Тарифи в Україні знову ростуть: Чому взялися за електроенергію і транспортування газу і коли чекати підвищення

Топ-новина
Топ-новина
Тарифи знову ростуть Фото з відкритих джерел

І знову маємо зимовий ріст тарифів на комуналку – українська традиція

Наприкінці року українці очевидно, матимуть неприємний сюрприз. І стосуватиметься він тарифів на комунальні послуги. Поки достеменно невідомо, коли та наскільки конкретно зростуть витрати на оплату комуналки, але майже не залишається сумнівів, що зростання відбудеться.

Міністерство енергетики повідомило, що планує знизити перехресне субсидування і переглянути формування тарифів на електроенергію для побутових споживачів.

Далі розповідаємо, на скільки можуть зрости витрати українців, пов’язані з електричною енергією, – витрати на освітлення, опалення (для декого) та на транспортування газу.

Коли та наскільки зростуть тарифи на електроенергію

Ще у травні Кабінет міністрів України представив антикризову програму з низкою необхідних кроків, які потрібно втілити, аби покращити економічну ситуацію в Україні у зв'язку з COVID-19. У документі було чітко прописано підвищення тарифів на електроенергію для населення.

Тарифи на електроенергію підростуть через місяць-два Фото з відкритих джерел

Тоді ж Міністерство енергетики та вугільної промисловості розглядало можливість скасування пільгового тарифу на електроенергію для населення. Теоретично це дозволяє отримувати додатково 12 млрд грн на рік. Проте тарифи не були підвищені, хоч це питання і залишалося відкритим.

У липні колишня в.о. міністра енергетики Ольга Буславець заявляла, що енергетичний регулятор не буде підвищувати тарифи на електроенергію.

До того ж наприкінці вересня у відомстві зазначили, що до кінця року тариф на електроенергію для населення і справді буде незмінним. Це означає, що за умови споживання до 100 кВт⋅год на місяць потрібно сплатити 90 коп. за 1 кВт⋅год, а за понад 100 кВт⋅год – 168 коп.

Проте днями стало відомо, що Міненерго все ж візьметься за підвищення тарифів на електричну енергію.

В.о. міністра енергетики Юрій Бойко повідомив, що відомство планує знизити перехресне субсидування і переглянути формування тарифів на електроенергію для побутових споживачів.

За його словами, у листопаді тарифи для населення покривають всього одну копійку собівартості електроенергії виробників.

"На сьогоднішній день побутовий споживач сплачує за електроенергію виробнику 1 коп. В Україні середньозважена вартість транспорту електроенергії – 1,03 грн, а середньозважена ціна 1 кВт⋅год становить 1,04 грн. Тобто по суті, в рамках потокової моделі ПСЗ оплачується виключно доставка", - сказав Бойко.

Проте у грудні, у зв'язку з підвищенням тарифів на передачу електроенергії для НЕК "Укренерго" та операторів системи передачі, стає планово збитковою навіть діяльність із транспортування електроенергії населенню.

"Я думаю, з наступного тижня буде готове до прийняття рішення в частині тарифів для побутового споживача. […] Останні півтора місяця триває робота над тим, щоб стосовно того найбільш проблемного і найбільш хворобливого питання ухвалити максимально виважене рішення, яке передбачало б комплексний урядовий підхід, пов'язаний і з переглядом системи субсидування, і з підвищенням мінімальної зарплати, пов'язаний і з тією допомогою, яку анонсував президент України", - сказав Бойко  

До того ж він нагадав, що уже з грудня ціна постачання електроенергії для споживачів зросте на 7 копійок – з 24-х до 31-ї копійки. Виходить, що поставка електроенергії буде планово збитковою навіть при купівлі електроенергії за 1 коп.

Бойко підкреслив, що рішення про перегляд тарифу ухвалять, враховуючи загальноекономічні чинники, включаючи рівень платоспроможності побутових споживачів.

Новини за темою: Гарантоване зростання тарифів: Електроенергія для населення подорожчає вже в 2021 році

Наразі тарифи є такими:

для побутових споживачів, які проживають у житлових будинках (у тому числі в будинках, обладнаних кухонними електроплитами):

  • за обсяг, спожитий до 100 кВт⋅год електроенергії на місяць – 0,9 грн/кВт⋅год (з ПДВ);
  • за обсяг, спожитий понад 100 кВт⋅год електроенергії на місяць – 1,68 грн/кВт⋅год (з ПДВ).

