live

Транш від МВФ в обмін на "антиколомойський" закон: Як епопея з ПриватБанком врятує Україну від коронавірусного дефолту

Топ-новина
Топ-новина
Ігор Коломойський, фото з відкритих джерел

Коронавірус пришвидшує прийняття закону, за яким Коломойський не зможе повернути собі ПриватБанк

Прийняття "антиколомойського" закону є єдиним шансом для України отримати кредит від Міжнародного валютного фонду та не допустити реального дефолту. Про це стверджують у Міжнародному валютному фонді та у пропрезидентській партії українського парламенту. Ми вирішили розібратися, про що йдеться у так званому "антиколомойському" законі, до чого тут ПриватБанк, сам Ігор Коломойський і чому МВФ так наполягає на цьому законі.

Чого вимагає від України МВФ у 2020 році

Україна співпрацює з Міжнародним валютним фондом у контексті отримання фінансових кредитів вже не перший рік. Аби ця співпраця продовжувалася, МВФ час від часу висуває певні вимоги, обов’язкові для виконання Україною, які могли б покращити фінансовий клімат та реалії ведення бізнесу у нашій державі. Тобто стаючи впевненішою, сильнішою, прозорішою, Україна отримує чергову порцію грошей. Нинішня вимога – прийняття в Україні пакету законів щодо посилення державного нагляду за банками. МВФ хоче впевнитися у тому, що держава не втратить контроль над націоналізованим три роки тому ПриватБанком та не зазнає колосальних втрат, виплативши Коломойському компенсацію з держбюджету, а фактично – з грошей МВФ. Виходить, аби отримати нові дотації від Фонду на суму понад $5 млрд, Україні необхідно узгодити та прийняти фінансовий закон, названий "антиколомойським". І ось чому.

Суть "антиколомойського" закону

Головна вимога МВФ для отримання Україною траншу на $5,5 млрд – це "вжиття невідкладних заходів". Так, 8 грудня 2019 року у МВФ підкреслили важливість прийняття законопроєктів, котрі забезпечать стабільність фінансової системи України.

Приблизно у цей час експерти МВФ, Кабінет міністрів, Нацбанк та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) розробили пакет законів про заборону повернення банків-банкрутів, захист імунітету Нацбанку та націоналізованих банків від їхніх ексвласників. Ці документи гарантують неповернення націоналізованих банків їхнім колишнім власникам.  

Інакше кажучи, документ передбачає таке: після націоналізації будь-якого банку, і держава, і сам банк, що вже став державним, звільняються від будь-яких зобов’язань перед колишніми власниками. Банк починає свою історію з чистого аркуша. Звісно, держава виграє, маючи прозорий банк, а ексвласники тим часом "ображаються", як це сталося з Коломойським і Боголюбовим. Правда, проєкт закону дозволяє колишнім власникам отримати компенсацію, але доцільність її розміру має бути прозоро доведена. 

У січні 2020 року Євросоюз ще раз нагадав, що правосуддя стосовно осіб винних у шахрайстві щодо ПриватБанку та поверненні виведених з банку активів має бути здійснено шляхом прийняття вказаного закону. 

А 24 березня стало відомо, що так званий "антиколомойський" закон (законопроєкт № 2571) уже допрацьовано. Документ був оновлений у розділі ускладнення процедури визначення компенсації ексвласникам банків.

Прийняття закону фактично гарантує гроші від МВФ, і якщо Верховна Рада України найближчим часом проголосує за нього, то у Коломойського і Боголюбова не буде жодного шансу повернути націоналізований ПриватБанк.

Хроніка розробки "антиколомойського" закону

Ще прем’єр-міністр Олексій Гончарук працював над проведенням законопроекту до парламенту. У грудні він подав у Раду законопроєкт 2571. Проте одразу після цього представники кількох фракцій та депутатських груп подали три альтернативні законопроєкти: від депутатів "За майбутнє" (законопроєкти 2571−1 і 2571-3) та від депутата "Слуги Народу" (законопроєкт 2571−2). 

А 6 лютого голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев намагається подати у парламент законопроєкт 2571-д, не узгоджений з МВФ, що стає приводом до скандалу. Відтак, цей документ у Раді не подають і це питання знову гальмується. 

