В Україну йде епідсезон грипу: Як не переплутати з коронавірусом і навіщо вакцинуватися

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Важко спрогнозувати, як грип і коронавірус циркулюватимуть разом – цього року вперше

Осінь наближається до свого екватора, а разом з тим починається новий епідемічний сезон грипу в Україні. Традиційно у жовтні українці починають хворіти на сезонні застуди, ГРВІ та грип. Цього року маємо безпрецедентну ситуацію, бо грип вперше накладається на більш небезпечну загрозу – на коронавірус. Як правильно захищати себе від грипу в епідсезон, якого сплеску захворюваності очікувати та як розрізнити грип і коронавірус – у нашому матеріалі.

Коли прийде і що принесе "сезон грипу"

Прийнято вважати, що новий епідемічний сезон щороку починається в Україні з 1 жовтня. Так і буде і цьогоріч. Від осені 2020 року до весни 2021 року у Північній півкулі, а відтак, і в Україні, перебуватимуть 4 штами грипу:

 • штам типу А Guangdong-Maonan (H1N1)
 • штам типу А Hong Kong (H3N2)
 • штам типу В Washington (B / Victoria lineage)
 • штам типу В Phuket (B / Yamagata lineage).

У 2020 році епідеміологи припускають, що грип з'явиться вже зовсім скоро – у середині жовтня, а піку досягне в січні.

Цього року медики як ніколи активно закликають українців вакцинуватися. І цьому є пояснення. Справа у тому, що вакцина від грипу захищає легені від потужної атаки грипу. Це допомагає уникнути надважким випадків та запобігти смерті пацієнта від грипозної пневмонії. Тобто так чи інакше, вакцина проти грипу робить легені людини дещо стійкішими до вірусів, а відтак і до коронавірусу, нехай навіть опосередковано.

До того ж щеплення можуть допомогти призупинити розповсюдження грипу, що дасть медикам більше можливостей лікувати хворих на коронавірус. У свою чергу масковий режим, введений для боротьби з коронавірусом, може також дещо спинити розповсюдження грипу, бо робить неможливим передачу вірусів повітряно-крапельним шляхом.

Цього року в Україні пік захворюваності на грип може збігтися з другою хвилею коронавірусу. За словами міністра охорони здоров’я Максима Степанова, другу хвилю коронавірусу слід очікувати в Україні наприкінці жовтня та у листопаді. Саме тоді мутуватиме і сезонна ГРВІ. Це означає, що лікарям важко буде (без тестів) визначити, на що захворіла людина – це проста застуда чи початкова стадія COVID. До того ж лікарні будуть заповнені "під зав’язку" – серед тих, хто лікуватиметься у медзакладах, будуть і "грипові", і "коронавірусні". Найнебезпечніше те, що перша категорія може заразитися від другої.

Новини за темою: За добу в Україні підтвердили 4 348 нових випадків коронавірусу COVID-19

Захист від грипу і вакцинація

На думку Міністра охорони здоров’я Максима Степанова, всеукраїнський карантин та низка правил, введених через пандемію коронавірусу, значно стримає поширення грипу та ГРВІ. Проте навіть в умовах маскового режиму та певних обмежень, які досі продовжують працювати, надійним способом не захворіти залишається вакцинація.

Лікарі рекомендують робити щеплення щороку, бо вірус постійно зазнає мутацій, а тому видозмінюється. Відтак, вакцина, введена минулого року, цьогоріч вже не спрацює.

Коли і де робити щеплення. Найкраще зробити щеплення до початку епідемічного сезону, але можна і протягом усього його періоду.

Цього року до епідемічного сезону 2020-2021 в Україну доставлять 665 000 доз вакцини: 500000 доз вакцини VAXIGRIP TETRA (з Франції), 45 000 доз вакцини "Інфлувак" (з Нідерландів), 120 000 доз вакцини "Джі Флю" (з Кореї). Купити вакцину можна буде з середини жовтня в аптеках або безпосередньо у клініках. Важливо пам’ятати, що робити щеплення можна лише протягом двох годин з моменту покупки вакцини, бо інакше вона втратить свої властивості при несприятливій температурі. Вакцина від трьох штамів грипу коштуватиме від 200 грн, від чотирьох – від 300 грн.

