У школу з п'яти років: Що хочуть змінити у навчанні для молодшої групи та чи варто так рано віддавати дітей в навчальні заклади

Парламентарі планують, що навчання з п'яти років буде перехідним періодом між садочком і школою

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Ймовірно навчання в школі скоро буде починатися з п'яти років, саме таку пропозицію озвучили днями в Міністерстві освіти і науки. Наразі у відомстві закликали до широкого обговорення цього питання. Однак психологи виступають проти раннього початку навчання і наводять свої аргументи.

Чому в МОН виступили з такою ініціативою та на яких головних моментах наголосили експерти, розповідаємо детальніше.

Що передбачає ініціатива МОН

В Міністерстві освіти України заговорили про початок навчання в школі з п'яти років. Тимчасовий виконувач обов’язків міністра освіти і науки Сергій Шкарлет обґрунтував ініціативу: "Погоджуюсь, що діти в п'ятирічному віці й діти у шість років мають абсолютно різні рівні психофізичного розвитку, і дійсно, в організації освітнього процесу мають бути також зовсім різні підходи".

Він зазначив, що не йдеться про те, що діти в п'ять років мають сісти за парти на 35 хвилин уроку. "Натомість обговорюються нові форми здобуття знань та набуття компетентностей із подальшою зміною державних освітніх стандартів і програм", - зазначив глава МОН.

Шкарлет додав, що у світі багато країн розпочинають навчання дітей з п'яти років.

"Такий досвід мають США, Велика Британія, Нідерланди та інші країни. Нам же потрібно врахувати особливості української школи. Сподіваюся на плідне обговорення. Процес опрацювання пропозицій навряд чи буде швидким, але точно не буде одностороннім. Адже головний пріоритет Міністерства – інтереси дітей", - резюмував т.в.о. міністра освіти.

За його словами, ключові аргументи для шкільного навчання з п'яти років наступні:

  • запровадження навчання з п'яти років вплине на успішність дітей в дорослому житті;
  • сучасні діти розвиваються набагато швидше, і значну роль в цьому відіграє шалений темп розвитку інформаційних технологій.

Таку ініціативу розглянули й у Верховній Раді. Народна депутатка України від партії "Слуга народу", членкиня комітету з питань освіти, науки й інновацій Юлія Гришина зазначила, що питання введення навчання з п'яти років виникло у зв'язку з можливими проблемами 12-річної школи. Тобто, якщо діти приступають до навчання у 6 років, то закінчать школу у 18, а якщо у 7 років, то у 19.

"Ми дискутуємо, чи є в цьому проблема, й аналізуємо досвід інших країн", – зауважила Юлія Гришина.

Вона розповіла, що початок навчання з п'яти років - "це не та школа, про яку ми говоримо. Це буде перший клас, але не такий, де діти сидітимуть за партами, це буде перехідний період між садочком і школою".

Також депутатка додала, що у країнах Європи діти ідуть у перший клас раніше, ніж українські школярі. Однак, якщо в Україні буде ухвалено рішення щодо п’ятирічних школярів, то для них буде розроблено нову програму навчання, відмінну від тієї, за якою йдуть сучасні першокласники.

Новини за темою: 84% батьків підтримують сексуальну освіту в школах, – опитування

Міжнародний досвід

Так, в країнах Європі чи інших, де кращий рівень якості підготовки, – учні навчаються в школі до 18 чи навіть 19 років. Ексміністр МОН Лілія Гриневич зазначила, що у 18 років людина є більш підготовленою і зрілою до наступного вибору і самостійності.

Варто зазначити, що тривалість загальної середньої освіти – не менше 12 років становить у 19 країнах; 13 років – у 17 країнах; 14 роки – у 2 країнах. До того ж в деяких країнах навчання розпочинається з 4-х років – в Ірландії та Північній Ірландії.

За словами Гриневич, навчання з п'яти років – це дошкільна освіта. Натомість шкільне навчання практично у всіх країнах розпочинається з шести років. У країнах, де навчання розпочинається раніше, це тільки на додаток до 12 років повної загальної середньої освіти. Тобто, де-факто, це теж дошкільна освіта.

