Скасування пені, нові субсидії та одноразова допомога: Як держава збирається допомагати українцям пережити карантин

Українцям обіцяють скасувати пеню за несвоєчасну оплату ЖКП, а пенсіонерам виплатити одноразову допомогу

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Частина українців опинилася у скрутній ситуації, яка з продовженням карантину може загостритися. Щоб підтримати громадян влада ухвалила декілька рішень, як то: спрощена процедура отримання субсидії, виплата фіндопомоги та компенсація частини вартості компослуг.

Розповідаємо детальніше, яка нові соціальні гарантії будуть діяти в Україні у зв'язку з карантином.

Пенсії та додаткові виплати пенсіонерам і безробітним

Президент України Володимир Зеленський заявив, що уряд готовий буде розпочати індексацію пенсій громадянам країни з 1 травня. А в квітні уже мають нарахувати додаткову тисячу тим, хто отримує невелику пенсію.

"З 1 квітня 2020 року уряд буде готовий виплатити додаткову тисячу гривень тим пенсіонерам, які мають пенсію меншу за 5 тисяч гривень. А з 1 травня 2020 року буде проведено індексацію пенсій", - наголосив український лідер.

Міністр соціальної політики Марина Лазебна додала інформації до заяви Володимира Зеленського. За її словами, додаткову соціальну виплату в 1000 грн отримають люди з інвалідністю, є діти з інвалідністю, інвалідністю дитинства, соціальні пенсії. Загалом отримати одноразову виплату можуть отримати майже 10,5 млн громадян.

Щодо індексації пенсій, то Лабезна повідомила, що з травня трудові пенсії буде проіндексовано на 11%, підвищення отримають 7 млн пенсіонерів. Окрім цього, вона уточнила, що також з травня буде встановлено доплату до пенсій 1,5 млн пенсіонерів, яким виповнилося 80 і більше років. Йдеться про щомісячну надбавку до пенсії у розмірі 500 грн. Доплата та індексація буде проводитися автоматично, тож пенсіонерам не потрібно нікуди звертатися.

Вона також запевнила, що пенсії і соцдопомога будуть нараховуватися вчасно.

Фінансову допомогу обіцяють і тим, кого скоротили через карантин.

Субсидії для безробітних

Уряд має намір спростити отримання субсидій для громадян, що втратили роботу під час карантину через коронавірус. За словами міністра соціальної політики Марини Лазебної, відповідне рішення Кабінет міністрів має розглянути на своєму засіданні, яке відбудеться 25 березня.

"Ми посилюємо соціальний захист громадян, які зараз будуть без роботи або в період карантину втратять свою роботу. Для них спростимо порядок надання субсидій. Це також буде в цьому рішенні, яке ми плануємо винести в середу на засідання Кабміну", - заявила Лазебна.

За її словами, на засідання Уряду буде винесено рішення щодо встановлення компенсації додаткових витрат для 3 млн домогосподарств, які на сьогодні отримують субсидію на оплату окремих комунальних послуг в період карантину. Планується збільшити на 50% соціальні нормативи користування електроенергією, природним газом для приготування їжі, підігріву води, користування холодною та гарячою водою. В середньому це буде близько 300 грн.

Інфографіка ініціатив Мінсоцполітики Facebook / Міністерство соціальної політики

Також планують спростити порядок надання субсидій для людей, які втратять роботу в період карантину.

Оплата комунальних послуг

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив міністерствам розрахувати відсоток відшкодування витрат на комунальні платежі за час вимушеного перебування громадян на карантині. Кабмін доручив визначити категорії громадян, які потрапляють під відшкодування. Наразі невідомо, яким саме групам населення можуть компенсувати частину витрат. Повідомлялося, що таке рішення мало бути прийнято на позачерговому засіданні уряду.

Проте 23 березня позачергове засідання Кабміну відбулося, а інформацію щодо ухвалення часткової компенсації витрат на оплату компослуг не оприлюднили.

В Мінсоцполітики при цьому запевнили, що при виникненні заборгованості по сплаті ЖКП, жодні штрафні санкції, жодна пеня не буде нарахована. Не буде припинена жодна послуга із ЖКП. Також заборонено примусове виселення громадян за несплату ЖКП.

За словами президента України Володимира Зеленського, уряд мав 23 березня ухвалити рішення щодо заборони відключати електроенергію для населення на період карантину. Проте поки інформація щодо результатів засідання поки не оприлюднена.

Виплати пенсій

У Національному банку України запропонували виплачувати зарплати та пенсії виключно у безготівковій формі. Адже міжнародні фахівці переконані, що коронавірус може деякий час зберігатися на банкнотах. Тому НБУ звернувся до Кабінету Міністрів та органів місцевого самоврядування щодо переведення всіх організацій, підприємств, фізичних осіб - на здійснення цих платежів виключно в безготівковій формі на банківські рахунки з відкритими для них банківськими картками.

Проте в "Укрпошті" таку ідею не підтримали, навіть назвали її небезпечною. Так голова "Укрпошти" Ігор Смілянський в Facebook написав, що тільки в 6% населених пунктів країни є банки, в яких можна зняти гроші з картки. Така послуга відсутня навіть в селах Київської області. І навіть без карантину (а в його умовах особливо) у громадян немає змоги доїхати до найближчого населеного пункту, де є відділення банку.

При цьому компанія розпочала безкоштовну доставку коштів пенсіонерів "з картки додому". Тобто рідні чи близькі можуть нарахувати на картку літніх людей гроші, а листоноші передадуть їх адресату у готівковій формі.

Заборона на звільнення

В період карантину в Україні також заборонили звільняти працівників. Як повідомив заступник голови Нацполіції Максим Цуцкірідзе керівникам за незаконне звільнення може загрожувати штраф до 51 тис. грн або виправні роботи, а також позбавлення права обіймати певні посади або виправні роботи на строк до 2 років.

Цуцкірідзе наголосив, що у разі незаконного звільнення працівники можуть звертатися на 102 або писати заяву в поліцію за статтею 172 Кримінального кодексу України (Грубе порушення законодавства про працю).

*****

Українська влада розробила багато важливих ініціатив, а які з них введуть і як вони будуть працювати, покаже час.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...