Варто пам’ятати, що імунітет виробляється за 2-3 тижні, тому щеплення, зроблене вчора, не може вберегти від вірусу, підхопленого сьогодні. До того ж жодна вакцина не може гарантувати стовідсоткового захисту від хвороби. Людина може захворіти і під дією вакцини, проте щеплення все ж вбереже від ймовірних ускладнень. А ще лише щеплення може на 50% знизити загрозу смерті від грипу для дітей із супутніми хворобами і на 65% для здорових дітей.

Кому не можна вакцинуватися. Щеплення від грипу не проводять людям, які вже хворіють на гострі хвороби, застуди та мають високу температуру – до 38-38,5 градусів. Також забороняється робити щеплення людям, які мають важкий імунодефіцит або приймають імуносупресанти, що пригнічують імунну систему. І найважливіше – не вакцинують тих, хто має важку алергічну реакцію на вакцину чи її компоненти.

Як відрізнити грип від коронавірусу

Пандемія коронавірусу тягнеться ще з березня, і, здавалося б, до цього часу можна повністю дослідити як симптоми хвороби, так і їхню схожість з іншими захворюваннями. Проте досі люди часто не знають, як відрізняти грип, що став для нас традиційним, зі смертельно небезпечним коронавірусом.

Найважливіша аксіома – ці обидві інфекції можуть бути як безсимптомними, так і протікати з ускладненнями та мати важкі наслідки.

Якщо у людини грип, то симптоми з’являються у період від одного до чоти­рьох днів з моменту інфікування. Якщо особа підхопила коронавірус, симптоми з’являться пізніше – як мінімум на п’ятий день, а можуть проявитися навіть на другий тиждень після контакту з хворим.  

Спільні симптоми грипу і коронавірусу:

 • підвищена температура тіла;
 • озноб;
 • кашель;
 • задишка або проблеми з ди­ханням;
 • швидка втомлюваність;
 • запалення і біль у горлі;
 • закладений ніс або нежить;
 • біль у тілі;
 • головний біль;
 • блювота і діарея (найчастіше зустрічаються у дітей).

Важливо знати, що на початковій стадії коронавірусу людина часто по­вністю втрачає смак і нюх. Конкретно ці симптоми не притаманні грипу, застудам та ГРВІ.

Чи можна хворіти і на грип, і на COVID? Так, станом на осінь 2020 року вже описано кілька випадків, коли особа одночасного інфікувалася і коронавірусом, і грипом. Проте поки невідомо що це – винятки або ймовірна для багатьох ситуація.  

Які ускладнення можуть бути. І грип, і коронавірус гіпотетично можуть викли­кати в організмі людини такі зміни, які прийнято називати ускладненнями:

 • пневмонію;
 • дихальну недостатність;
 • гострий респіраторний дис­трес-синдром;
 • сепсис;
 • поліорганну недостатність;
 • загострення хронічних за­хворювань (респіраторних, сер­цево-судинних, неврологічних або цукрового діабету);
 • запалення мозку чи м’язової тканини (зокрема сер­цевого м’яза).

Ускладненням суто від коронавірусу може бути поява тром­бів у венах та артеріях легень, серця, нижніх кінцівок чи моз­ку.

Новини за темою: Коронавірус в медпрацівників прирівнюється до нещасного випадку на виробництві, - МОЗ

*************

Зараз українцям важливо пам’ятати – жодне щеплення не вбереже від коронавірусу і навіть не гарантуватиме відсутності ГРВІ чи грипу. Проте вакцинація проти грипу може допомогти запобіганню захворювання та пом’якшити масштаби другого спалаху коронавірусу. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...