Типові порушення напередодні та у день виборів: Як віддати свій голос та не натрапити на штраф

Від початку виборчої кампанії Нацполіція зареєструвала вже 622 повідомлення про порушення виборчого процесу

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

В Україні триває виборча кампанія – вже за місяць українці обиратимуть нових керманичів на місцях. Практика минулих виборів показує, що часто трапляються порушення законодавства у частині проведення кампанії кандидатами та безпосередньо перед і в день волевиявлення.

Цьогорічні місцеві вибори також не стали винятком. Уже зараз правоохоронці фіксують факти порушення законодавства.

Ймовірно, будуть і типові порушення у так званий день тиші та у день голосування.

Про все це розповідаємо детальніше.

Протизаконні методи виборчої кампанії - 2020

У Нацполіції повідомили про численні порушення виборчого процесу. Лише за одну добу, 22 вересня, правоохоронні органи відкрили 8 кримінальних проваджень через незаконні дії кандидатів та партій.

Всього упродовж доби до поліції надійшли 51 заява та повідомлення, пов’язані з порушеннями виборчого законодавства. Найбільше повідомлень зафіксовано в Івано-Франківській – 18, у Кіровоградській – 12, у Дніпропетровській – 8, у Чернігівській – 3, по 2 – у Волинській, Тернопільській, Запорізькій та Полтавській, по 1 – у Сумській та Черкаській областях.

Від початку виборчої кампанії, з 5 вересня, Нацполіція зареєструвала 622 повідомлення, пов’язані із виборчим процесом, 73 з яких - кримінальні правопорушення: 40 – пов’язані з порушенням виборчого законодавства, 33 – пов’язані з виборчим процесом.

Фото: Нацполіція

Кандидати вдаються до різноманітних методів задля перемоги. Так, у Світловодську Кіровоградської області один із нинішніх депутатів Кіровоградської облради із помічником організували схему перетягування голосів виборців на "липового" кандидата.

За гроші технічний кандидат з прізвищем одного із конкурентів мав зареєструватися на виборах.

Співробітники Служби безпеки України затримали фігурантів справи після передачі 10 тисяч гривень.

Наразі вирішується питання щодо повідомлення затриманим про підозру у вчиненні злочину, передбаченого законом "Підкуп виборця, учасника референдуму".

Новини за темою: МВС запустить чат-бот про місцеві вибори

Типові порушення у переддень виборів

Відповідно до українського законодавства за 24 години до дня волевиявлення настає "день тиші" - період, коли заборонена будь-яка агітація. На минулих виборах саме порушення "тиші" фіксували найчастіше.

Варто зазначити, що агітація заборонена і в день волевиявлення.

Тож у "день тиші" заборонено:

- агітувати за когось, тобто спонукати до голосування за певну політсилу або кандидата;
- агітувати проти когось, тобто спонукати не голосувати за певну політсилу або кандидата;
- оприлюднювати чи поширювати в інший спосіб результати дослідження громадської думки щодо виборів.

За агітацію в "день тиші" або в день виборів Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає штраф від 850 до 1360 грн для посадових осіб та від 510 до 850 грн – для інших громадян.

Новини за темою: Після місцевих виборів у Харкові потрібно провести тотальний аудит, - Фельдман

Як порушують закон в день голосування

Безпосередньо в день волевиявлення діапазон імовірних порушень значно ширший. Крім незаконної агітації, можна зіткнутися з наступними:

- незаконне використання бюлетенів. Законодавчо прописано, що виборець має заповнити бюлетень відповідно до вимог та опустити його в урну для голосування. Виносити документ за межі виборчої дільниці заборонено;

- підкуп виборців. До такого порушення кандидати чи їхні представники можуть вдаватися не тільки в день голосування, а й протягом усієї виборчої кампанії;

- порушення таємниці голосування. Показувати уже заповнений бюлетень (з результатом голосування) законом заборонено. Часті випадки, коли самі кандидати фотографуються з бюлетенем уже після голосування. Також деякі виборці фотографують уже заповнений документ та виставляють фото в соціальній мережі;

- видача бюлетеня без належних документів. Такі факти порушення законодавства мають місце у невеликих населених пунктах, де всі добре знайомі. Однак це не дозволяє видавати бюлетень без пред'явлення паспорту. За таке порушення можна отримати штраф від 1700 до 5100 грн, виправні роботи та навіть позбавлення волі на термін до 3 років;

- організація масового голосування. Така ситуація може бути як законною, так і ні. З одного боку, це може бути одна з форм виборчих махінацій, з іншого — допомога людям в приїзді до виборчої дільниці, наприклад з віддалених частин населеного пункту.

Що робити при виявленні порушень в день та переддень голосування

Виборцям, які стали свідками порушення закону в переддень чи день виборів, потрібно звернутися до правоохоронних органів. Також можна звернутися до спостерігачів чи представника виборчої комісії, якщо порушення сталося у день голосування.

Фіксувати порушення на смартфон чи інший гаджет можна, але варто звернути увагу, щоб у кадр не потрапив заповнений бюлетень.

Головне — потрібно привернути увагу до порушення.

Новини за темою: Скасування виборів у прифронтових районах Донбасу: Місцеві жителі обурені

Що заборонено робити у день та переддень голосування

ГО "Опора" ще минулого року підготувала пам'ятку для виборців, однак вона актуальна і цього року. Тож не можна:

- агітувати за чи проти кандидата чи партію;
- брати гроші за агітацію;
- заважати волевиявленню інших виборців;
- отримувати бюлетень без паспорту;
- показувати комусь заповнений бюлетень;
- виносити бюлетень за межі дільниці;
- погоджуватися та брати гроші чи іншу винагороду за свій голос.

І якщо за порушення перших двох пунктів можна отримати лише штраф, то за інші передбачена і кримінальна відповідальність.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...