Проте в Україну приходить коронавірус, а з ним – і нові виклики. Гроші від МВФ необхідні як повітря. Президент Володимир Зеленський 22 березня проводить розмову з директором-розпорядником МВФ Крісталіною Георгієвою. Вони обговорюють фінансову ситуацію в Україні у зв’язку з поширенням коронавірусу. Зеленський розуміє, що прийняти закон, за яким Коломойський не отримає компенсацію за ПриватБанк, – нагальна потреба і МВФ дасть кредит.  Отож, 24 березня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль вносить до парламенту законопроект № 3260 про вдосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності. Нарешті це той закон, якого вимагає МВФ.

Навіщо Україні "антиколомойський" закон

За останні шість років Національний банк України вивів з ринку 104 банків. Проте кільканадцять банків, використовуючи шпарини у законодавстві, намагаються знову повернутися на ринок. Тож виходить, що зусилля держави з очищення банківської системи є марними.    

В українському "банківському" законодавстві немає алгоритму дій держави на випадок, якщо акціонер банку у суді оскаржить рішення Нацбанку про націоналізацію його банку. Насправді в Україні не було подібної ситуації до прецеденту з ПриватБанком і його ексвласником Ігорем Коломойським.

Епопея з ПриватБанком – красномовна історія банківської плутанини, що вийшла далеко за межі України, дійшовши до суду США. Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов, як ексвласники ПриватБанку, не могли змиритися з націоналізацією свого мільярдного бізнесу і атакували світові суди з позовами проти України, вимагаючи виплати космічних компенсацій. 

Нагадаємо, 19 грудня 2016 року український уряд націоналізував ПриватБанк через його неплатоспроможність. Держава отримала 100% у його капіталі. А сам банк був докапіталізований на  116,8 млрд гривень одразу і ще на 38,5 млрд гривень у червні 2017 року. Проте минає два роки і у квітні 2019 року Окружний адміністративний суд міста Києва визнає націоналізацію ПриватБанку незаконною, таким чином задовольняючи позов Ігоря Коломойського до НБУ, Кабміну та ФГВФО.

Наразі відомо про початок розгляду справи у Високому суді Лондона за позовом ПриватБанку до його колишніх власників (10 січня 2020 року). Цей суд, до речі, наклав світовий арешт на всі активи Коломойського і Боголюбова на суму $2 млрд.

Тож "антиколомойський" закон убезпечить державу від таких випадків. Документ детально описує процедуру дій держави, якщо Коломойський оскаржуватиме у суді рішення НБУ про націоналізацію ПриватБанку. 

Очевидно, що саме зараз пріоритет для України – це якомога швидше отримати кошти від МВФ. Тож, ймовірно, прийняти закон доведеться.  

Хто за і проти "антиколомойського" закону

Партія "Слуга народу" закликає нардепів підтримати законопроєкт № 3260. "Слуги" кажуть, що цей документ знімає ризики навантаження на держбюджет та фінансову систему України у період економічної кризи і є необхідним для нашої держави. До того ж це єдиний шанс отримати кредит від МВФ і уникнути дефолту в умовах коронавірусу.

У свою чергу партія "Європейська солідарність" не підтримує норму законопроєкту про компенсацію ексвласникам ПриватБанку, хоча закликає владу ухвалити "антиколомойський" закон. За словами співголови фракції Ірини Геращенко, під час економічної кризи не можна платити мільярдну компенсацію ексвласникам ПриватБанку. 

Пропрезидентській коаліції доведеться долати опір олігархових прибічників у Раді, аби законопроєкт був проголосований.

Що відкриє Україні $5,5 млрд кредиту від МВФ

Гроші від МВФ, які ми зараз очікуємо, – це нова трирічна програма для країн з економіками, що розвиваються, і постраждалими від епідемії коронавірусу. Програма передбачає надання таким країнам $50 млрд – $5,5 млрд з них мають прийти в Україну. Очевидно, що це допоможе нам впоратися з витратами на покриття дефіциту держбюджету на 2020 рік та зменшити негатив від зниження податкових виплат від бізнесу через безпрецедентний карантин. Також буде профінансована програма боротьби з коронавірусом. Виходить, що гроші давнього українського кредитора – МВФ – максимально дешеві гроші зі ставкою на  борг 0,5−1,0−1,2% і необхідні як ніколи. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...