Новини » Світ Читать эту новость на русском

Ультиматум Лукашенку, марші та загальнонаціональний страйк: Яка ситуація в Білорусі на 80-й день протестів

Білоруси протестують проти результатів виборів президента країни третій місяць

Топ-новина
Топ-новина
Марш в Мінську 25 жовтня TUT.BY.

В Білорусі триває протистояння громадян та влади – до оголошеного загальнонаціонального страйку доєдналися працівники заводів та студенти.

Силовики вже за звичним сценарієм використовують світлошумові гранати та затримують людей.

Що відбувається в Білорусі та як на страйк реагують влада і опозиція, розповідаємо далі.

Перший день загальнонаціонального страйку білорусів

Напередодні в Білорусі почалися страйки: на Мінському тракторному заводі робітники ходили колоною по цехах, збирали людей. Адміністрація, у свою чергу, розпорядилася закривати цехи перед колоною.

https://twitter

А тим часом у головному корпусі Білоруського державного університету відбувся сидячий страйк. В ньому від початку взяли участь близько 100 осіб.

На підприємстві "Гродно Азот" кілька цехів не прийняли зміну. Люди приходили на підтримку тих, хто залишилися біля нової прохідної, але на території заводу. Тоді міліція Білорусі затримала від п'яти до десяти учасників страйку на підприємстві "Гродно Азот".

Заворушення і страйки відбулися в окремих цехах, у тому числі на таких підприємствах, як "Гродно Азот", МТЗ, МАЗ, МЗКТ, "Інтеграл" та інші.

Страйк на Мінському автомобільному заводі Белсат

Повідомлялося, що до загальнонаціонального страйку приєдналися студенти низки вищих навчальних закладів. По обіді 26 жовтня повідомляли про участь у страйку студентів десяти університетів.

Марш в Мінську 25 жовтня TUT.BY.

У деяких частинах Мінська із самого ранку люди збиралися в ланцюги солідарності та перекривали доріг. Така ситуація була на вулицях Маяковського, Міхалово та Грушівка.

Марш на підтримку "народного ультиматуму"

"Народний страйк" став реакцією на дії чи швидше їхню відсутність з боку Олександра Лукашенка.
Так, ще 13 жовтня лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська оголосила ультиматум Олександру Лукашенку: якщо до 25 жовтня він добровільно не залишить президентський пост і не звільнить усіх політв'язнів, вона почне загальнонаціональний страйк.

"Минуло два місяці політичної кризи, насильства і беззаконня - і з нас вистачить. 25 жовтня ми оголошуємо Народний Ультиматум. У режиму є 13 днів, щоб виконати три обов'язкові вимоги:

  • Лукашенко повинен оголосити про відставку.
  • Насильство на вулицях має зупинитися повністю.
  • Усі політв'язні повинні бути звільнені".

Вона пригрозила: якщо до 25 жовтня її вимоги не будуть виконані, вся країна мирно вийде на вулиці з Народним Ультиматумом, а 26 жовтня почнеться національний страйк всіх підприємств, блокування всіх доріг, обвал продажів у державних магазинах.

"Ви намагаєтеся паралізувати життя нашої країни, не розуміючи, що Білорусь сильніша, ніж режим. Якщо ви чекали наказу - то ось наказ. І термін його виконання - до 25 жовтня", - писала Тихановська тоді.

Пізніше, 20 жовтня, лідерка опозиції висунула ще один ультиматум – силовикам. Вона закликала правоохоронців до 25 жовтня перейти на бік народу.

Опозиціонерка наголосила, що у країні не буде поголовної люстрації, відповідальність нестимуть лише ті, хто скоював злочини проти білоруського народу.

"Народний ультиматум - це ваш шанс стати на сторону білорусів. Якщо ви не згодні виконувати злочинні накази - не робіть цього. Режим знає, що вмирає, - і намагається розділити свою долю з усіма вами, забруднивши честь вашої форми. Не допустіть цього. Відповідальність понесуть персонально ті, хто скоював злочини. Поголовної люстрації не буде. У новій Білорусі потрібна ваша робота, потрібна система силових відомств. Тому зв'яжіться з нами, з фондами, зробіть публічне звернення з підтримкою свого народу. Виконайте присягу, яку кожен з вас давав білорусам. До Народного ультиматуму залишилося 5 днів", - сказала Тихановська.

