Тиха війна без пострілів: Чому на кордоні Китаю та Індії гинуть військові і що буде далі

Топ-новина
Топ-новина
Індія і Китай опинилися на межі справжньої війни Фото з відкритих джерел

Експерти говорять про неабияке загострення ситуації та про ймовірну війну між двома країнами-сусідами

Днями на ділянці кордону між Індією та Китаєм відбулися збройні зіткнення, внаслідок яких загинули два десятки військових. Тому тепер є сенс говорити не стільки про майбутнє загострення відносин між двома країнами, скільки про стрімке погіршення ситуації та наростання військового конфлікту.

У зв’язку з цим розповідаємо про нещодавнє загострення відносин між двома країнами так званого "ядерного клубу".

Що сталося на кордоні Індії та Китаю

Дві найбільш населені держави світу, що мають спільний державний кордон, – Індія та Китай – здається, вступили у фазу військового конфлікту, який от-от може перерости у справжню війну.

Справа у тім, що ввечері 15 червня на кордоні між Індією та Китаєм стався інцидент, що призвів до значних жертв, "списати" які ніяк не вдасться. Спершу стало відомо, що внаслідок збройних зіткнень загинуло двоє солдатів і командир індійської армії. Пізніше з’ясувалося, що жертв значно більше – у провінції Ладакх (область Кашмір в Індії) загинули 20 індійських військових у результаті сутички з китайськими військовими.

Цікаво, що пострілів не було чути, тому місцеві гадають, що індійських солдатів забили до смерті камінням. Поки немає жодних підтверджень цього твердження, але правда те, що останнім часом на лінії контролю почастішали конфлікти та бійки між солдатами. Індійські ЗМІ публікують новини про втрати з обох сторін, а от китайська армія не визнає загибелі своїх військових.

"Протягом кількох годин, аж до півночі, між двома сторонами відбувалися запеклі зіткнення, як зброя використовувалися камені і залізні прути, хоча пострілів не було", - йдеться в повідомленні індійських військових.

Фактично це перша за 45 років загибель військових на індійсько-китайському кордоні. Правда, цю ділянку важко назвати кордоном, це Лінія фактичного контролю, яка стала де-факто кордоном між Індією та Китаєм після війни у 1962 році.

Новини за темою: "Не хочемо більше сутичок": Китай попросив Індію не ускладнювати ситуацію в прикордонному районі

Причина зіткнень між Китаєм та Індією

Сутички 15 червня відбулися якраз після того, як протягом кількох місяців обидві сторони активно нарощували угруповання військ у спірних прикордонних районах.

Точна причина зіткнення невідома, проте можна припустити, що це сталося через певні географічні нюанси. Справа у тім, що лінія фактичного контролю Індія-Китай недостатньо маркована, тоді як на цій ділянці присутні річки, озера та снігові вершини. Це автоматично "зсуває" лінію вправо-вліво через природні умови екосистем. Виходить, що військовослужбовці армій Індії та Китаю, котрі базуються біля кордону, можуть раптово стикнутися. Плюс додалося давнє напруження, котре завжди було присутнє між ними.

Правда, відомо, що кілька тижнів тому сторони нібито планували розв’язати ситуацію мирно, схилившись до деескалації конфлікту. І навіть у якийсь момент зуміли домовитися про відведення військ від Лінії у трьох місцях.

Новини за темою: Конфлікт ядерних держав: Між Індією та Китаєм відбулися збройні зіткнення в Гімалаях

Передумови загострення відносин Індія – Китай

Китай – країна, яку важко назвати миролюбною або пасивною у військовому сенсі цього слова. Тому тепер, після розгортання конфлікту, коли представники міністерства оборони Індії намагаються "згладити" його, Китай звинувачує сусіда у порушенні державного кордону. Відомо, що сторони проводять зустріч, аби знизити градус напруги.

Так, приміром, представник МЗС Китаю Чжао Ліцзяні заявив, що індійські військові двічі перетинали лінію контролю в понеділок, "провокуючи і нападаючи на китайський особовий склад, що призвело до серйозного фізичного конфлікту".

Ситуація, що склалася нині, має глибокі корені у відносинах Китаю та Індії ще з середини минулого сторіччя. У 1947 році між країнами розпочався територіальний спір, котрий не вщухає досі. Тоді почався розподіл Індії, що належала Великій Британії та була її колонією. У поділі активно брали участь власне Індія та її північний сусід Пакистан. Однак у 1962 році у розподіл територій втрутився Китай, розв’язавши прикордонну війну. Її результатом стало відходження регіону Аксайчин (біля Тибету) під контроль Китаю. З того часу короткострокові сутички-спалахи між військовими і збройними угрупованнями Індії та Китаю біля "спірного" кордону не припиняються.

Нині на індійську область Кашмір претендують безпосередньо Індія, Пакистан та звісно Китай. Новий етап боротьби за регіон розпочався ще у квітні цього року після наступу китайських військових на територію вздовж лінії фактичного контролю Китаю. Китайці розбили табір, перекинули артилерію і транспортні засоби та кілька тисяч військовослужбовців. Фактично конфлікт триває досі.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...