Від чорних дір до "генетичних ножиць": Хто і за що отримав Нобелівську премію у 2020 році

Топ-новина
Топ-новина
Нобелівська премія. Лауреати

Цього року звичної церемонії ми не побачимо

Нобелівський тиждень добігає кінця – вже відомі імена переможців у п'ятьох номінаціях. Цього року, як і всі гучні події у світі, вручення Нобеля було видозмінено через пандемію коронавірусу. Вручення пройде в онлайн-форматі, без особистої участі лауреатів та без присутності гостей. Проте це не так важливо, як дізнатися імена переможців у традиційних номінаціях.

Тож далі розповідаємо, хто і за які досягнення отримав Нобелівську премію у 2020 році.

Лауреати Нобелівської премії-2020

Щорічно Нобелівський комітет Шведської академії визначає лауреатів Нобелівської премії у п’яти напрямках: література, економіка, фізика, хімія, фізіологія або медицина. Додатково вручається ще одна нагорода – Нобелівська премія миру.

Фізіологія/Медицина. Цього року Нобелівський тиждень розпочався 5 жовтня з імен лауреатів премії з медицини. Ними стали американські вчені Чарльз Райс і Харві Альтер, а також британець Майкл Хоутон. Науковці отримали нагороду за відкриття вірусу гепатиту C. Це допомогло створити методи лікування хвороби і запобігти її розповсюдженню під час переливання крові.

Цьогорічні лауреати Нобелівської премії з медицини EPA

"Нобелівську премію цього року присуджено трьом науковцям, які зробили вирішальний внесок у боротьбу з гепатитом, який передається через кров, – серйозною глобальною проблемою охорони здоров'я, що викликає цироз і рак печінки у людей в усьому світі. Харві Альтер, Майкл Хоутон і Чарльз Райс зробили основоположні відкриття, які привели до ідентифікації нового вірусу – вірусу гепатиту С. […] Відкриття вірусу гепатиту С виявило причину решти випадків хронічного гепатиту і зробило можливими аналізи крові та нові ліки, які врятували мільйони життів ", - йдеться у повідомленні на офіційному сайті Нобелівського комітету.

Фізика. 6 жовтня стало відомо, що у номінації з фізики перемогла робота з вивчення чорних дір. Британець Роджер Пенроуз отримав премію з таким формулюванням – "формування чорних дір служить надійним підтвердженням загальної теорії відносності". 

Лауреати Нобелівської премії з фізики EPA

Частину премії отримали і американські вчені Райнхард Генцель і Андреа Гез – за "відкриття супермасивного компактного об’єкту у центрі галактики". До речі, Андреа Гез стала четвертою жінкою-лауреатом за час присудження премії.

Хімія. 7 жовтня оголосили переможців з хімії – це американка Дженніфер Дудна і француженка Еманюель Шарпантьє. Вони отримали премію за розробку метода редагування геномів, так званих генетичних або молекулярних ножиць CRISPR/Cas9.

Лауреатки Нобелівської премії з хімії

Фото з відкритих джерел

Це по-справжньому передовий інструмент генної інженерії. Приміром, завдяки технології ембріонального геномного редагування CRISPR/Cas9 можна знайти у ДНК живого організму потрібний ген і видалити його або підправити. Ця технологія може дозволити у майбутньому лікувати спадкові хвороби, які зараз вважаються невиліковними.

Література. Цього року переможцем серед літераторів стала американська поетеса Луїза Глюк. Премію присудили з таким формулюванням: "за непомильний поетичний голос, який своєю суворою красою робить індивідуальне існування універсальним".

Американська поетеса Луїза Глюк Фото з відкритих джерел

77-річна Луїза Глюк народилася у Нью-Йорку, а нині живе у Кембриджі (штат Массачусетс) і займається викладанням англійської мови у Єльському університеті.

Першу поетичну збірку "Первісток" (Firstborn) вона видала у 1968 році, а вже зовсім скоро її визнали одним з найвидатніших поетів сучасної американської літератури. Свого часу Луїза Глюк отримала кілька престижних нагород, серед яких Пулітцерівська премія (1993 рік) та Національна книжкова премія (2014 рік).

