Шлях до НАТО: Чому "особливе партнерство" України не наближає членство у Альянсі

Топ-новина
Топ-новина

НАТО

Фото з відкритих джерел

Україна перегорнула нову сторінку у співпраці з військовим блоком

Україна вже не перший рік робить кроки до членства у блоці НАТО. І ці кроки, без сумніву, є ефективними та дієвими. Відверто кажучи, до повноцінного членства у НАТО Україні ще далеко, проте ми вже маємо дещо цінне. Днями Північноатлантична Рада визнала Україну членом Програми розширених можливостей НАТО.

У зв'язку з набуттям Україною нового статусу ми вирішили розповісти не лише про переваги такого оновлення, а й про тривалі відносини нашої держави з військовим блоком. 

Передумови отримання "особливого" статусу від НАТО

У п'ятницю, 12 червня, Україна отримала статус партнера НАТО з розширеними можливостями. Про це першим повідомив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, а у НАТО підтвердили цю інформацію.

"Це рішення признає значний внесок України у місію НАТО та демонструє незмінну прихильність Північноатлантичного альянсу своїм партнерствам, незважаючи на пандемію COVID-19", - зазначила офіційна представниця НАТО Оана Лунгеску.

Своє рішення надати Україні новий статус у НАТО пояснили так:

"Як партнер НАТО Україна надала війська для операцій союзників, у тому числі в Афганістані і Косові, а також для Сил реагування і навчань НАТО. Союзники високо цінують цей значний внесок, який демонструє прихильність України євроатлантичній безпеці".

Таким чином Україна поповнила ряди країн-партнерів, приєднавшись до Австралії, Фінляндії, Грузії, Йорданії та Швеції.

Безумовно, ця новина свідчить не лише про новий статус України на міжнародній арені, а й про ще одну подолану сходинку на шляху до членства у блоці.

Правда, надання Україні статусу особливого партнера не є спонтанним виявом дружнього ставлення з боку держав-членів НАТО та блоку загалом. Насправді Україна звернулася до блоку НАТО з проханням про участь у Програмі розширених можливостей ще 1 листопада 2019 року. Також у лютому цього року стало відомо, що в Україні побудують дві військові бази за натівськими стандартами, а українські військові готові брати участь у тренувальній операції НАТО в Іраку.

На початку травня 2020 року віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Вадим Пристайко повідомив, що Україна уже готова до приєднання до програми. А 26 травня президент Володимир Зеленський підписав указ про річну національну програму під егідою Комісії Україна – НАТО на 2020 рік. І от минає менше місяця – і Україна нарешті отримує статус особливого партнера.

Новини за темою: НАТО визнало Україну членом Програми розширених можливостей

Що дає Україні статус особливого партнера

Статус партнера НАТО з розширеними можливостями передбачає глибшу, детальнішу та більш індивідуальну взаємодію нашої країни з блоком, а також апріорі більше уваги до України з боку альянсу. Зокрема йдеться про:

  • регулярні політичні консультації з питань безпеки (на міністерському рівні);
  • розширений доступ до програм взаємодій та навчань;
  • обмін даними та отриманим досвідом;
  • близька взаємодія під час кризи та підготовки до військових операцій.

Цікаво, що якби Україна мала подібний статус раніше або отримала його бодай півроку тому, то обмін розвідувальною інформацією про збитий в Ірані літак був би оперативнішим, а відтак – кориснішим для розслідування справи.   

Коли Україна може отримати членство у НАТО?

Отримання статусу особливого партнера фактично ніяк не впливає на наближення України до членства у НАТО. Це значить лише одне – виключно індивідуальні відносини з альянсом. До того ж безпосередньо у НАТО чітко підкреслили, що новий статус України жодним чином не впливає на рішення про членство нашої країни у блоці.

А відтак, це значить лише одне – статус буде до тих пір, поки співпраця матиме взаємний інтерес та вигоду сторін. Тож це може тягнутися роками і не значить, що Україна буде прийнята до НАТО лише через те, що має "особливий статус".

Новини за темою: РФ залишається першою серед викликів для Альянсу на найближче десятиліття, - Генсек НАТО

Історія відносин Україна-НАТО

Україна, ще будучи у складі СРСР, подала заявку на вступ до НАТО у 1954 році. Тоді СРСР планував просунути проєкт Загальноєвропейського договору з колективної безпеки. Для цього необхідно було довести альянсу мирні цілі такого проєкту та радянської зовнішньої політики загалом. Тобто потрібно було довести, що цілі проєкту мирні та не нашкодять західному світу. Для цього СРСР від імені УРСР висловив свою готовність вступити в НАТО. Проте США, Франція і Велика Британія відмовили.

У 1992 році Україна вступила до Ради північноатлантичного співробітництва. А у 1994 році ми стали першою пострадянською країною СНД, котра приєдналася до програми НАТО "Партнерство заради миру". Наразі Україна – єдина країна-партнер НАТО, яка бере участь у всіх миротворчих місіях під її проводом, приміром, у виконанні завдань у Косові, Іраку, Афганістані, Боснії та Герцеговині.

У 1997 році було засновано Комісію Україна — НАТО та відкрито Центр інформації та документації НАТО в Україні. За п'ять років було ухвалено План дій Україна — НАТО. А вже у 2005 році розпочався діалог з НАТО з питань набуття членства. У 2006 – 2008 роках НАТО оголосив політику відкритих дверей щодо вступу України, погодивши Декларацію, у якій Україну та Грузію запевнили у майбутньому набутті членства у НАТО.

Цікаво, що ще у 2008 році тодішній Генсек НАТО Яаап де Хооп Схеффер заявив,  що "поза усякими сумнівами Україна і Грузія приєднаються до НАТО". А з 2009 року розпочинається особливе партнерство між Україною і Організацією Північноатлантичного Договору від 1997 року.  

Наступає 2010 рік, і Віктор Янукович ліквідовує міжвідомчу комісію з питань підготовки України до вступу в НАТО і національний центр з питань євроатлантичної інтеграції.

Але після Революції Гідності, вже у 2014 році Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна може стати членом альянсу, і якщо вона подасть заяву, НАТО її розгляне. Того ж року Україна офіційно відмовилася від позаблокового статусу.

У 2018 році НАТО визнало за Україною статус країни-аспіранта на шляху до приєднання до альянсу.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...