Сурогатне материнство в Україні: Щастя батьківства чи нелегальний baby-бізнес

Топ-новина
Топ-новина
Сурогатне материнство в Україні процвітає Фото з відкритих джерел

Сурогатне материнство офіційно дозволено в Україні, Росії, Білорусі, Грузії та Казахстані

Сурогатне материнство в Україні є законним, дозволеним та офіційно закріпленим у законодавстві. Проте на практиці трапляється різне. Взяти хоча б нещодавню історію з 46-ма немовлятами, котрі народилися від українських сурогатних матерів для іноземців і "застрягли" в Україні через всесвітній коронавірусний карантин.

У зв'язку з популяризацією цієї теми в Україні розповідаємо про суть та умови сурогатного материнства (СМ) та особливості його реалізації у нашій країні. Що це – прозора послуга, за яку пропонують чималі гроші, або тіньовий бізнес нарівні з торгівлею людьми?

Сурогатне материнство у світі

Сьогодні сурогатне материнство є єдиним виходом для жінок, котрі хочуть мати дитину, проте не можуть її виносити фізично через певні проблеми або небажання робити це самій. До потенційних клієнтів сурогатних матерів належать жінки, які мають проблеми зі здоров’ям (окремими органами), які не можна усунути, проте знаходяться у репродуктивному віці та мають здорові яйцеклітини.

В організм сурогатної матері переноситься ембріон, отриманий в результаті запліднення яйцеклітини генетичної матері сперматозоїдом генетичного батька. Малюк фактично є плодом своїх рідних батьків з набором їхніх рис. А сурмама є жінкою, чий організм виконує функцію виношування дитини, через те, що рідна мати цього зробити не може.

Так, навіть незважаючи на проблеми безпліддя, жінка гарантовано отримає здорового та генетично і юридично рідного малюка. Правда, якщо рідна мати має "глибокі" генетичні хвороби або її родичі мали їх, то не виключено, що і дитина їх успадкує, не дивлячись на відмінне здоров’я сурогатної матері, яка генетично не має ніякого відношення до виношуваної нею дитини.   

СМ з'явилося у США у 1976 році. Вперше про його успішну реалізацію стало відомо у 1980 році.  Перша сурогатна матір – 37-річна Елізабет Кейн, яка мала власних трьох дітей. Вона виносила малюка для жінки, котра була безплідною. Тоді було укладено договір між сторонами і Кейн народила дитину, після чого їй виплатили грошову винагороду.

Всесвітня організація охорони здоров’я у 2001 році затвердила поняття "сурогатної матері" – це "жінка, у якої вагітність наступила в результаті запліднення ооцитів, що належать третій стороні, сперматозоїдами, що належать третій стороні. Вона виношує плід з тією умовою або договором, що батьками народженої дитини буде одна або обидві людини, чиї гамети використовувалися для запліднення".

У Європейській спілці репродукції людини і ембріології (ESHRE) певні, що сурогатне материнство є етичним та морально допустимим способом лікування жіночого безпліддя.

Незважаючи на це, сувора заборона сурогатного материнства діє на території Австрії, Норвегії, Швеції Франції, де-не-де у США та в окремих регіонах Італії, Швейцарії і Німеччини. Порушення заборони карається і штрафами, і тюремним ув'язненням – таке покарання можуть заробити як сурогатні матері, так і ті, хто є посередником при виношуванні дитини.

В інших європейських країнах – Бельгії, Ірландії, Фінляндії – сурогатне материнство не регулюється законодавчо і, звісно, має місце. Цікаво, що в Австралії, Великій Британії, Данії, Ізраїлі, Іспанії, Канаді і Нідерландах дозволяється виключно некомерційне, тобто безкоштовне, сурогатне материнство. Вірогідно, такі норми встановлені задля того, аби жінки не могли наживатися на виношуванні дітей для чужих людей та не ставили цей процес на "конвеєр".

У цієї процедури величезна кількість прибічників і стільки ж противників. Останні підкреслюють, що СМ може перетворити дітей на товар, а жіноче тіло на конвеєр для народження.

Часто говорять і про те, що сурогатна матір може бути психологічно травмована через розлуку з дитиною, котру вона виносила. А релігійні діячі вбачають у сурогатному материнстві аморальність та нівелювання святості шлюбу та традиційної родини.

Новини за темою: В Україні з’являються села, де жінки заробляють сурогатним материнством, – Кулеба

Сурогатне материнство в Україні: законодавча база

Для багатьох подружніх пар і одиноких жінок сурогатне материнство є останньою і єдиною можливістю мати рідну дитину. В Україні останнім часом СМ стало доволі розповсюдженим явищем. Просто про цю послугу у суспільстві не прийнято говорити часто. Нею здебільшого цікавляться ті, хто хоче скористатися, або жінки, котрі хочуть заробити грошей, ставши сурмамою.

