захоче дізнатися думку українців стосовно медицини і коронавірусу, інфраструктури та навіть легалізації легких наркотиків (марихуани).

Поки маємо лише коментар від представників партії "Слуга народу" стосовно майбутнього опитування. Так, заступниця голови фракції Євгенія Кравчук пояснила, що партія не буде суб’єктом процесу опитування. Натомість для опитування буде окрема організаційна структура, кошти також не будуть державними, а проводитиме його не ЦВК і не на території дільниці, де кабінка голосування.

"Ми зацікавлені у тому, щоб це було максимально відкрито, можливо, зі стрімами, щоб не було питань в упередженості. Мають бути надруковані бюлетені з 5 питаннями, питання будуть передбачати дві відповіді: так або ні. В чому різниця між соціологічним опитуванням? В тому, що людина буде розуміти, що цей голос чогось вартує і цей голос буде врахований при прийнятті тих чи інших рішень", - сказала Євгенія Кравчук.

Хто заплатить і чи законне таке опитування

Досі питання фінансування "опитування Зеленського" залишається нез’ясованим. Жодних конкретних даних з цього приводу немає – ані сам Зеленський, ані Офіс президента, ані "Слуга народу", ані ЦВК не робили подібних заяв.

Зрозуміло одне: якщо гроші виділять не з держбюджету, а отримають від "меценатів", "приватних структур", "закордонних інвестицій", то постає питання, чи законний такий шлях проведення опитування. Чи не буде випадків корупції та конфлікту інтересів?

За словами заступниці голови фракції "Слуги народу" Євгенії Кравчук, гроші на фінансування опитування з бюджету не виділятимуться, бо це – волонтерський проєкт. 

У свою чергу спікер Верховної Ради Дмитро Разумков повідомив, що додаткових коштів для проведення в день місцевих виборів опитування, ініційованого президентом, не передбачено.

"Станом на сьогодні, наскільки я пам'ятаю… додаткових коштів для проведення якихось опитувань не передбачено… Законів не було ухвалено, які дозволяли б проводити це саме Центральній виборчій комісії. Проводити їх на виборчих дільницях, зі свого минулого я пам'ятаю, також навряд чи буде можливо. Це може відбуватися за межами виборчої дільниці", - сказав Разумков.

До того ж він підкреслив, що державний бюджет України не передбачає грошей на проведення такого опитування.

"Якщо ми говоримо про кошти державного бюджету та зміни до держбюджету, такі питання не виносилися. Станом на сьогодні ініціатив, які були б зареєстровані як зміни до головного бюджету, немає, тому я думаю, що це будуть якісь інші шляхи вирішення питань для його фінансування. Які? На жаль, я відповісти не можу", – резюмував спікер.

Хай там як, але у всій цій ситуації чітко ясно лише одне – використання грошей на такі заходи та опитування не передбачено ані українським законодавством, ані Конституцією.   

Цікаво, що у Центральній виборчій комісії дізналися про плани Володимира Зеленського провести всеукраїнське опитування разом з місцевими виборами лише з опублікованого відеозвернення.

Новини за темою: Всенародне опитування – це фікція, його результат уже може бути написаний, – політтехнолог

Чому експерти налаштовані скептично

Політологи та соціологи вже висловилися з приводу "опитування Зеленського". На їхню думку, воно сумнівне з точки зору законодавства і дещо дивне з позиції президента. Загалом експерти погоджуються, що таким чином влада фактично запровадила референдум, не ухвалюючи жодного спеціального для нього закону. 

Приміром, у Комітеті виборців зазначили, що проведення опитування у день голосування суперечить Виборчому кодексу України.

Фахівці певні: опитування у день голосування – це неабияке навантаження на виборчі комісії. Такий стрес та метушня можуть спричинити зрив підрахунку голосів і фіксації результатів опитування. Хто, коли і яким чином буде опрацьовувати відповіді українців на "п'ять питань"? Невідомо.

Реакція політикуму

Більшість парламентських фракцій розкритикували ідею Володимира Зеленського провести у день виборів всенародне опитування.

Так, приміром у партії "Євросолідарність" заявили, що Володимир Зеленський таким опитуванням хоче перемкнути увагу суспільства на себе, бо рейтинг партії "Слуга народу" котиться вниз.

У партії певні, що питання стосуватимуться амністії або примирення і місцевих виборів на Донбасі; двопалатного парламенту або скорочення кількості нардепів та державної мови. 

У партії "Голос" зазначили, що ініціатива президента є потенційною загрозою національним інтересам України, бо він може використати "незаконне опитування" в російських інтересах.   

У "Батьківщині" певні, що "президент займається відвертою маячнею та оголошує якесь опитування людей на дільницях у день виборів. "Опитування", яке не передбачено жодним законом, не буде мати ніяких правових наслідків і довіри від людей", - так прокоментувала ситуацію Юлія Тимошенко.

У партії "Опозиційна платформа – За життя" заявили, що справжньою причиною, через яку Володимир Зеленський запропонував провести опитування, є втрата довіри виборців. 

"Опозиційна платформа – За життя" вважає ініціативу Володимира Зеленського незаконною агітацією в день голосування, прямим використанням адміністративного ресурсу з метою врятувати партію влади від розгрому на виборах", - йдеться в офіційній заяві партії.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...