Новини за темою: Нобелівську премію з літератури-2020 вручили американці Луїзі Глюк. Що про неї відомо

Поетеса опублікувала дванадцять збірок віршів і кілька томів поетичних есе, де головна тема — це дитинство, родина та близькі стосунки з батьками.

Премія миру. 9 жовтня лауреатом Нобелівської премії миру стала Світова продовольча програма (United Nations World Food Programme). Це підрозділ Організації Об’єднаних Націй з питань надання харчової допомоги.

Нагороду присудили "за зусилля у боротьбі з голодом, за внесок у покращення умов для миру у зонах військових конфліктів та за те, що організація є тією силою, що стоїть на заваді використанню голоду як зброї".

Лауреатів премії з економіки назвуть 12 жовтня в Осло. 

Історія і призовий фонд Нобелівської премії

Альфред Нобель народився у 1833 році у Стокгольмі у родині інженерів. Він сам був хіміком, інженером та винахідником. У 60-річному віці придбав металургійний концерн "Бофорс", який став найбільшим виробником зброї і зробив Нобеля багатим. До того ж він отримував гроші і за свої 355 винаходів, найвідоміший з яких – динаміт. Перед смертю Альфред Нобель вирішив віддати свої статки на благодійність, але розтягнувши їх вручення на десятки років.

У заповіті він написав, що воліє, аби його доходи (94% статків) щороку розподілялися у вигляді премій для тих, хто протягом попереднього року приніс найбільшу користь людству. П’ять частин премії мали б призначатися тим, хто зробив найбільш вагоме відкриття або винахід в області фізики, хімії, фізіології або медицини, тому, хто створив найвидатніший літературний твір, та тому, хто зробив найбільший внесок у  згуртування націй, знищення рабства або зниження чисельності існуючих армій. Окрім цих п’ятьох номінацій, з 1969 року з ініціативи Банку Швеції присуджується премія з економічних наук пам'яті Альфреда Нобеля.  

Для розпорядження грошима та адміністрування Нобелівських премій у 1990 році була заснована Фундація Нобеля.

Щороку розмір грошової премії змінюється в залежності від доходу, отриманого від Нобелівського фонду. Сума премії не фіксована, вона змінювалася з роками. Спочатку вона становила 150 тис. шведських крон, в 1981 році зросла до 1 млн крон. У 2000 році вона збільшилася до 9 млн, а у 2001-му – до 10 млн. Через глобальну кризу 2008-2009 років призові виплати були скорочені до 8 млн крон у 2012 році, а у 2017-м знову збільшилися до 9 млн крон.

Цього року через те, що витрати і сума капіталу Фонду Нобеля знаходяться в стабільному співвідношенні, було прийнято рішення виділити на премії більше грошей.

Голова Фундації Нобеля Ларс Хейкенстен заявив, що цьогорічний призовий фонд Нобелівської премії є більшим за минулорічний на 1 мільйон шведських крон (110 тис. доларів). Таким чином загальна сума складе 10 мільйонів крон (1 мільйон доларів).  

До речі, Ларс Хейкенстен додав, що Фонд й надалі має намір збільшувати призову суму час від часу.

*************

Традиційно церемонію нагородження проводять 10 грудня в столицях Швеції та Норвегії. Нагороди в галузі фізики, хімії, фізіології або медицини, літератури й економіки вручаються королем Швеції у Стокгольмі. А в Осло вручають нагороду в області захисту миру. Нагороджує лауреата голова Норвезького нобелівського комітету в присутності короля Норвегії і членів королівської сім'ї. Лауреати отримують грошову премію та медаль із зображенням Нобеля і диплом.

Проте цього року традиційна церемонія вручення Нобелівських премій в Стокгольмі з особистою участю лауреатів скасована через пандемію коронавірусу – вперше з 1944 року.

"Церемонія нагородження транслюватиметься по телебаченню з мерії Стокгольма, де присудження призів цього року буде об'єднано з елементами з різних частин світу. Взяти участь зможе тільки невелика аудиторія", - зазначили організатори.  

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...