Свято Пурім: Головні традиції і заповіді єврейського торжества

Цього дня заведено веселитися, пригощати спеціальними солодощами, влаштовувати вистави та пити багато вина

Топ-новина
Топ-новина
Пурім Фото з відкритих джерел

10 березня відзначається свято Пурім – чудесне спасіння перських євреїв від загибелі.

Розповідаємо детальніше про походження торжества та традиції його відзначення.

Історія свята

Назва "Пурім" походить від слова "пур" – жереб. В книзі Естер, яка входить до Старого Заповіту, значиться, що царедворець перського царя Ахашвероша Аман кидав жереб, щоб вибрати місяць, в який він спробує знищити єврейський народ.

Аман намагався вигадати спосіб для втілення своїх планів і, щоб збурити царя, вказав йому, що єврей Мордехай відмовлявся схилятися перед царедворцем. Шляхом інтриг Аман добився згоди царя на знищення всього єврейського народу, проте Есфір заступилася за Мордехая. Для цього їй треба було порушити придворний етикет, ризикнувши становищем і навіть життям, і з'явитися до Ахашвероша без запрошення. Після того, як Ахашверош дізнався про інтриги Амана, він наказав повісити його на шибениці, яку сам Аман приготував для Мордехая. До того ж раніше Мордехай врятував життя царю, повідомивши свою племінницю – дружину царя Естер про загрозу. Та винагороду за свій вчинок тоді не отримав.

Коли інтрига Амана щодо винищення євреїв була викрита, царський указ вже був розісланий і не міг бути скасований. Тому Ахашверош видав новий указ, що дозволяє євреям чинити опір виконанню першого зі зброєю в руках. Це призвело до періоду боїв, з яких євреї вийшли переможцями.

Описані події відбувалися у 355 році до н.е. І саме до порятунку євреїв приурочене свято.

Традиції відзначення Пуріму

Загалом це веселий день, проте не забувають про історичну та релігійну складову. При святкуванні чудесного спасіння євреї мають дотримуватися чотирьох заповідей.

Заповідь перша і основна – читання Сувою Естер під час молитви в синагозі ввечері та вранці. Особливість полягає в тому, що в деяких общинах при згадуванні імені Амана заведено гучно тупати ногами та шуміти тріскачками. Таким чином іудеї висловлюють свою ненависть і презирство до того, хто в іудаїзмі втілює собою антисемітизм.

Заповідь друга – влаштовувати веселі застілля, пити багато вина – стільки, щоб не розрізнювати імена "Мордехай" і "Ахашверош" або "Мордехай" та "Амана". На застіллях традиційним частуванням є "вуха Амана" (гоменташн) – трикутне печиво з різною солодкою начинкою.

Традиційне частування на Пурім

Фото з відкритих джерел

Заповідь третя – відправляти подарунки, що складаються з двох продуктів. Подарунок потрібно надіслати хоча б одній людині, зазвичай другу. При цьому жінки надсилають подарунки жінкам, а чоловіки – чоловікам.

Подарунок – шелахмунес – складається з двох видів їжі або одного виду їжі та напою. При цьому надсилати потрібно ті продукти, які не потрібно готувати, а можна з’їсти відразу після отримання. Це може бути смажене або варене м'ясо, кондитерські вироби, солодощі, фрукти, вино або інші напої, але не сире м'ясо чи сира риба.

При цьому подарунок потрібно присилати в прямому сенсі слова – через посланника.

Заповідь четверта – пожертва бідним. При цьому, якщо у людини не вистачає коштів, щоб виконати всі заповіді свята, то радять перш за все надіслати подарунки бідним.

Також на Пурім прийнято проводити Пурімшпілі - сценічні вистави. Дорослі разом з дітьми переодягаються в різні костюми, надягають маски. Звичай переодягання має глибокий символічний зміст: хоча обличчя Всевишнього приховано, і Він не показує явно Своє управління світом, але це лише зовнішня оболонка; Всевишній незмінний і залишається таким же, яким Він явив себе при виході з Єгипту. До часів Естер чудеса були явними, починаючи з цього часу вони стали прихованими, але суть їх не змінилася.

На Пурім влаштовують карнавали

Фото з відкритих джерел

*****

Святкування Пуріму – яскраве видовище, адже щороку влаштовують карнавальну ходу. Такі карнавали популярні в Ізраїлі, найвідоміший – "Адлояда". Проте цього року загроза розповсюдження коронавірусу внесла свої корективи – в Ізраїлі уже скасували п'ять карнавалів.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...