live

Справа Шеремета: Судити не можна відпустити

Розслідування у справі вбивства Павла Шеремета забуксувало – слідчим потрібно більше часу, щоб отримати додаткові докази для передачі справи в суд

Топ-новина
Топ-новина
Журналіст Павло Шеремет

Вбивство Павла Шеремета розслідується уже не перший рік. Журналіст пішов у вічність влітку 2016 року, і до цього часу не відомо, ні хто його вбив, ні хто замовив і чому. У грудні ніби намітились зрушення у розслідуванні, проте вони не принесли результату – і винні не тільки не покарані, можливо, вони ще й не знайдені.

Розповідаємо детальніше, хто, можливо, причетний до вбивства Шеремета та чому не доведена їхня провина.

Резонансні звинувачення

12 грудня представники силових відомств оприлюднили приголомшливу інформацію – назвали осіб, яких підозрювали у вбивстві журналіста Павла Шеремета. Щодо проміжних результатів розслідування був скликаний брифінг. Тоді в причетності до безпосередньої підготовки та вчинення вбивства підозрювали:

- медсестру одного з парашутно-десантних батальйонів Яну Дугарь;
- лікаря й волонтера Юлію Кузьменко;
- музиканта й добровольця Андрія Антоненка;
- добровольців Владислава та Інну Грищенків.

Серед версій вбивства журналіста називали декілька, основна – це помилка в об’єкті злочину з огляду на те, що Шеремет скористався авто Олени Притули. Проте, на переконання міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, вбивство мало на меті дестабілізувати ситуацію в країні. Повідомлялось, що затримані тільки виконавці, особи замовників мали встановити.

Після гучних заяв пішли арешти підозрюваних та обшуки у їхніх домівках. Потім обирали запобіжні заходи фігурантам справи, проводили слідчі експерименти, допитували свідків.

Здавалося б, отримавши достатньо доказів для затримання причетних до вбивства, розслідування піде швидко і у резонансній справі буде поставлено крапку. Ще у грудні президент України Володимир Зеленський заявив, що потрібно відповісти на питання, хто замовник вбивства Павла Шеремета, водночас він застеріг, що цю справу не потрібно перетворювати на "серіал".

Проте сталося саме так: пройшло 2 місяці, а слідство не те що не має інформації про замовників – вони навіть не можуть підтвердити причетність до справи тих фігурантів, яких так гучно затримували.

Розслідування забуксувало

Вбивство журналіста Павла Шеремета – справа досить резонансна і мала б розслідуватися у стислі терміни. Сумлінність та неупередженість проведення розслідування самі собою зрозумілі, проте на практиці трапляється різне.

Чим довше слідчі розбираються у справі, тим більше закрадається сумнівів щодо винуватості підозрюваних.

Андрій Портнов опублікував декілька доказів, які певним чином компрометують працівників СБУ. Так, за інформацією Портнова, деякі представники СБУ причетні до організації приховування насильницьких злочинів, зокрема, вбивства Павла Шеремета.

Згодом він поділився ще одним аудіофайлом. На ньому підозрювана у вбивстві Павла Шеремета Кузьменко висловлює серйозну занепокоєність майбутньою ліквідацією одного з підрозділів СБУ і веде діалог з Василиною Мазурчук - дружиною співробітника СБУ, консультанта-експерта з оперативних питань 1-го відділу 5-го Управління ДКР СБУ.

Додала сумнівів і колишня прессекретарка полку поліції "Дніпро-1" Василина Мазурчук, опублікувавши листування з нібито спікером Міністерства внутрішніх справ Артемом Шевченком, у якому вони обговорюють вбивство журналіста Павла Шеремета.

Портнов також оприлюднив запис розмови, де подружжя Владислав та Інна Грищенки обговорюють, на кого "повісити" вбивство журналіста Павла Шеремета.

Реакцією на причетність СБУ до вбивства журналіста стала перевірка більше десяти співробітників структури на зв'язки з підозрюваними у справі.

Фальсифікація доказів

Тим часом адвокати підозрюваних повідомили про значні неузгодженості розслідування та відверту фальсифікацію доказів. Приміром, захист Яни Дугарь, яка, за даними слідства, нібито здійснювала стеження за журналістом та фотографувала відеокамери поблизу місця його проживання, заявив про фальсифікацію доказів слідства.

Адвокати наголосили на деяких моментах:

- наявність у підозрюваної татуювання;
- незнайомство з іншими фігурантами справи у 2016 році;
- перебування Яни у військовій частині в липні 2016-го і надання медичної допомоги пораненим, що нібито унеможливлює її перебування у Києві 16 та 18 липня 2016 року;
- зразок відео, який слідство відібрало для експертизи, датований 11 липнем 2019 року, – за словами захисників, у цей час Яна була за кордоном.

Яна Дугарь фото з відкритих джерел

У суді виступили військові, які підтвердили, що підозрювана працювала в госпіталі, коли нібито мала готувати злочин.

За словами адвоката, Яна Дугарь пройшла експертизу на поліграфі, який підтвердив її непричетність до злочину.

Вочевидь, слідству бракує доказів для передачі справи в суд. Про це розповів генеральний прокурор України Руслан Рябошапка і заявив про необхідність зібрати додаткові докази. Для цього було продовжено строк досудового розслідування до 4 місяців.

У президента на контролі

Незважаючи на відсутність результатів розслідування вбивства Павла Шеремета, Володимир Зеленський переконаний, що справа зрушила з мертвої точки. Очільник країни допускає, що суд може назвати це звинувачення необґрунтованим. Тоді, на його думку, фахівці, які займалися цим, повинні щонайменше вибачитися. Проте він натякнув на можливі санкції у разі зумисних дій правоохоронних органів: "можуть вибачитися, якщо це була просто помилка, але якщо там були якісь спеціальні речі, то вибаченнями цю справу не закрити".

Раніше Зеленський нагадав Міністерству внутрішніх справ України та керівнику відомства Арсену Авакову про очікування явних результатів із розслідування справи про вбивство журналіста Павла Шеремета.

*****

Поки готувався матеріал, поліція оприлюднила додаткові докази, які свідчать про причетність Яни Дугарь до вбивства. Більше про це читайте за посиланням.Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...