Візит Анджея Дуди в Україну – вперше за три роки: Про що змогли домовитися президенти України і Польщі

Топ-новина
Топ-новина
Володимир Зеленський та Анджей Дуда Фото з відкритих джерел

Польський лідер заявив, що його країна підтримує Україну у багатьох фундаментальних питаннях

У неділю, 11 жовтня, президент Польщі Анджей Дуда прибув з офіційним візитом до України. А вже наступного дня  у Києві відбулася його зустріч з президентом України Володимиром Зеленським.

Що українська, що польська сторони мали на меті вирішити певні питання та ситуації, що виникли між двома країнами протягом останніх трьох років. Частина з них дійсно була легко розв’язана, проте залишилося кілька "недомовленостей", які ще належить вирішити.

Далі розповідаємо, з чого почався перший за останні три роки візит польського лідера до України та які домовленості були досягнути у перший же день зустрічі.

З якими питаннями приїхав в Україну Анджей Дуда

Ще напередодні візиту президента Польщі став відомий порядок денний його зустрічей з представниками української влади. Йшлося про підписання двох важливих економічних угод Україна-Польща, а також про політичні перемовини щодо двостороннього співробітництва, євроатлантичних цілей України та низки регіональних питань, зокрема, ситуації у Білорусі.

Але перш ніж перейти до офіційної політичної частини свого візиту, президент Польщі зробив кілька важливих політичних "жестів" – продемонстрував повагу до історії.

Новини за темою: Зеленський обговорив з Дудою відновлення могили воїнів УПА на горі Монастир

Що було вирішено та підписано між Польщею і Україною

Візит у Биківню. 11 жовтня Анджей Дуда разом з дружиною відвідав польське військове кладовище у Биківні на Київщині – там він вшанував 80-у річницю Катинської трагедії, потім поставив символічний кошик з пшеницею перед пам’ятником жертвам Голодомору 1932–1933 років та запалив свічі перед хрестом героїв Небесної сотні.

До того ж у Биківні польський президент заявив про підтримку України на фоні агресії Росії. Дуда зазначив, що Польща є союзником України та "стоїть пліч-о-пліч перед лицем нової російської агресії".

"Тієї (агресії), яка захопила Крим, захопила землі Донецька і Луганська — трагедія, з якою світ, Європа ніколи не зможуть примиритися […] Сьогодні наш обов’язок — поновити і в Україні, і у Європі ті кордони, які мають бути і які є кордонами чесності, міжнародного права, справедливості та просто звичайної порядності. Це те, чого вимагає сьогодні пам'ять про тих, хто похований тут, у Биківні, у цьому лісі", — підкреслив Анджей Дуда.

Володимир Зеленський та Анджей Дуда Офіс президента України

Спільна заява Зеленського і Дуди. У публічній заяві відносини України та Польщі названо такими, що "мають характер стратегічного партнерства".

До того ж у спільній заяві двох лідерів держав коротко йдеться про те, чого їм вдалося досягнути на перемовинах 12 жовтня.

Заява про Крим і Донбас. У спільній заяві Володимира Зеленського та Анджея Дуди, оприлюдненій 12 жовтня, йдеться, зокрема, і про "кримське питання". Так, обидва президенти закликали до припинення незаконної окупації Автономної Республіки Крим та агресії, що триває на Донбасі. Польща підтвердила свою підтримку суверенітету і територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів. До того ж Польща висловила зацікавленість у взаємодії з Україною у межах міжнародної платформи з деокупації Автономної Республіки Крим.

Новини за темою: Під час головування в ОБСЄ Польща підтримає Україну, - Дуда

Заява про історичну пам'ять. Обидва президенти зійшлися на тому, що засуджують злочини проти людяності та акти наруги над українськими пам’ятками культури й місцями пам’яті в Польщі та польськими пам’ятками культури й місцями пам’яті в Україні, а також  та визнають важливість гідного вшанування пам’яті невинних жертв конфліктів і політичних репресій XX століття. 

Заява про євроатлантичні прагнення України. Обидва президенти також заявили, що налаштовані взаємодіяти для поглиблення відносин України з Європейським Союзом на принципах асоціації та глибокої економічної інтеграції. Сторони також наголосили на важливості надання Україні статусу партнера з розширеними можливостями від НАТО. 

Заява про санкції проти Росії. Анджей Дуда виступив за продовження "кримських" санкцій проти Росії. Він заявив, що це має продовжуватись до деокупації півострову. За словами Дуди, необхідно повернути контроль Україні над частинами окупованих Донецької та Луганської областей, а також повернення контролю над Кримом.

