Тарифи на газ: Чому зростають ціни на блакитне паливо та що буде з вартістю комунальних послуг

Топ-новина
Топ-новина
Ціна на газ в Україні може зрости Фото з відкритих джерел

В "Нафтогазі" зазначили, що переглядати ціни будуть і надалі

Вартість блакитного палива для побутових споживачів з 1 листопада підвищиться. У порівнянні з нинішнім місяцем ціна зросла на третину, і це далеко не останнє подорожчання. В "Нафтогазі" пояснили такий крок сезонним споживанням. А експерти переконані, що передумов для подорожчання палива немає.

Однак українцям варто готуватися до зростання вартості інших комунальних послуг.

Про все детальніше розповідаємо далі.

Скільки коштуватиме газ в листопаді

Українська газопостачальна компанія НАК "Нафтогаз" оприлюднила ціну на газ для населення у листопаді. На сайті компанії зазначено, що для користувачів, які купують газ за тарифом "Місячний", вартість блакитного палива становитиме 6,33 грн/куб. м із ПДВ та без урахування вартості розподілу (доставки). У порівнянні з жовтнем ціна газу зросла на 34,7%.

Крім цього, у "Нафтогазі" подовжили можливість під'єднатися до тарифу "Річний". Він передбачає, що клієнт протягом 12 місяців буде сплачувати за газ рівними частинами. Вартість блакитного палива у рамках тарифу в листопаді становитиме 6,45 грн/куб. м із ПДВ (без вартості розподілу).

Однак тарифи на газ можуть підвищуватися протягом наступних місяців. У "Нафтогазі" зазначили, що у листопаді-грудні варто очікувати подальшого здорожчання ціни на газ, проте значні запаси газу в сховищах можуть це стримати.

Новини за темою: Ціни на газ перетворилися на податок, але він надходить не в бюджет – ще є "прокладка", – Ольшанський

Причини подорожчання газу

В "Нафтогазі" пояснили зміну ціни на газ в першу чергу сезонним фактором та збільшенням оптової ціни на паливо. До того ж зазначили, що в цьому році збільшення цін є помірним через запаси газу в українських підземних сховищах.

В компанії зауважили, що ціна газу в Європі за місяць зросла на 26%. Зважаючи на це, "Нафтогазу" довелось змінити ціну газу для українських виробників тепла на жовтень.

Однак експерти переконані, що тарифи на газ могли б і не підвищувати. Так, президент Асоціації "Газові трейдери України" Андрій Мизовець зазначив, що об'єктивних передумов для зростання цін немає: навіть трейдери до кінця не розуміють причин. Експерт повідомив: з одного боку, у всіх містах починається опалювальний сезон, але з іншого - сильного похолодання поки не спостерігається, сховища газу в Європі заповнено практично на 100%. В українські сховища також закачано рекордні обсяги газу. Зростання цін диктує світовий ринок.

Учасники ринку вважають, що здешевити газ в Україні могло би скасування монополії НАК "Нафтогаз України" на продаж газу, який видобувається "Укргазвидобуванням". Що стосується тарифів на тепло, влада, передаючи право на тепло регіонам, нічого не зробила для запровадження механізму, який би дозволив їм гнучко перераховувати ціни в бік зниження.

Новини за темою: Марчевський нагадав про обіцянку Зеленського про зниження цін на газ

Що очікувати споживачам

Експерти спрогнозували, що після вибухоподібного зростання ціни на газ підвищаться тарифи на теплопостачання і гарячу воду. До того ж програму житлових субсидій постійно скорочують.

Однак міністр соціальної політики України у 2016-2019 роках Андрій Рева зауважив, що єдина система захисту українців, які не мають змоги оплачувати за житлово-комунальні послуги за підвищеними тарифами, - це субсидії.

"Але за такого вибухоподібного зростання тарифів - а майте на увазі, що цей "листопадівський" тариф і жовтневий буде закладений у ціну вартості тепла і гарячої води, - уявіть собі, як зараз виросте ціна на тепло і гарячу воду і в Києві, і у Вінниці, і у Львові. Для того, щоб захистити людей, у яких невисокі доходи, будуть збільшуватися видатки за програмою житлових субсидій. Вони у минулому році, порівняно з 2019-м, у 2020-му скоротили на 10,5 млрд грн, і протягом цього року скоротили ще на 10 млрд грн. І на наступний бюджет вони планують ще на 2 млрд грн скоротити. У мене перше питання: як вони збираються захистити людей до кінця року і що вони збираються робити у наступному році, коли у них не вистачить грошей на фінансування програми житлових субсидій?" – поцікавився Андрій Рева.

Упевнений в майбутньому подорожчанні комунальних послуг і народний депутат України від ВО "Батьківщина" Михайло Цимбалюк. "Відкрите питання – чому не використовуємо газ українського видобування. При тому, що у проєкті держбюджету на 2021 рік передбачено зменшення виплат на субсидії на суму 2 мільярди 722 тисячі гривень. Українці в таких умовах просто виживатимуть", – наголосив Михайло Цимбалюк.

Він зазначив, що потрібно отримати роз’яснення від Кабінету міністрів України – чому в країні ростуть тарифи на газ, якщо на європейських хабах ще навесні фіксували зменшення цін на блакитне паливо.

Новини за темою: "Нафтогаз" у жовтні підвищив ціну на газ для виробників тепла

Як залежить ціна від постачальника газу

Споживачам варто пам’ятати, що на кінцеву вартість блакитного палива впливають декілька факторів – цінова політика кожного з постачальників та вартість транспортування газу: якщо мережі короткі, то вартість за послугу нижча. Тож кінцеву ціну блакитного палива споживачам варто дізнаватися на місцях.

Враховуючи, що з 1 серпня 2020 року змінилися умови на газовому ринку, українці можуть самі обирати постачальника газу на вигідних для себе умовах.

Відповідно до вартості, оприлюдненої на сайті "Газотека", діють наступні ціни:

- Найдешевший газ пропонує Палівенерго – 5,88 гривні за кубометр за умови передплати та 6 гривень, якщо оплачуєте в кінці місяця.
- MEGAWATT пропонує трохи більшу ціну – 6,22 гривні при оплаті в кінці місяця. Нафтогаз ще дорожче – 6,33 гривні.
- Менш як 7 гривень пропонують також Львівенергозбут (6,62 гривні), Теплобуд (6,65 гривні) і ТАС Енерджі (6,84 гривні).
- В тій ціновій категорії можуть заплатити і клієнти Статус Енерго (6,8 гривні) та Асканія Енерджі (6,95 гривні). Але, щоб отримати таку ціну, потрібно укласти договір на такий фіксований тариф на 6 місяців вперед.
- Найвищу ціну, а саме 8,91 гривні за кубометр пропонує Запоріжгаз Збут.

Щоб змінити постачальника газу, потрібно:

  1. Вибрати компанію, чиїми послугами хочете скористатися.
  2. Подати заяву-приєднання до нового постачальника (він може попросити і про інші документи).
  3. Отримати відповідь від нового постачальника та дату, коли той почне постачати газ.
  4. Сплатити фінальний рахунок від старого постачальника.

Далі уже контактувати лише з новим постачальником. Він сам повідомляє попередню компанію, що споживач змінив постачальника.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...