Спроба №2: Що відомо про нового мовного омбудсмена Кременя та чи довго він протримається у кріслі

Топ-новина
Топ-новина
Тарас Кремінь Фото з відкритих джерел

Подейкують, що через пів року необхідність у посаді мовного омбудсмена зникне

Уряд України призначив нового омбудсмена — колишнього нардепа від фракції "Народний фронт" Тараса Кременя. Тетяна Монахова, яка раніше обіймала цю посаду, серед причин своєї відставки в тому числі назвала проблеми із заробітною платою.

Розповідаємо детальніше, що відомо про нового мовного захисника.

Кого призначили на посаду

У середу, 8 липня, Кабінет міністрів України призначив новим уповноваженим із захисту державної мови Тараса Кременя. Його обрали шляхом рейтингового голосування.

Кандидатуру Кременя запропонувала уповноважений Ради з прав людини Людмила Денісова. Також на посаду претендували Світлана Броннікова (кандидат від Міністерства культури та інформаційної політики) і Святослав Літинський (кандидат від Мін'юсту).

Відповідно до законодавства, Уповноважений із захисту державної мови обирається строком на п’ять років.

Новини за темою: Україна повинна забезпечити доступ випускників з ОРДЛО до освіти, – мовний омбудсмен

Раніше посаду мовного омбудсмена в Україні займала Тетяна Монахова. Вона була призначена в листопаді 2019 року, проте в кінці квітня заявила, що йде у відставку.

Своє рішення пояснила тим, що за пів року на посаді їй так і не вдалося домогтися створення Секретаріату уповноваженого із захисту державної мови, а також зіткнулася з проблемами і щодо власної заробітної плати.

Що відомо про Тараса Кременя

Тарас Кремінь народився 10 червня 1978 року в смт Казанка Миколаївської області, він син українського поета Дмитра Кременя.
У 2000 році він закінчив Миколаївський державний педагогічний університет, отримав спеціальність вчителя української мови та літератури і англійської мови та зарубіжної літератури.

Також закінчив докторантуру на кафедрі української та зарубіжної літератури та методики їх викладання у Переяслав-Хмельницькому державному педагогічному університеті імені Григорія Сковороди.

У 2000−2010 роках викладав на кафедрі української літератури Миколаївського національного університету ім. В.О.Сухомлинського, був заступником декана цього університету, керував мистецькою агенцією ЛАКМУС, викладав українську літературу в Миколаївській філії Київського національного університету культури і мистецтв.

У 2011−2012 році був доцентом кафедри теорії та історії літератури у Чорноморському національному університеті ім. Петра Могили.

Новини за темою: "Опозиційна платформа - За життя": Дискримінацію російськомовних українців необхідно припинити

У 2004−2014 роках був методистом Миколаївського територіального відділення Малої академії наук.

На даний час — професор кафедри української мови та літератури Миколаївського національного університету ім. В.О.Сухомлинського. Також працює у Миколаївському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти.

У 2010 році його обрали депутатом Миколаївської обласної ради від "Фронту змін". У 2012-му балотувався до Верховної Ради за списком "Батьківщини", але не був обраним.

З 25 лютого по 27 листопада 2014 року обіймав посаду голови Миколаївської обласної ради.

З 2014 по 2019 роки був нардепом за списком "Народного фронту".

Є співавтором законів "Про освіту", "Про фахову передвищу освіту", "Про повну загальну середню освіту", а також "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

Відповідно до декларації, серед статків Кремінь вказав квартиру площею 67 кв.м в Миколаєві та авто Skoda KAROQ 2019 року випуску.

За минулий рік Кремінь заробив 545 589 грн, а його дружина — 998 300 грн.

Як оцінює призначення Кременя політикум

Політичні та громадські діячі неоднозначно сприйняли новопризначеного мовного омбудсмена. Так, співголова партії "Опозиційна платформа – За життя" Вадим Рабінович переконаний, що призначати на цю посаду представника "Народного фронту" – це божевілля.

Новини за темою: В українців є необхідність знати дві мови – українську і російську, – Віктор Чорний

А журналістка Світлана Крюкова спрогнозувала, що Тарас Кремінь попрацює на посаді близько пів року. За її словами, питання щодо мови – це надумана проблема, яка сьогодні йде з політичного порядку денного.

Журналістка зазначила: "Пів року. Він піде пригнічений, розчарований, і після цього на порядок денний постане питання про ліквідацію цієї посади або про трансформацію".

*****

Посада мовного омбудсмена відносно нова в Україні. Була введена нормою Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" №2704-VIII від 25.04.2019.

Серед головних завдань мовного захисника – захист української мови як державної та права громадян України на отримання державною мовою інформації й послуг у сферах суспільного життя. А також омбудсмен займається усуненням перешкод та обмежень у користуванні державною мовою.

Детальніше про посаду мовного омбудсмена читайте за посиланням.Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...