"Санкції, які у зв'язку з російською агресією були прийняті, є для нас зрозумілими. До деокупації Криму політика санкцій повинна продовжуватись", - заявив він.

Зеленський і Дуда домовились про подальшу співпраці в енергетичній сфері задля зміцнення енергетичної безпеки в Європі Офіс президента України

Угода щодо приватизації. За результатами переговорів глав держав 11 жовтня у Києві було укладено Договір щодо нерозголошення потенційним покупцем конфіденційної інформації про об'єкти приватизації між Фондом державного майна України та польською державною нафтогазовою компанією Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.  Підписали документ голова Фонду державного майна України Дмитро Сенниченко та голова Державної компанії Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG) Єжи Квєцінський у присутності Володимира Зеленського та Анджея Дуди. 

Ця угода дозволить компанії PGNiG конфіденційно отримати широкий доступ до інформації про об'єкти приватизації, щоб із повнотою знань про активи включитися в боротьбу за них.

Інакше кажучи, це – стандартний документ для тих компаній, які хочуть взяти участь в українській приватизації. Опосередковано це означає, що на ринок прийде польська державна компанія. Тим часом в Офісі президента зазначили, що співпраця Фонду держмайна з польською PGNiG демонструє світові, що Україна відкрита до інвестицій.

Новини за темою: Безпрецедентна для Європи операція: Польща готується знешкодити 5-тонну бомбу часів Другої світової війни

Сьогодні, 13 жовтня, Володимир Зеленський та Анджей Дуда полетіли до Одеси — там вони беруть участь в українсько-польському економічному форумі, присвяченому розвитку портової інфраструктури Одеси. До того ж  в Одесі заплановано підписання угоди про співпрацю між Одеським та Гданським портами.

Що залишилося за кадром і не було вирішено

Востаннє Анджей Дуда, ще будучи у своїй попередній каденції президента Польщі, відвідував Україну у 2017 році. Проте він навіть не заїхав до Києва. Головна мета польського лідера полягала у відвідинах Харкова – там Дуда вшанував могили вбитих сталінськими спецслужбами польських офіцерів. До того ж зустріч з тодішнім українським президентом Петром Порошенком у Харкові була прохолодною та короткою. 

Одразу після цього візиту між Україною та Польщею пролягла найглибша і найтемніша прірва у відносинах. Хоча її коріння проросло раніше – у 2013 році, коли до польського Сейму звернулися 148 народних депутатів України з проханням визнати Волинську трагедію 1943 року (етнічні чистки польського та українського населення, що конфліктує, проведені Українською Повстанською Армією і польською Армією Крайовою) геноцидом польського народу.

Проте міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський попросив Сейм не вважати Волинську трагедію геноцидом і Сейм таки не підтримав проєкт визнання події геноцидом.

Далі у 2014 році тодішній президент України Петро Порошенко попросив у поляків пробачення за Волинську трагедію.

А у 2016 році Сенат Польщі прийняв "Проєкт ухвали щодо вшанування громадян Другої Речі Посполитої — жертв убивств українських націоналістів у 1939-1945 роках". У ньому вказано, що: загальна кількість жертв — 100 та кілька десятків тисяч осіб, якими ставали також євреї, чехи, вірмени, українці; Сенат віддає найвищу шану воякам Армії Крайової, Кресової самооборони, Батальйонів селянських (хлопських), які протидіяли різні; висловлює повагу і вдячність тим українцям, які, наражаючись на небезпеку, рятували поляків та пропонує встановити для них спеціальні відзнаки.

Проте у липні 2016 року Сейм все ж визнав події "геноцидом", а 11 липня взяли за "Національний день пам'яті жертв геноциду, скоєного українськими націоналістами проти поляків".  

Фактично Польща вирішила, що Україна применшує жорстокість та звірства проти поляків часів війни, у яких брали участь українські націоналісти, які нібито діяли разом з нацистами. Відтоді відносини загострилися до відкритого дипломатичного конфлікту. 

*************

Певним чином візит Анджея Дуди та його зустріч з Володимиром Зеленським вказує на потепління між двома державами-сусідами. Проте про повне танення льодовиків непорозумінь говорити зарано.

Схоже на те, що вчорашній діалог між двома лідерами став своєрідним ключем до поновлення колишніх надзвичайно теплих відносин між Україною та Польщею, однак поки невирішені проблеми опинилися відкладеними вбік – до кращих часів. Можливо, до наступного візиту Анджея Дуди до Києва. 

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...