Ухвалено зміни до держбюджету: Які галузі фінансуватимуть втричі більше, а яким не виділять нічого

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Довгоочікуваний змінений державний бюджет було прийнято – найбільше грошей на медичну галузь та для "соціалки"

13 квітня на позачерговому засіданні парламенту народні депутати ухвалили зміни до державного бюджету України на 2020 рік. За великим рахунком, змінили багато чого і скорегували практично все. Далі розповідаємо, на що видатки "антикризового бюджету" будуть збільшені, і які галузі будуть профінансовані додатково у зв’язку з пандемією коронавірусу.

Нові прогнози держбюджету

  • ВВП – мінус 3,9% (колишній показник – ріст економіки на 3,7%);
  • Інфляція – 8,7%;
  • Безробіття – 9,4% (колишній показник 8,1%);
  • Середньорічний курс гривні – 29,5 за долар (раніше – 27 за долар);
  • Доходи бюджету – зменшилися на 119,7 млрд грн (11%) і становлять 975 млрд грн. Зокрема зменшилися на 145,4 млрд податкові надходження через зменшення внутрішніх податків на товари і послуги та ПДВ з імпорту;
  • Граничний обсяг дефіциту – зросте втричі і становитиме 298 млрд грн.

Галузі, на які збільшено фінансування

Загальні видатки бюджету збільшилися на 82,4 млрд грн (7%) і становлять 1266 млрд грн. Усі ці гроші мають бути спрямовані на втілення різних заходів для найшвидшого подолання наслідків коронавірусу. Ось галузі суспільного життя України, які фінансуватимуться щедріше, ніж це було заплановано раніше.

Для боротьби з коронавірусом. Окремо у держбюджеті прописали створення Фонду боротьби з коронавірусом та його наслідками з бюджетом у 64,7 млрд грн. Ці кошти будуть витрачені здебільшого на медичну галузь та соціальну допомогу всім, хто постраждав від коронавірусу. А резервний фонд для непередбачених непостійних видатків було збільшено втричі – з 1,5 млрд грн до 4 млрд грн.

Для медичної галузі. Видатки Міністерства охорони здоров’я збільшуються на 15,7 млрд грн. У цю статтю витрат входять фінансова підтримка українських лікарів; закупівля медичного обладнання; доплати медичним працівникам у вигляді анонсованих 300% зарплати за березень; допомога членам сімей медпрацівників, померлих від коронавірусу.

Для пенсіонерів. Видатки Пенсійного фонду збільшуються на 29,7 млрд грн. Ці гроші будуть направлені на виплату разової надбавки 1000 гривень пенсіонерам, котрі отримують пенсію, меншу за 5000 гривень.

Для суспільства в цілому. Буде збільшено видатки Міністерства соціальної політики на 19,5 млрд грн. Головна мета Мінсоцполітики зараз – підтримати людей, які стали безробітними через коронавірус. Тож передбачені субсидії для українців, котрі втратили роботу на карантині та фінансова допомога на дітей для ФОПів, які вимушені були зачинитися через карантин. Також буде реалізовуватися пільгова державна іпотека для ветеранів АТО та переселенців.

Галузі, на які зменшено фінансування

Уряду довелося обирати, що з видатків скоротити, а які напрямки української економіки не фінансувати взагалі у зв’язку з безпрецедентною ситуацією, пов’язаною з коронавірусом.

Найцікавішим виявилося нововведення щодо зменшення заробітних плат державним чиновникам. З 1 квітня і до завершення карантину заробітна плата чиновників, зокрема, суддів, нардепів, прокурорів, працівників Нацбанку і Центрвиборчкому, не може перевищувати 47 тисяч гривень.  

Не фінансуватиметься будівництво прикордонних інспекційних постів, покращення доступу сільськогосподарських підприємств до експортних ринків (на це було закладено 75 млн грн), Фонд президента щодо підтримки освіти, науки і спорту (500 млн грн), підтримка пріоритетних напрямів наукових досліджень (400 млн грн) та Фонд розвитку закладів вищої освіти (250 млн грн).

Зменшено фінансування будівництва об'єктів державного значення у галузі культури (на 80%), скорочено дотації Міністерству культури та інформаційної політики (на 50 %), Апарату Верховної Ради, Державному управлінню справами, Офісу Генпрокурора, Вищому антикорупційному суду та Кабінету міністрів.

Дещо менше коштів направлять на виплату пільг і субсидій громадянам (на 8,2 млрд грн), втричі менше грошей піде на фінансування земельної реформи, і практично повністю призупинять надання пільгових довгострокових кредитів для здобуття вищої освіти.

Будуть скорочені видатки на підтримку об’єднаних територіальних громад (на 2,1 млрд грн), на Фонд енергоефективності (на 1,6 млрд грн), розвиток фізичної культури та спорту (на 2,3 млрд грн) та на центральні органи виконавчої влади (на 1 млрд грн).

Кошти та субвенції, що вдалося зберегти

Пріоритетним залишається державний проєкт "Велике будівництво" – на нього виділять 72 млрд грн.

Залишиться фінансування у Нової української школи в рамках освітньої реформи – 1 млрд грн, програми "Спроможна школа для кращих результатів" (завершення будівництва, закупівлю обладнання та оновлення інтер’єрів у школах) – 500 млн грн, Національного фонду досліджень – 300 млн грн.

Також у держбюджеті залишаються гроші на заробітні плати викладачів університетів і коледжів, комунальні послуги і виплату стипендій студентам та на конкурсне фінансування наукових проєктів у закладах вищої освіти МОН.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...