Соцдопомога по-новому: Чому Кабмін змінив правила нарахування коштів громадянам і кому їх доведеться повернути

Топ-новина
Топ-новина
Українські гривні. Фото: НБУ/Flickr

В Україні планують скоротити кількість видів соціальної допомоги

Уряд працює над удосконаленням надання соціальної допомоги — з 1 липня запровадили порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Цей показник впливає на низку виплат. Деяким категоріям осіб буде складніше отримати кошти, а декому взагалі доведеться повернути нараховану суму.

Про все розповідаємо докладніше.

Як і чому змінили методику нарахування соцдопомоги

Минулого тижня Кабінет міністрів України затвердив порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї для усіх видів державної соціальної допомоги. Загалом буде змінено підхід до нарахування тих видів допомоги, які залежать від доходу сім'ї. Це прописано в постанові уряду №632 "Деякі питання виплати державної соціальної допомоги", дія якої починається з 1 липня.

Міністр соціальної політики Марина Лазебна прокоментувала необхідність зміни підходу до нарахування соцдопомоги: "Рішення уряду має на меті унормувати перерахунок соціальних виплат для окремих категорій осіб і посилити адресність і спростити доступ в оформленні соціальної допомоги, яка є на сьогодні Україні".

При цьому в уряді працюють над зменшенням кількості виплат громадянам і планують запровадити єдину соціальну допомогу.

Заступник міністра фінансів Роман Єрмоличев переконаний, що в Україні забагато соціальних допомог. "Понад 100 млрд йдуть на соцвиплати, але сказати, що це ефективно, не можу. Є, зокрема, допомоги по 5 чи 7 грн, прийняті ще в 90-х. Мінсоцполітики і працює над тим, щоб була єдина соцдопомога, щоб не просто роздати ці кошти, а щоб ця допомога принесла користь", – сказав чиновник.

Нові правила обчислення середньомісячного сукупного доходу

У відповідній постанові уряду зазначено, що обчислення середньомісячного сукупного доходу проводиться шляхом ділення загальної суми сукупного доходу осіб за визначений законодавством період на 6, якщо інше не передбачено законодавством.

Середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім’ї обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу сім’ї на кількість членів сім’ї (домогосподарства).

До середньомісячного сукупного доходу враховуються наступні:

- заробітна плата в розмірі, що залишається після сплати податку на доходи фізичних осіб;
- грошове забезпечення військовослужбовців;
- пенсія, щомісячне довічне грошове утримання суддів у відставці;
- стипендія, у тому числі із сумою її індексації, нарахованої відповідно до закону. Не враховується соціальна стипендія, яка надається дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа;
- соціальні виплати, у тому числі житлова субсидія та пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу;
- допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування;
- грошові перекази, отримані із-за кордону;
- інші доходи, відомості про які отримано від ДПС і Пенсійного фонду України, а також доходи, які задекларовано особою.

Новини за темою: Рада запровадила соцдопомогу самотнім пенсіонерам, які досягли 80-річного віку

До середньомісячного сукупного доходу не включаються:

- частина допомоги при народженні та усиновленні дитини, виплата якої проводиться одноразово;
- одноразова винагорода жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня";
- державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях; допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
- щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг;
- компенсація послуги "муніципальна няня", що виплачується отримувачу такої послуги;
- державна соціальна допомога, яка виплачується з надбавкою на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А.

Також до середньомісячного сукупного доходу не включається державна соціальна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід.

В постанові зазначено, що розмір житлової субсидії та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу і не враховується до середньомісячного сукупного доходу під час призначення житлової субсидії.

Не враховують дохід від розміщення депозитів, допомога від благодійних організацій, отримані та сплачені аліменти.

Такий порядок обрахування середньомісячного сукупного доходу буде застосовуватися для нарахування усіх видів соціальної допомоги.

Соцдопомога опікунам

Кабмін затвердив порядок перерахунку допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, яка виплачувалася в січні-червні 2020 року.

Так, з 1 січня поточного року соцдопомога становить:

- 2,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на дітей з інвалідністю, над якими встановлено опіку чи піклування;
- 3,5 розміру прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку (норма передбачена на дітей з інвалідністю).

Новини за темою: Під час карантину пенсії та соцдопомогу перепризначать автоматично, - Мінсоцполітики

Як отримати соцдопомогу малозабезпеченим сім'ям та матерям-одиначкам

Допомога малозабезпеченим – це різниця між прожитмінімум для сім’ї та її середньомісячним доходом. Чим вищим є останній, тим меншим буде розмір допомоги.

При цьому, за підсумками 2019 року в Мінсоцполітики заявили, що середній розмір субсидії склав 1,2 тис. грн. Тобто при зверненні за соцдопомогою, дохід малозабезпеченої сім’ї, сім’ї з дітьми, матері-одиначки стане важчим на розмір одержуваної субсидії, в середньому на таку суму.

Малозабезпеченим сім’ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні — червні, з 1 липня здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб.

Якщо особи звернулися за нарахуванням допомоги у липні-серпні, то кошти будуть нараховувати з липня поточного року.

При цьому уряд постановив, що причини, за яких можуть відмовити в надання коштів малозабезпеченим сім'ям, поширюється і на одиноких матерів, а це:

- наявність в складі сім'ї безробітних повнолітніх, які не служать в армії, не вчаться, не зареєстровані в службі зайнятості або шукають роботу понад три місяці;
- придбання протягом року перед зверненням кимось із членів сім’ї ділянки землі, житла, транспортного засобу, будівельних матеріалів, послуг на суму понад 50 тис. грн;
- наявність у власності сім’ї є ще одного житла, більше одного автомобіля або транспортного засобу, випущеного менше як 15 років тому.

Новини за темою: ​В Україні переглянуть виплати соцдопомоги, - Мінсоцполітики

Кому доведеться повернути соцдопомогу

В урядових рішеннях про виплати сім’ям з дітьми, по догляду, одиноким матерям з'явився порядок повернення соцдопомоги. Якщо людина подала неправдиві дані чи відбулися зміни у складі сім’ї і про це не було повідомлено вчасно, або приховали обставини, які впливають на призначення і виплату, органи соцзахисту підрахують, яку суму потрібно повернути, і повідомлять про це одержувача.

Гроші потрібно повернути в повному обсязі. Також передбачене повернення надмірно отриманої суми за рахунок майбутніх виплат чи за рахунок 20% від щомісячних соціальних виплат. Якщо немає можливості повернути – гроші стягнуть через суд.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...