Старовинні фортеці, мальовничі пейзажі та національні заповідники: Топ найцікавіших місць, які варто відвідати на Хмельниччині
До вашої уваги найкращі місця Хмельниччини, де можна провести вихідні з друзями та сім’єю
У багатьох регіонах України є певні особливості – Житомир славиться історією, у Києві – розвинена інфраструктура та загадкові місця, а на Херсонщині унікальна природа, яка вражає туристів різноманіттям рослин і тварин.
Поки ми не можемо подорожувати у ці локації, час удома можна використати, щоб спланувати цікаву подорож. Спеціально для вас ми підготували путівник з визначними пам’ятками Хмельниччини, який допоможе не загубитися в місті та області.
Чому варто їхати в Хмельницький
Історія Хмельницького починається з маленького села Плоскирів, яке з’явилося на березі річки Плоскої приблизно у ХIV столітті. Тоді тут було лише 7 будинків, про що зазначається у реєстрі Подільського воєводства 1493 року.
У 1500-х роках село почало розвиватися та отримало статус міста з правом проводити ярмарки: дві щороку. Раніше тут стояв дерев’яний замок з валами та довгий міст, який з’єднував берег і острів, адже величезне озеро розділяло місцевість.
У ХVII столітті усе зруйнували татари. Залишилося лише кілька будинків, церква та замок. Але, паралельно з’являлись нові ремесла: ткацтво, ковальство тощо. Почали обирати писаря та сплачувати податки. Згодом, у 1795 році місто одержало назву Проскурів.
Через 27 років у Хмельницькому відбулася пожежа, яка знищила місто вщент. За два роки після неї, затвердили новий план і почали відбудовувати будинки на старих фундаментах. Тому активна розбудова припадає на ХІХ-ХХ ст. У цей час споруджують цукрові заводи, кондитерські фабрики, театри та полігони.
Назва Хмельницький з’явилася у 1954 році на честь гетьмана Богдана. Сьогодні місто славиться музеями та парками, а область відома природними заповідниками та фортецями.
Екскурсійні маршрути для самостійного ознайомлення
У Хмельницькому можна оглядати визначні місця по-різному. Найзручніший спосіб – використати туристичні путівники, створені міською владою. Перший маршрут має назву "10 музеїв в одну лінію". Ми обрали декілька, які дійсно варто відвідати.
Подорож починається на вул. Подільській, 12, де розташований Хмельницький обласний краєзнавчий музей. Тут знаходиться найкраща колекція зброї в Україні, ювелірні вироби та експозиція, яка охоплює рослинний і тваринний світи околиць.
Обов’язково завітайте у художній музей на вулиці Проскурівській, 47, відомий як ХОХМ. Ця культурна інституція потрапила у топ-10 прогресивних арт-майданчиків країни поруч з музейним гігантом PinchukArtCenter. Тут постійно проходять фестивалі та акції, а колекція налічує близько 7000 експонатів понад 900 творців. За 34 роки діяльності ця збірка стала однією з найповніших в Україні.
Поруч, на Проскурівській 30 розташований Музей історії міста Хмельницького, де знаходяться експонати польсько-литовських часів і Російської імперії. Досить цікавою є виставка, пов’язана з часами Української революції 1917 року. Вона надає відвідувачам шанс ознайомитися зі зброєю та одягом наших співвітчизників того часу.
Крім того, можна відвідати такі музеї:
- Хмельницький обласний літературний музей (вул. М.Грушевського, 68, тут представлені твори Шевченка, Лесі Українки, видатних письменників Поділля);
- Музей ляльок та зимовий сад Хмельницького обласного академічного театру ляльок (вул. Проскурівська, 46, досить цікавий для дітей, адже вистави беруть участь у міжнародних фестивалях, а на території театру проходить виставка ляльок народних майстрів);
- Музей Володимира Вайсера, Героя Другої Світової війни (вул. Проскурівська, 61, експозицію присвячено молодшому лейтенанту Володимиру Вайсеру, який обороняючи станцію Чоповичі Житомирської області, вів нерівний бій з тридцятьма ворожими танками і підбив шість німецьких "пантер" і "тигрів", героїчно загинувши);
- "Світлиця", музей вишиваного живопису Ніни Гончарук (живопис голкою) (вул. Проскурівська, 61, тут представлені сотні робіт Ніни Гончарук, яка у 2009 році розробила власну техніку багатошарової об’ємної вишивки);
- Художня галерея Хмельницької дитячої школи образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва (вул. Проскурівська, 65, тут є три виставкових зали, де представлені картини юних художників, а також вишивки, кераміка, ткацтво);
- Хмельницький музей-студія фотомистецтва (вул. Проскурівська, 56, тут можна побачити колекції старих фотографій відомого фотографа міста Костянтина Жданова та понад 300 експонатів техніки);
- Галерея Хмельницької школи іконопису "Нікош" (вул. Проскурівська, 60, тут зібрані роботи учнів, які займають іконописом і популяризують сакральне мистецтво).
Ціни в усіх музеях коливаються в межах 15-40 грн за квиток для дорослого.
