"Український Відень": Подорож від найвідомішого університету в Чернівцях до могутньої Хотинської фортеці

Пропонуємо маршрут пам'ятками Чернівців та ідеї, куди поїхати в області

Топ-новина
Топ-новина
Чернівецький університет ім. Ю. Федьковича Фото з відкритих джерел

Чернівці – місто Західної України, яке колись заснував галицький князь Ярослав Осмомисл. З 1408 року воно почало активно розвиватися та набувати дедалі більшого значення як для Європи, так і для України.

Сьогодні Чернівці – перлина Буковини. Для туристів це Український Відень, а для місцевих просто місто, у якому варто жити, з численними пам’ятками архітектури та затишними вулицями. Чим ще відрізняються Чернівці та область від інших регіонів, читайте далі.  

Історія міста

Коли саме заснували Чернівці – невідомо. Припускають, що його назва походить від міста-фортеці Чернь Галицької держави, чиї жителі після нападу монголів переселилися з лівого берегу річки Прут на правий. Першу письмову згадку про Чернівці знайшли лише в рукописах молдавського господаря Олександра Доброго 8 жовтня 1408 року. З року в рік у жовтні святкують день міста.

Новини за темою: Львів як на долоні: Подорожуємо місцями легенд і пам’ятками ЮНЕСКО

Уже з 1457 року місцевість була центром для всього регіону, що дозволяло проводити ярмарки. До того ж тут було перехрестя шляхів з Європи на Балкани і в Туреччину. Прагнення Османської імперії контролювати його призвело до турецького гніту до 1774 року.

Вірменська церква, збудована 1875 року Фото з відкритих джерел

Місто почало процвітати у 1778 році під владою Австрійської імперії. Карл фон Енценберг був призначений главою військової адміністрації та запросив у Чернівці багато промисловців, купців і ремісників, які розвивали торгівлю та виробництво. Справжнього імпульсу для розвитку надали Петровські ярмарки з 1786 року, які проводили з 1 до 15 липня.

У ХІХ столітті побудували багато архітектурних пам’яток, які принесли славу місту: ратушу (1848), Вірменську церкву (1875), приміщення поштамту (1855) та багато іншого.

Сьогодні усі туристи починають подорож Чернівцями з вокзалу, збудованого у стилі модерну, де на фасаді будівлі зображена богиня-вісниця Ірида з давньогрецької міфології. Біля неї янголята, які символізують гостинність місцевих жителів.

Топ визначних місць у місті

З вокзалу потрібно йти через вулицю Гагаріна та Богдана Хмельницького до Університетської приблизно 2 кілометри, щоб побачити одну з найвідоміших пам’яток міста – Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича.

Сьогодні це відомий навчальний заклад, який має неофіційну назву "Український Гоґвортс". Він занесений у реєстр світової спадщини ЮНЕСКО. Всередині декілька залів, а екскурсоводи розповідають про певні таємниці: дуелі, зали, куди дівчата ходять омолодитися, тощо. Щоб потрапити сюди, потрібно заплатити 75 грн. Графік роботи зазвичай з 10 ранку до 5 вечора.

Новини за темою: Старовинні фортеці, мальовничі пейзажі та національні заповідники: Топ найцікавіших місць, які варто відвідати на Хмельниччині

Поруч розташований парк на 10 гектарів, який можна відвідати безкоштовно. Тут гуляють годинами не тільки студенти, але й місцеві та туристи з різних куточків України.

Потім варто прямувати до Центральної площі, де розташовані великі фонтани і пам’ятник Шевченку. Головна пам’ятка тут – ратуша. Це будівля з внутрішнім двориком, де є 126 сходинок, які треба подолати, щоб піднятися. На площу потрібно потрапити саме о 12-й, адже у цей час з вершини буде лунати гімн Буковини "Марічка", який виконує сурмач в гуцульському костюмі. Дійти сюди можна вулицею Університетською.

Ратуша на Центральній площі Фото з відкритих джерел

Звідси можна і потрапити в стару Європу. Тут починається вулиця Ольги Кобилянської, де майже всі будинки збудовані австрійцями. Перекази свідчать, що за часів Австрійської імперії тротуари підмітали трояндами. А сьогодні тут є безліч ресторанів і кав’ярень. Можна пообідати в закладі "Панська гуральня", який славиться українською кухнею та смачними наливками. І це далеко не весь список.

У Чернівцях є і будівля у формі корабля. З нею теж пов'язані перекази. Легенда говорить про те, що було два брати – один торговець, а другий моряк. Другий дуже сумував за морем, тому будівля стала схожою на корабель. Місцеві кажуть, що там на другому поверсі були штурвали, де брати проводили вихідні, уявляючи морські простори. Пам’ятка розташована за 400 метрів від Центральної площі.

Будинок у формі корабля Фото з відкритих джерел

Від синагоги до кінотеатру

Коли ви будете прямувати з університету ім. Федьковича до Центральної площі, то неподалік, напевно, помітите будівлю з надписом "Чернівці". Вивіска вказуватиме, що це кінотеатр, але не поспішайте робити висновки.