Для побутових споживачів, які живуть у житлових будинках (у тому числі в житлових будинках готельного типу та гуртожитках), обладнаних електроопалювальними установками:

  • за обсяг, спожитий до 100 кВт⋅год – 0,9 грн / кВт⋅год;
  • за обсяг, спожитий понад 100 кВт⋅год – 1,68 грн / кВт⋅год.

Для побутових споживачів, які живуть у багатоквартирних будинках, не газифікованих природним газом та у яких немає централізованого теплопостачання:

  • за обсяг, спожитий до 100 кВт⋅год – 0,9 грн / кВт⋅год;
  • за обсяг, спожитий понад 100 кВт⋅год – 1,68 грн / кВт⋅год.

Новини за темою: В Україні можуть підвищити тарифи на доставку газу

Що було раніше з тарифами на електроенергію

4 листопада Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), прийняла постанову, згідно з якою з 1 грудня 2020 року тариф на передачу електроенергії оператора Об'єднаної енергосистеми України держкомпанії "Укренерго" буде збільшено на 30% – з 240,23 грн до 312,76 грн за МВт⋅год.

Примітно, що попереднє подорожчання було порівняно нещодавно. У липні НКРЕКП прийняла рішення, згідно з яким з 1 серпня тариф на передачу електроенергії оператора Об'єднаної енергосистеми України держкомпанії "Укренерго" був збільшений на 54,6% – з 155,4 грн/МВт⋅год до 240,23 грн/МВт⋅год.

Ймовірний сценарій росту тарифів на електроенергію

Ще всередині 2019 року в Україні було запущено нову модель ринку електричної енергії. Це стало приводом до збільшення вартості енергоносія для юридичних споживачів, а тарифи для населення залишилися незмінними (поки). Проте різниця між тарифами для населення і комерційних споживачів існує. Ба більше – побутових споживачів держава ще й субсидує коштом інших учасників енергоринку. І ця різниця має певні наслідки, зокрема, накопичення боргів.

Протягом першого року роботи такої моделі енергоринку заборгованості "вирішувалися" (а, інакше кажучи, заморожувалися) ростом тарифів для юридичних споживачів. Звісно, це все також має ланцюгову реакцію наслідків – ріст вартості товарів та послуг, які виробляються завдяки електроенергії, що постійно дорожчає.

Виходить, що ріст тарифів на електроенергію для населення рано чи пізно має настати. І ймовірно, він таки сягне рівня тарифу для комерційних споживачів – 3,3 грн за 1 кВт⋅год.

Новини за темою: Юрій Бойко: ОПЗЖ вимагає знизити тарифи, а не сліпо виконувати вказівки МВФ

Чому зросте тариф на транспортування газу

Тарифи на розподіл газу облгазів і міськгазів для споживачів з січня 2021 року можуть зрости, бо вартість газу, яка і формує ціну послуги доставки в Україні зросла.

Фото з відкритих джерел

За словами члена НКРЕКП Ольги Бабій, тенденція зростання ціни на газ як на товар, яку ми бачили протягом останніх місяців, не буде продовжуватися у січні 2021 року. Проте тарифи на розподіл газу зростуть через подорожчання самого блакитного палива. Це пояснюється тим, що у структурі тарифу на розподіл 50% вартості газу як такого.  

Українці з січня 2020 року отримують дві платіжки за газ. Ціна за розподіл газу може підвищитися, і на ціну розподілу вплине безпосередньо ця ціна газу, вже після підвищення.

Станом на листопад середня вартість газу в Україні для населення у порівнянні з жовтнем зросла на 24%, з 5,77 грн до 7,16 грн за кубометр.

Актуальні на листопад тарифи на газ та його транспортування можна переглянути за цим посиланням, а тарифи на блакитне паливо у грудні цього року можна подивитися тут.

*************

Оновлені тарифи на електроенергію для побутових користувачів, скоріш за все, запустять вже з нового року. Це буде поетапне підвищення, доки вартість електроенергії для побутових користувачів не сягне рівня тарифі для комерційних. Ймовірно також, що скасують нічний тариф (половина звичайного) для населення. Зрештою, тариф для побутових користувачів зрівняється з комерційними тарифами за рік-півтора. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...