Всесвітній день Землі: Як одне дерево стало прообразом сучасного екоруху

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

20 березня весь світ відзначає День нашої планети

Цей міжнародний День покликаний не стільки покращувати екологію у світі, скільки звертати увагу людини на проблеми, які вона створює своєю діяльністю. Далі розповідаємо, як прийнято відзначати День Землі, присвячений повазі та піклуванню про навколишнє середовище.

Хто придумав День Землі

У всьому світі 20 березня відзначається Міжнародний день Землі, запроваджений з ініціативи Організації об’єднаних націй. Цю дату обрали не випадково: 20 березня знане як день весняного рівнодення, символ пробудження природи і початку нового кола її розвитку.

Насправді у календарі міжнародних свят існує два Дні Землі – 20 березня і 22 квітня. Перше свято покликане сприяти популяризації піклування про навколишнє середовище задля того, аби якнайдовше зберегти екосистему планети у задовільному стані. Інакше кажучи, мета свята - привернути увагу громадськості до стану планети, вкотре нагадати людству про те, що зараз як ніколи раніше необхідність берегти природу є надзвичайно гострою.

Місія Дня Землі – миротворча і гуманістична, тоді як сенс і мета Дня Землі 22 квітня має екологічну мету.

"Засновником" Дня Землі є американський громадський діяч Джон Мортон – у 1840-х роках він розпочав саджати дерева та чагарники і переконувати знайомих у важливості цього. Він стверджував, що такі заходи пробуджують дбайливе ставлення до довкілля.

У 1871 році, ставши секретарем Території Небраска, він одразу ж провів день, присвячений озелененню, – День дерева, котрий знайшов відгук у суспільства і надзвичайно припав до душі кожному. Тоді мешканці Небраски посадили майже мільйон дерев, таким чином розпочавши своєрідний громадський екорух. З року в рік цей день ставав популярнішим у світі, і ось через сто років – 22 квітня 1970 року сенатор Конгресу США Гейлорд Нельсон і студенти Гарвардського університету під керівництвом Денніса Хаєса провели день Землі, присвячений роздумам над проблемами вразливості навколишнього середовища. У багатьох країнах подібний день стали відзначати у день весняного рівнодення – 20 або 21 березня. А з наступного, 1971 року, ООН офіційно визнала це свято – так воно перетворилося на Всесвітній день Землі.

Цікаво, що своєрідним прапором Дня Землі є одна з перших фотографій нашої планети з космосу. Її зробили космонавти, тим самим продемонструвавши людству красу і крихкість Землі. 

Фотографія поверхні Землі, зроблена з космосу Фото з відкритих джерел

Важливо збагнути, що це свято стало не лише "зеленою" традицією, а й своєрідним стартом екологічного руху, який протягом останнього десятиліття набирає сили та гучності. У багатьох країнах стали приймати закони і постанови, що мають на меті допомогти у вирішенні екологічних проблем на планеті. Виходить, що день, ініційований у далекому 1840-му році одним ентузіастом, дав старт усвідомленню взаємозв’язку людських вчинків та стану екології.

Нині по всьому світу проводяться заходи екологічного та миротворчого напрямку. Цього дня проходять конференції про планету в цілому, екологічні проблеми та діяльність людей, що наближує екологічну катастрофу. Також проводяться екологічні виставки, толоки, а активісти висаджують дерева та квіти. 

Цікаво, що до Дня Землі з часом приурочили щорічний голос Дзвонів Миру, вперше проведений у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку у 1954 році. Цього дня протягом однієї хвилини дзвонять в "дзвін миру", що символізує дружбу всіх народів та спільну роботу на шляху до покращення екології.

"Хай живе загальний мир у всьому світі", - такі слова написані на дзвонах, відлитих з орденів, медалей, а також монет, пожертвуваних дітьми з усіх континентів планети. Дзвін став символом глобальної солідарності людства і став встановлюватися у великих містах у всьому світі.

Що означає День Землі

Весь світ і кожна людина окремо відповідальна за "здоров’я" планети та за її майбутнє. До того ж кожен з нас має всі шанси та всі інструменти, аби зберегти Землю у якнайкращому стані для прийдешніх поколінь. Тільки чомусь поки величезні обсяги сміття та шкідливих рідин і отрут щохвилинно викидаються в атмосферу саме завдяки діяльності людського виду.

Цього дня варто замислитися, як щоденна діяльність кожного з нас шкодить Землі і як можна повернути її у протилежний напрямок та допомогти планеті.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...