Будівля бере свій початок ще з 1877 року. Тоді споруду передали єврейській меншині для здійснення молитов. Її архітектором був Юліан Захаревич. У 40-х роках храм майже знищили. Пізніше будівлю відновили, щоправда, перетворили синагогу на кінотеатр "Жовтень", який зараз називається "Чернівці".

Новини за темою: Куди поїхати в Україні в 2021 році: Топ-15 найцікавіших місць для туристів

Сьогодні це одна з головних визначних пам’яток міста, де розташований найбільший зал у Чернівцях, а ціни на квитки приємні і для туристів, і для мешканців.

Кінотеатр "Чернівці" Фото з відкритих джерел

Церкви та собори

Хоча Чернівці й називають містом площ, тут розташовано багато релігійних пам’яток. Одна з найвідоміших – Вірменська церква святих апостолів Петра і Павла ХІХ століття. Ззовні видно елементи готичного стилю, а от інтер’єр має риси українського бароко. Тут часто слухають і старовинний орган. Пам’ятка розташована на вулиці Українській, за 500 метрів від Ратуші.  

Повертаючись на вулицю Кобилянської, яка поруч, можна побачити і Кафедральний собор Святого Духа у стилі класицизму. Хоча пам’ятка і не має багато років, її вирізняє яскравий колір, а всередині є розписи австрійських художників.

Кафедральний собор Святого Духа Фото з відкритих джерел

Не менш цікавою є і "П’яна церква" або Миколаївський кафедральний собор. Так його називають через те, що вівтар розташований праворуч, а не по центру, а якщо подивитися на нього, то можуть виникнути проблеми із зором чи запаморочитися у голові. Пам’ятку розташовано на вулиці Руській, за 400 метрів від собору Святого Духа.

Завітайте і до Римо-католицького костелу, який став першим кам’яним храмом у місті. Він збудований у стилі бароко з елементами єзуїтського бароко та має 7 вівтарів і старовинний орган.

Куди поїхати в області

Часто туристи відвідують лише місто та не потрапляють за його межі, в область. Але саме там розташовано дуже багато природних заповідників, архітектурних пам’яток і навіть фортець.

Ми пропонуємо вам почати подорож з Хотинської фортеці. Її звели ще у ХІІІ столітті за наказом князя Данила Галицького. Протягом віків вона була важливим пунктом оборони для Придністров’я. До того ж саме під стінами цієї фортеці у 1621 році українсько-польська армія здобула перемогу над турками. Історики вважають, що ця подія допомогла зупинити експансію Османської імперії в Європу. Щоб оглянути старовинну фортецю, потрібно їхати за 60 км від Чернівців – у місто Хотин.

Хотинська фортеця Фото з відкритих джерел

Якщо ви обожнюєте гори, то можна поїхати у село Долішній Шепіт. Тут розташована гора Томнатик, яка нижча за Говерлу лише на 40 метрів. На вершині можна побачити альпійську рослинність та унікальний природний комплекс ще льодовикового періоду. Є гірські річки з кришталево чистою водою, а також озеро Бребенескул.

Тим, хто любить таємничі місця, потрібно їхати в село Підзахаричі Путильського району. Тут на вершині гори є розсипи великого каміння, біля яких - табличка, що вказує на вхід у печеру. Це відома печера Довбуша. Її досить важко помітити, адже вона більше схожа на шахту. Правда, під землею є тунель довжиною у 7-10 метрів. Відвідувачі зазначають, що прохід просто завалений, а перекази говорять про довжину в 30 метрів. Усередині освітлення немає, тому треба брати ліхтарик.

Також варто поїхати у місто Заліщики. Тут відкривається панорама міста та видно купол Хрещатицького монастиря, заснованого у в XVII столітті православними ченцями, які рятувалися від уніатів з Манявського скиту. Перекази кажуть, що на місці пам’ятки колись з’явилося чудове світіння. А щоб зробити подорож ще цікавішою, можна поїхати у Новодністровськ, де проводять екскурсії на Дністровську ГЕС.

Панорама на місто Заліщики та Хрещатицький монастир Фото з відкритих джерел

Наостанок не забувайте про Галицький печерський Свято-Миколаївський чоловічий монастир у селі Галиця, де келії монахів і скельні могильники. Є тут і перший православний скит – окреме поселення для ченців. До того ж у монастирі розташовані печерні ходи.

Галицький печерський Свято-Миколаївський чоловічий монастир у селі Галиця

Фото з відкритих джерел

Чернівці та область мають багато різноманітних пам’яток. У Чернівецькому університеті навчався сам Франко, збереглися старовинні пам’ятки, а в області дуже багато визначних місць. Хоча ми згадали лише декілька, ви можете поїхати у гірськолижний курорт Сонячна Долина, відвідати садибу Оренштайнів, де розташований дендропарк ще ХІХ століття чи оглянути природу Карпат у заповіднику "Лужки".

До слова, які мальовничі краєвиди чекають на вас на просторах Львівщини та які привиди живуть у Підгорецькому замку, ви можете прочитати у нашому матеріалі.

Також ми підготували цікавий путівник Хмельниччиною, який детально розповідає про маршрути, де можна оглянути 10 музеїв за день, скелі у формі людської голови та затоплені міста.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...