Води – хоч топитись, та нема де напитись: Коли в Україну прийде дефіцит води через обміління рік

Топ-новина
Топ-новина
Українські ріки вже давно не такі, якими були ще 50 років тому Фото з відкритих джерел

Якщо заглибитися у темпи обміління річок, стає страшно – Україна може перетворитися на пустелю без рік і озер

Водна криза в Україні ближче, ніж може здатися. Озера міліють, у селах сохнуть криниці, ріки заростають травою та лататтям. Мілкі ріки не дають води для пиття та для сільськогосподарської галузі – немає чим поїти тварин на фермах та поливати агрокультури.

Така ситуація частково зумовлена діяльністю людини, а частково погодою, аж ніяк не сприятливою для природи. Абсолютна відсутність снігу цієї зими та, відповідно, його танення навесні зумовили кризу нестачі води у природних водоймищах.

Цим всерйоз занепокоїлися у Раді національної безпеки та оборони України. Про стан українських річок та пропозиції РНБО з приводу його покращення – розповідаємо далі.

Як зникають ріки: причини "річкового дефіциту"

Фермерські угіддя і будівництво. Будь-яка ріка, навіть глибока та швидка, є вразливою до впливу багатьох факторів. За несприятливих умов і повноводна ріка може обміліти. Перш за все серед таких факторів – діяльність людини, руйнівна за своєю суттю по відношенню до водоймищ. Приміром, це можуть бути стихійні розорення фермерами луків та пасовищ у прибережних захисних смугах рік та заплавних озер. До речі, де-не-де втручання у прибережні зони сягають 200 гектарів землі. До того ж українські річки масово висихають через забудову їхніх заплав.

Відсутність снігопадів. Проте якщо взимку снігу випадає понаднормово, то навесні талий сніг може дещо компенсувати ріці воду. Та якщо снігу немає, дощів мало (як в Україні цього року), а прибережні ділянки розорені, ріка починає міліти, її глибина зменшується, ділянки біля берегів висихають, і з часом водойма може зміліти зовсім. 

Потепління. Підвищення температури повітря на 1-2 градуси є значним для природи. Приміром, літо 2015 року було одним із найспекотніших. До речі, з цього приводу висловилися у Світовій метеорологічній організації. Там стверджують, що це найгарячіший період за тисячоліття, який тільки почався.

Штучні водойми. Ще одна причина обміління – штучні водосховища та греблі, які змінюють течію, через що вода не може очищуватися природнім шляхом і починає цвісти. А відходи, скинуті у воду, спричиняють засолення прісної води. Цьому сприяє каналізація – через неї у воду потрапляють сольові суміші, якими взимку посипають дороги.

ГЕС. В Україні забудовують ріки невеликим гідроелектростанціями. Для малих водоймищ кількарічна робота таких ГЕС дорівнює повному висиханню. 

Стан українських рік сьогодні

Стан українських річок та озер останнім часом погіршується у геометричній прогресії. І мова не про забруднення (хоча і воно катастрофічне), а про зменшення рівня води, тобто про обміління.

За останні 25 років в Україні зникло 100 річок. Витоки тих, що залишилися, замулюються, ніхто їх не чистить, тому ріки міліють і зникають. А русла рік, які ще існують, наповнені лише на 70% від норми.

За останні п’ять років вполовину впав рівень карпатських рік Збруч, Нічлава, повністю висохла закарпатська річка Товмачик, Бистриця Солотвинська, Мурафа (ліва притока Дністра), Рось (у Богуславі на Київщині).

Новини за темою: Рівень води у Десні впав до 140-річного мінімуму

Протягом осені та зими 2019/20 рр у басейнах українських рік склалася ситуація, за якої неможливе формування весняного водопілля. Це прямо вказує на маловоддя літа-осені поточного року. Це означає, що права водокористувачів будуть частково обмежені, а умови користування – змінені. Про такий перерозподіл пріоритетності йдеться у статті 45 Водного кодексу України.

За нормальної глибини рік вода направляється на питні потреби населення, забезпечення сільського господарства, гідроенергетику та має прямий вплив на судноплавство. Однак за умови низької водності, вода йтиме лише на перші два пункти – пиття та агросферу.

Приміром, у ріці Десна у межах Чернігова рівень води становить лише 145 сантиметрів над нулем поста. Це найменше значення за всі 140 років спостережень. У Чернігівській обласній держадміністрації зазначають, що нормальним середнім рівнем для Десни для травня, коли трапляються весняні повені, вважається 680 сантиметрів над нулем поста. Тобто реальний показник менший за норму майже у п’ять разів або на понад п’ять метрів.

На Чернігівщині зазначають, що по всій області цього року не було повені – вода на заплаву не вийшла ніде. Виходить, відсутні нерестовища, немає і санітарного очищення Десни.

Новини за темою: В Україні змінили режим роботи водосховищ через загрозу посухи

Для покращення ситуації потрібні рясні сніги взимку та їхнє танення навесні та затяжні дощі. Разом ця вода здатна проникнути у глибокі шари ґрунту і звідти живити ріку.

Виключно дощі не можуть відновити річку. Сильний дощ, що пройшов на початку травня, нічого не змінив – рівень води у Десні піднявся лише на один сантиметр. Далі – за умови засушливого та спекотного літа – вода у Десні може впасти до критичних 50-70 сантиметрів над нулем поста. Аби утримати воду у руслах каналів, Деснянське басейнове управління водних ресурсів опустило затвори на всіх 1715-ти водорегулювальних спорудах. Тому обсяг води у 75-ти каналах річок достатній – 10 мільйонів кубометрів. Цю воду використовуватимуть для питного водопостачання та для сільського господарства.

Прогноз від РНБО

Після того як нещодавно Державне агентство водних ресурсів заговорило про реальну загрозу дефіциту води в Україні через обміління рік, у Раді нацбезпеки і оборони занепокоїлися цією ситуацією.

РНБО зібралася на засідання робочої групи з питань безпеки водних ресурсів держави та забезпечення населення якісною питною водою в населених пунктах України. Так, секретар Ради Олексій Данілов наголосив на оптимізації використання водних ресурсів та необхідності економного споживання води. Він запропонував провести інвентаризацію джерел підземних вод питної якості та артезіанських свердловин, аби включити їх до систем водопостачання.

Новини за темою: РНБО: В Україні існує загроза дефіциту води

Серед розглянутих на зібранні питань – стан поверхневих водних об’єктів та прогноз щодо забезпеченості населення і галузей економіки України поверхневими водними ресурсами протягом 2020 року. Останні роки в Україні були маловодними, це літо та осінь також обіцяють маловоддя. Данілов зазначив, що ймовірність маловоддя вимагатиме оптимізації використання водних ресурсів та економного водоспоживання. За підсумками наради РНБО ухвалила протокольне рішення з рекомендаціями уряду України про забезпечення водної безпеки держави у 2020 році. Та поки що ці "кроки" з покращення ситуації існують лише на папері. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...