Здебільшого до українських жінок звертаються іноземці з проханням виносити і народити дитину. Для українок – це гарні гроші, тоді як для європейців сума, яку вони заплатять українській сурмамі, набагато менша, ніж оплата такої послуги у себе на батьківщині. Тим паче що у більшості країн Європи ця практика народження дітей суворо заборонена.

Вперше на території СНД метод сурогатного материнства був реалізований у Харкові у 1995 році. Сьогодні десятки приватних клінік в Україні – Києві, Львові, Житомирі, Одесі, Харкові – рекламують цю послугу в "обидва напрямки" – тобто пропонують скористатися послугою сурогатної мами, а молодим і здоровим жінкам самим стати сурмамою.

У наказі МОЗ "Про затвердження Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні" детально прописана дозволена процедура реалізації сурогатного материнства та її юридичні аспекти. У документі сурогатне материнство названо "допоміжними репродуктивними технологіями" (ДРТ).

Відповідно до наказу, дозволяється виношування вагітності близькими родичами майбутніх батьків (мати, сестра, двоюрідна сестра тощо). При цьому сурогатною матір'ю може бути повнолітня дієздатна жінка за умови наявності власної здорової дитини, добровільної письмово оформленої заяви сурогатної матері, а також за відсутності медичних протипоказань.

Цікаво, що заміжня сурогатна мати має подати документально оформлену згоду свого чоловіка на участь у програмі.

Сурогатна матір та біологічні батьки майбутньої дитини укладають договір про виношування дитини. Це – головний документ, що визначає відносини біологічних батьків із сурогатною матір'ю, враховуючи вимоги та побажання як подружжя, так і сурогатної матері.

Після народження дитини сурогатною матір’ю державна реєстрація народження дитини проводиться за заявою подружжя, яке дало згоду на це виношування. Одночасно з документом, що підтверджує факт народження дитини сурмамою, подається заява про її згоду на запис подружжя батьками дитини.

Новини за темою: Хто дав право розводити в Україні "ферми" з виробництва дітей від сурогатних матерів? – Влащенко

Українські скандали з дітьми від сурогатних матерів

Наприкінці квітня у Києві викрили масштабну схему переправлення новонароджених дітей за кордон під виглядом сурогатного материнства. Керівники клініки з репродуктивної медицини та група осіб, які шукали жінок для фіктивних шлюбів з іноземцями, під прикриттям програми сурогатного материнства продавали немовлят за кордон.  

Під час обшуків у квартирі в Солом’янському районі Києва правоохоронці виявили п'ятьох немовлят віком від 2 до 6 тижнів, які перебували під наглядом двох жінок. Також було виявлено і вилучено медичні документи, паспорти громадян України та завірені копії паспортів громадян іноземних країн, довіреності щодо представництва інтересів. Розмір прибутку від цієї схеми становив приблизно 50 тисяч доларів.

Одразу після цього випадку Україна повторно потрапила у скандал щодо захисту прав дітей, народжених сурогатними матерями. 46 немовлят, народжених від сурмам у клініці репродуктивної медицини BioTex, перебували у київському готелі "Венеція", бо через закриття кордонів не могли потрапити до своїх батьків-іноземців. 

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова звернулася до Національної поліції, Міністерства охорони здоров'я та Міністерства соціальної політики із вимогою відреагувати на цю ситуацію та врегулювати питання сурогатного материнства в Україні.

Після цього уповноважений президента з прав дитини Микола Кулеба повідомив, що в Україні сурогатне материнство діє вже багато років, але про це ніхто ніколи не говорив. Він підкреслив, що не вважає нормальним комерційне сурогатне материнство, коли жінки отримують за це гроші. Також Кулеба заявив, що виступає за мораторій на сурогатне материнство в Україні.    

Новини за темою: Заборона сурогатного материнства, або Як ще обмежити українців

Вартість послуг сурогатної матері в Україні

Пошуковик на просторах юанету одразу знаходить шалену кількість пропозицій з позначкою "реклама" – тут пропонують  програму сурогатного материнства. Анонімні автори реклами анонсують "компенсацію" (тобто винагороду) сурмамі на суму близько 750 000 гривень. Це 28 тисяч доларів. Така сума доступна практично кожному європейцеві, котрий має стабільну роботу.

Цікаво, що сурмама отримує не всю суму одразу, а розбиту на кілька виплат. Приміром, першу невелику частину суми їй платять після переносу ембріонів, ще частину – після підтвердження вагітності на УЗД, далі йдуть рівні виплати протягом всіх дев’яти місяців вагітності та основна, найбільша, частина після пологів. Іноді сурмамі виплачують доплату за багатоплідну вагітність – при виношуванні двійні чи трійні.

Нещодавно телеканал ZIK провів власне розслідування, дізнавшись особливості реалізації програми сурогатного материнства в Україні. Тож про нюанси такої "роботи" можна дізнатися з відео.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...