Як ознайомитися з архітектурою та природою міста за день
У Хмельницькому є й цікава архітектура. Щоб краще ознайомитися з нею, скористайтеся екскурсією "Романтика проскурівського модерну", яка допоможе провести час з користю та поглянути на історичні споруди.
Починаючи з вулиці Проскурівської, туристам потрібно прямувати до перехрестя з Володимирською, де можна побачити будинок з вензелем Льва Хаселева у стилі неоренесансу, готель "Петербурзький", збудований у 1987 році, а також театр Бориса Шильмана. Неподалеку розташована і перша бібліотека в місті та сквер Шевченка.
Звідси варто прогулятися на Героїв Майдану та Гагаріна, де ви зможете оглянути приватні особняки ХХ століття, де закінчується огляд.
Щоб насолодитися природою, є екскурсія з красномовною назвою "У пошуках середньовічної Плоскирівської фортеці". Вона розпочинається з набережної ріки "Південний Буг" і веде до пам’ятного знаку в парку культури та відпочинку ім. Михайла Чекмана. Тут ви відвідуєте оглядовий майданчик, звідки видно чарівний острів Кохання.
Далі потрібно слідувати алеєю зі штучними каналами на вулицю Староміську, де розташований польський костел Св. Анни та старовинні глинобитні мазанки з черепицею на дахах.
Кінець екскурсії біля пам’ятника "Героям Чорнобиля" на вулиці Кам’янецькій.
Крім того, на сайті є ще один путівник з назвою "Хмельницький монументальний: від Богдана до Богдана", що стане в нагоді туристам, які обожнюють пам’ятники та скульптури.
А якщо ви хочете погуляти там прямо зараз і влітку, то є 3-D карта, яка перенесе вас до Хмельницького.
Топ закладів, щоб перекусити
У Хмельницькому є багато закладів, де можна перекусити. Але, найцікавішими, напевно, будуть ресторани та кафе подільської кухні.
Пообідати можна у "Ресторації Шпігеля" на вулиці Володимирській, 63, де подають брускети, подільські рікотти, борщі та польські супи. Ціни майже на все коливаються в межах 40-120 грн. Меню знаходиться за посиланням.
На вулиці Житецького, 1/1 розташований ще один заклад – "Південна брама". Ціни майже такі самі, але меню дещо відрізняється: вибір основних страв більший.
Наостанок, у Хмельницькому є багато інших кафе та ресторанів європейської кухні. Ось лише декілька з них:
- "Клуб кави", вул. Проскурівська, 16;
- "Небесний мигдаль", вул. Нижня берегова, 45а;
- "Кльова кава", вул. Проскурівська, 33;
- "Фамілія", вул. Кам’янецька, 50;
- "Сад на Європейській", вул. Європейська, 16.
Перелік інших закладів харчування знаходиться тут.
Куди поїхати в області
У селі Маліївцях, за 7 км від траси Н-03 "Чернівці Житомир" (найближче місто – Дунаївці) розташований водоспад, де вода стікає з висоти у два десятки метрів по камінню, яке вкрилось мохом. Під водоспадом є велетенські печери, а в одну можна навіть залізти. У ній колись жив ченець-відлюдник. Місце також славиться особою енергетикою, а вид на ліс поруч просто зачаровує.
На Хмельниччині можна відвідати національний заповідник "Подільські Товтри". Тут, у Бакоті, є затоплене місто, де вид на водойму просто вражає, а зовсім недалеко знаходяться і печери, де збереглися келії та місця поховання ченців. А у селі Завалля розташована єдина в Україні з трьома рівнями Атлантида, яка зустрічається у міжнародних енциклопедіях. Завершити подорож заповідником можна Вербецькій товтрі – горі з чотирма вершинами. Мільйони років тому на цьому місті були морські рифи, але зараз ростуть гарні квіти, а природа навколо досить мальовнича.
Бакота у Хмельницькій області
Не менш цікавим у Хмельницькій області є й місто Кам’янець-Подільськ, де розташовані міцні оборонні мури Старого замку та високі скелі над річкою Смотрич. Туристів приваблюють фортифікації Нового замку, який був збудований у ХVII століття. Споруда – єдиний збережений зразок нідерландської школи. Люди звідусіль їдуть сюди, щоб погледіти на Замковий міст, який сполучає Старе місто та фортецю.
Не оминайте і відому пам’ятку фортифікаційної архітектури ХVI століття у Летичівському районі – державний історико-культурний заповідник "Меджибіж". Тут розташований замок, який омивається водою, побудований у 1540 році. Стіни всередині у досить непоганому вигляді навіть сьогодні, а ззовні поступово споруду реконструюють.
І це далеко не все, що є в області. На Славутчині є унікальний вітряк-музей, а у селі Сатанівська Слобідка Свято-Троїцький жіночий монастир з унікальними печерами монахів-відлюдників.
Хмельниччина досить цікаве місце для подорожей, яке не залишить байдужим. Тому, сюди варто завітати хоча б один раз і провести гарно час.
До слова, ми готували матеріал чому варто їхати в Житомир і де у місті та області знайти містичні локації, від яких перехоплює подих.
Нагадуємо, що ми писали і про цікаві безкоштовні екскурсії Києвом.