Усікновення глави Іоанна Предтечі: Історія, прикмети та заборони свята

Топ-новина
Топ-новина
Усікновення голови Іоана Хрестителя. Фото: kplavra.kiev.ua

Цього дня заборонено різати та вживати круглі овочі

Усікновення глави Іоанна Предтечі 11 вересня відзначають і православні, і греко-католики. Церква шанує Іоана Предтечу більше за всіх святих, після Богоматері. Іоанн помер мученицькою смертю через те, що викривав вади всіх без винятку людей.

Розповідаємо детальніше про історію встановлення свята, традиції та заборони цього дня.

Як було встановлено пам'ятну дату

Традиційно 11 вересня віряни згадують день страти Предтечі і Хрестителя Господнього Івана. Він на річці Йордан хрестив і самого Ісуса.

За біблійними переказами, Іоанн Предтеча був родичем Ісуса Христа і народився на 6 місяців раніше за сина Божого. Проповідувати почав у 30 років, коли почув голос Божий. Іван Предтеча відверто і суворо викривав вади всіх людей без винятку, через що й помер.

Іоанн викривав царя Ірода (сина Ірода Великого, який убив 14 тисяч вифлеємських немовлят) у тому, що той за життя свого брата Филипа одружився з його дружиною, Іродіадою. Іродіада розлютилася і озлобилася за це на Іоанна і просила Ірода вбити його. Однак Ірод вважав Івана за великого пророка і боявся народу, тож стратити не наважувався, але, щоб догодити дружині, кинув Іоанна у в'язницю.

Через рік, під час святкування дня народження Ірода, на банкеті дочка Іродіади (падчерка Ірода) Саломія стала танцювати, чим догодила Іродові та гостям, і так сильно, що Ірод сказав до неї: "Проси у мене чого хочеш", і клявся, що віддасть їй навіть до половини свого царства. За настановою матері, Саломія попросила голову Хрестителя. Іродіада, поглумившись над відсіченою головою святого, кинула її в брудне місце.

Новини за темою: День знань, Михайлове чудо та осіннє рівнодення: Свята та цікаві явища вересня

Учні Іоанна поховали його тіло в Самарянському місті Севастії. Відсічену голову Іоанна Предтечі поховали окремо – у посуді на Єлеонській горі. Пізніше її знайшов один з вірян, коли копав рів для фундаменту храму. Побоюючись наруги безбожників, чоловік закопав її у землю в тому ж місці, де знайшов. Святий привидівся одному монаху, що прийшов поклонитись Гробу Господньому. Пророк розповів, де закопана голова. Відтоді християни стали святкувати Перше віднайдення голови Іоанна Предтечі.

Що заборонено робити цього дня

Зі святом пов'язано багато заборон. За народними повір'ями, 11 вересня не можна різати нічого, що зовні нагадує голову, навіть хліб треба ламати руками, а не різати ножем.

Також вважається, що це один-єдиний день протягом року, коли варити та їсти борщ — великий гріх. У народі кажуть: "Якщо зрізати головку капусти в цей день, то може потекти кров".

Цього дня не можна їсти круглі фрукти та овочі: яблука, капусту, картоплю (їхня форма нагадує відрубану голову Предтечі), а також червоні помідори, кавуни, бо вони нагадують кров святого.

Забороняється їсти й будь-що на блюді — на ньому лежала голова Івана Предтечі. Також не варто ставити на стіл круглі тарілки та миски.

Щоб дотримуватися традицій, картоплю варили в "мундирах", гарбузи пекли, хліб відламували руками. Їли тільки пісні страви або й зовсім не їли.

Заборонено співати та танцювати, тому що за допомогою пісень і танців Іродіада домоглася страти Хрестителя. За народним переданням, в цей день ті, хто мучився головними болями, просили зцілення. Також цього дня збирали коріння цілющих трав, якими лікували головні болі, безсоння та психічні розлади у людей.

Новини за темою: Збільшення мінімальної зарплати, індексація пенсій та нова сесія Верховної Ради: Які зміни чекають українців у вересні

Не можна нічого варити в цей день, інакше кров у тілі буде кипіти так само, як кипить вода, а думки будуть млявими, "вареними".

Великим гріхом вважається пиячити - повір'я стверджують, що діти тих, хто напивається цього дня, будуть п'яницями.

Які прикмети та забобони пов'язані зі святом

Вважається, що 11 вересня не можна нікому позичати гроші і взагалі що-небудь віддавати з дому. Навіть якщо дуже просять, краще знайти причину для відмови, інакше можна віддати з дому благополуччя.

Не варто починати нових справ - будь-яке починання в день Усікновення 11 вересня обернеться провалом.

Прикмети забороняють сьогодні стригтися і навіть зачісуватися, інакше волосся весь рік буде сіктись.

В День усікновення глави Іоанна Предтечі необхідно тримати суворий піст. Не можна вживати в їжу м'ясо, молоко, рибу, морепродукти.

Вважається, що якщо у цей день слідувати правилам суворого посту (нехай навіть одноденного), то прощаються всі гріхи.

Новини за темою: У вересні в Україні буде мінімальна кількість вихідних днів

На Головосічення не можна користуватися ножем, сокирою і будь-якими іншими гострими предметами. "Хто скористається ножем (гострим предметом) в день Іоанна Предтечі, той сам залишиться без голови", говорить народне повір'я. Звичайно, буквально розуміти цю прикмету не варто - тут мова йде про те, що на людину посипляться біди і горе, невдачі.

Якщо дитина народилася 11 вересня, обов'язково треба назвати Іваном або Іоанном - це вбереже її від негативної енергетики цього дня.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...