ТКГ без Леоніда Кучми: Чому другий президент України вирішив піти та хто його може замінити у Групі

Топ-новина
Топ-новина
Леонід Кучма Фото з відкритих джерел

Це рішення не було несподіванкою для чинного очільника держави

Другий президент України Леонід Кучма, котрий багато років був незмінним головою української делегації у Тристоронній контактній групі, припинив свою роботу. Далі розповідаємо, чому це відбулося так несподівано і згадуємо, як Леонід Данилович протягом тривалого часу працював у складі української делегації.

Вихід Кучми з ТКГ

У вівторок, 28 липня, стало відомо, що Леонід Кучма йде з Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі. 

Фактично це сталося одразу після досягнення домовленості про повне і всеосяжне припинення вогню на Донбасі. Воно почало діяти, як і було заплановано, з 00:00 27 липня. Те, що постріли з боку представників незаконних збройних формувань лунають досі – це інше питання. Фактично це відповідальність та рішення керівництва НЗФ і до перемовин напередодні не мають стосунку. Тобто минулого тижня Тристороння контактна група домовилася про припинення вогню, задокументувавши це. І у цьому, безумовно, є заслуга Леоніда Кучми, як учасника, і, звісно, як керівника української делегації.

Тож, важливий етап у перемовинах і роботі ТКГ завершено і через два дні Кучма йде у відставку. Не виключено, що він намітив собі таку мету – досягнути домовленості у Контактній групі і піти.

Якихось конкретних подробиць стосовно цього немає. Так само достеменно не зрозуміло, які саме причини підштовхнули Леоніда Кучму до поспішного виходу з ТКГ.

Правда, відомо, що про свої наміри покинути ТКГ Кучма повідомив президенту Володимиру Зеленському ще у травні цього року. Глава держави розповів, що Леонід Данилович пропонував передати всі справи стосовно переговорного процесу віцепрем’єр-міністру з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, першому заступнику голови делегації у ТКГ – Олексію Резнікову.

Тоді президент переконав Кучму дочекатися оновлення складу делегацій від обох сторін і тоді приймати рішення. 5 травня склад делегації України для участі в переговорах з мирного врегулювання ситуації на Донбасі було оновлено. Тоді ж з’ясувалося, що і надалі її очолюватиме Леонід Кучма. Ймовірно, він відчув, що настав переламний момент і йому необхідно піти з посади прямо зараз. Так і сталося.

Уже тепер, після оголошення про свій вихід з Групи, Кучма запевнив, що у разі потреби і надалі готовий ділитися досвідом і надавати консультації щодо кроків на шляху до встановлення миру на Донбасі.

Також він зазначив, що в останній рік робота у ТКГ була поновлена і значно просунулася вперед, зокрема у площині досягнення важливих домовленостей.

Новини за темою: Путін - Зеленському: Прийнята Радою 15 липня постанова про місцеві вибори суперечить Мінським угодам і ставить під загрозу перспективу мирного врегулювання на Донбасі

Як Леонід Кучма працював у ТКГ

Другий президент України (1994-2005 роки) Леонід Кучма обійняв посаду представника української делегації у Тристоронній контактній групі ще у 2014 році. Через чотири роки він заявив, що завершує роботу у ТКГ, аргументувавши це складністю перемовин та своїм віком.

"Колись мені потрібно зупинитися... Коли я досягну критичного віку, я маю прийняти таке рішення. Коли я приїжджаю додому, я дві доби відходжу від цих зустрічей, а там перед кожною зустріччю обов’язково таблетку заспокійливу під язик... Там надто складні розмови", - так він коментував своє рішення у 2018 році.

Проте вже у червні 2019 року Кучма повертається до роботи і стає головою української делегації.

Коментар президента

У пресслужбі президента України зазначили, що "найближчим часом оголосять нового голову ТКГ".

Тим часом особисто президент Володимир Зеленський подякував Леонідові Кучмі за його роботу на чолі української делегації.

"Дякую за всі зусилля, яких ви доклали для розблокування Мінського процесу заради досягнення миру. Ваш досвід був надважливим та надзвичайно потрібним. Завжди готовий почути вашу пораду у майбутньому", - сказав президент під час зустрічі з Кучмою.

До того ж під час відкриття нового корпусу у лікарні Охматдит Володимир Зеленський відповів на питання журналіста щодо призначення нового голови української делегації у ТКГ.

Глава держави зазначив, що нову людину замість Леоніда Кучми обрати складно, бо він свого часу виконував складну роботу у делегації. Це значить, що потрібно обирати людину, яку поважають в Україні, яка може домінувати за столом перемовин і допоможе Україні у складні моменти.

"Такий вибір – це не просто чергова посада, а одне з найскладніших кадрових рішень", - зазначив президент додавши, що наразі є кілька претендентів, зокрема, Олексій Резніков та перший президент України Леонід Кравчук.

Новини за темою: Представники Росії у "Мінську" не здатні домовлятися, - Резніков

Претенденти на посаду Кучми у ТКГ

Віцепрем'єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков прокоментував ситуацію, що склалася і своє ймовірне призначення. З його слів стало зрозуміло, що він не проти підвищення і готовий взяти на себе обов’язки керівника української делегації.

"Сьогодні я є першим заступником голови делегації, тому формально поки що я буду певний час керувати тими процесами, але я хочу звернути увагу, що давайте дочекаємося указу президента Зеленського, тому що саме указом вносяться зміни до делегації.

Я би дуже хотів, щоби так само це була поважна людина, відома в українському суспільстві і в світі, яку би можна було називати патріархом, скажімо так, для того, щоби продемонструвати, наскільки серйозно Україна ставиться до Мінського процесу як безальтернативного на сьогодні майданчику, який забезпечує рішення "нормандського формату", - сказав Резніков.

Наразі очікується рішення президента України та указ щодо призначення нового голови української делегації на переговорах в Тристоронній контактній групі.

Тим часом, Володимир Зеленський називав серед претендентів і першого президента незалежної України Леоніда Кравчука. За словами глави держави, у будь-якому випадку і Резніков, і Кравчук будуть у Тристоронній групі: радниками, керівниками напрямків або керівником ТКГ в цілому.Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...