До того ж, за даними європейських науковців, кожен додатковий рік навчання призводить до понад 8% збільшення рівня заробітної платні у вже дорослого населення. Також це підіймає макроекономічну продуктивність безпосередньо на 6,2%.

Новини за темою: У МОН пояснили, як перевести дитину на повне дистанційне навчання

У школу з п'яти років - варто чи ні?

Попри обґрунтування переваг раннього початку навчання, експерти та дитячі психологи виступають проти такої ініціативи.

Експерт та психолог Світлана Ройз зазначила, що нейропсихологи рідко бачать готовність до школи дітей віком від 6 років. "Мотивація у дітей віком до 7 років грайлива. Нечасто у сучасних дітей освітня мотивація доростає до 7 років. Все, що в навчанні до 7 років не є грою, втомлює дитину", – заявляє Ройз.

Окрім того, психолог запевняє, що варто врахувати й те, що після пандемії доведеться відновлювати всіх дітей. Тож, експертам знадобиться трохи часу, щоб оцінити стан дітей.

За її словами, робота з п'ятирічною та з шестирічною дитиною – це два різних світи. "Найчастіше увагу приділяють готовності інтелектуальної школи (вона охоплює увагу, пам'ять, мислення, уяву, мовлення, предметні знання, математичні уявлення та багато іншого) для всього цього недостатньо зрілості префронтальної кори мозку в п'ять років", – переконана Ройз.

Також важлива емоційна підготовка до школи (наприклад, вміння витримувати розчарування, виконувати завдання, яке не подобається, вміння регулювати свою поведінку тощо) – це не всім дітям під силу і в 6 років.

За словами експерта, соціальна підготовка до школи включає, зокрема, готовність бути частиною групи.

pixabay.com

Дитячий психолог Олена Миронюк зазначила, що перед тим, як розпочати навчання, дитина повинна пройти діагностику на визначення психологічної готовності до школи, розвитку пізнавальних процесів.

"Я б не радила віддавати дитину в школу в п'ятирічному віці. Найоптимальніший вік для цього 6 років. Але все це дуже індивідуально. Варто лише бути дуже уважним до дитини, щоб зрозуміти, коли вона готова до навчання - в 5, 6 чи навіть 7 років", - переконана вона.

Новини за темою: Новорічні святкування в школах та садках: КМДА закликала утриматися від проведення масових заходів

Що буде з 12-річною системою навчання

Україна не збирається відмовлятися від 12-річної шкільної освіти. Тимчасовий виконувач обов’язків міністра освіти та науки Сергій Шкарлет розповів, що дискусія, яка не перший рік триває в освітній спільноті з приводу термінів початку та завершення шкільного навчання, у жодному разі не передбачає повернення десятирічки.

"Для мене є абсолютно зрозумілим, чому саме 12-річна система. Це загальноєвропейська тенденція. Наприклад, у Німеччині, в деяких федеральних землях, дитина не зможе вступити до магістратури, якщо в неї попередньо немає 15,5 року навчання: 12 років школи та 3,5 року бакалаврату", – зазначив він.

На думку Шкарлета, необхідний діалог із батьками, "які, на відміну від освітян, все ще мають більше запитань, ніж відповідей про 12-річну школу".

"Ми маємо напрацювати необхідні рішення, щоб 12-річна шкільна освіта діяла, стала зручною та ефективною для дітей, педагогів, батьків. У деяких країнах ЄС навчання розпочинають із п'яти років і закінчують у 17. Звучала така пропозиція і на сьогоднішній (10 листопада – ред.) нараді в МОН із керівниками облуправлінь. Це варто обдумати, враховуючи стандарти Нової української школи, та обговорити на педрадах, в інститутах підвищення кваліфікації, з батьками. МОН розглядає всі пропозиції за і проти. Наголошую, що дискусія є відкритою, і допоки не будуть напрацьовані оптимальні варіанти, жодних рішень МОН не ухвалюватиме", – додав він.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...