У переддень оголошення "народного страйку", 25 жовтня, білоруси вийшли на марші на підтримку "народного ультиматуму".

За інформацією опозиції, кількість учасників акції протесту в столиці Білорусі в останній день "народного ультиматуму" перевищила 100 тисяч осіб. Невідомі люди в масках намагалися затримувати людей у Мінську.

Представники силових структур Білорусі почали стріляти та використовувати світлошумові гранати, аби розігнати учасників акції.

Реакція влади

Традиційною реакцією стали арешти людей. Вже за перші декілька годин загальнонаціонального страйку силовики затримали близько 80 осіб. За даними правозахисників на 12:30 26 жовтня, затримали близько 80 осіб у Борисові, Бресті, Гродно, Мінську, Могильові, Новополоцьку.

Затримання в Білорусі Радіо Свобода

Під вечір 26 жовтня кількість затриманих зросла - станом на 21:00 вже відомо про 308 затриманих у Мінську, Борисові, Гродно, Могильові, Новополоцьку, Бресті та інших містах.

Також зазначили, що серед затриманих генеральний директор сайту Onliner Ілля Жуковець і розробник Олександр Махоров, повідомив редактор сайту Микола Козлович. Затримано також поета Едуарда Акуліна.
У той же час начальник відділу слідчого управління КДБ Білорусі Костянтин Бичек заявив, що екстремістські дії учасників протесту можна кваліфікувати як акт тероризму.

"В останні дні в Білорусі почастішали випадки екстремістських проявів з боку протестно налаштованих осіб. Так, під час несанкціонованої акції, яка відбулася 25 жовтня в Мінську, радикально налаштовані громадяни зробили спробу захоплення будівлі Центрального РУВС. Після припинення співробітниками правоохоронних органів протиправних дій агресивно налаштовані громадяни попрямували в спальні райони міста, де продовжили грубо порушувати громадський порядок, поставивши під загрозу безпеку і спокій людей", - розповів Бичек.

За його словами, напередодні в Гомелі під держаком біло-червоно-білого прапора, була виявлена міна-пастка, яка повинна була спрацювати при спробі його вилучення. Також були дві спроби підпалити торгові кіоски з використанням пляшок із запальною сумішшю.

Окрім цього, Бичек зазначив, що вранці у понеділок на різних ділянках залізниці встановлено п'ять випадків умисного замикання ланцюга, що спричинило збої в роботі програмного забезпечення і призвело б до численних людських жертв, техногенних катастроф, великого матеріального збитку, якби ці дії не були припинені.

"Ці дії сплановані і реалізовані організованими злочинними групами, що переслідують мету дестабілізації суспільно-політичної ситуації в країні, залякування населення, насильницької зміни чинного конституційного ладу", - зауважив спіробітник КДБ.

Сам Олександр Лукашенко на страйки не відреагував, а раніше, коментуючи протести в країні, говорив, що студенти "скоро заспокояться, просто треба потерпіти".

Що далі

Лідер білоруської опозиції Світлана Тихановська звернулася до протестувальників, які підтримали загальнонаціональний страйк в республіці, і заявила, що сила солідарності "злякала режим".

"Ця сила солідарності злякала режим. Він знову використовує репресії, тому що більше ні на що не здатний. На вас вже намагаються тиснути і звільняти. Вони думають, що так повернуть вас до роботи і знову зможуть жити вашим коштом. Але сьогодні у нас все вийшло, тому що кожен з вас проявив героїзм заради друга, колеги і земляка. Цехи заводів не почали роботу, щоб могла запрацювати ланцюгова реакція солідарності. Її вже не підірвати, не затримати і не вбити. Сьогодні був важливий день. І я вірю, що це був тільки початок", - сказала вона.

Однак про подальші кроки не заявила.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...