Новини » Світ Читать эту новость на русском

Санду виступила за виведення російських військ із Придністров'я, у Кремлі - проти: Як Молдова виходитиме із конфлікту

Президент Молдови Санду готова до переговорів з непідконтрольним Придністров'ям

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Новий очільник Молдови Мая Санду знову підняла питання щодо перебування російських військових на території непідконтрольного Придністров’я. Його обговорюють уже не один рік, однак рішення поки так і не знайшли, до того ж Росія проти виведення своїх військових.

Про намагання Молдови вирішити придністровський конфлікт розповідаємо детальніше.

Позиція президента Молдови Санду

В Молдові минулого місяця обрали нового президента. Очільником країни стала колишній прем'єр-міністр Мая Санду. Вона розповіла своє бачення присутності російських військ у невизнаному Придністров'ї.

Санду підкреслила, що всі уряди країни мали таку точку зору, і в її позиції немає нічого нового.

Президент Молдови Мая Санду Фото з відкритих джерел

"Це офіційна позиція Республіки Молдова, яка не змінювалася, і я продовжу її просувати. Ця оперативна група має бути виведена, боєприпаси мають бути вивезені. Дуже важливо відновити територіальну цілісність і незалежність Республіки Молдова", - зазначила вона.

Також обраний президент Молдови наголосила, що вимога вивести війська є не просто декларацією, а важливим питанням, над яким країна буде працювати.

"Це необхідність. Буду працювати з Росією стільки, скільки треба, щоб вирішити питання вивозу зброї та виведення військ", - наголосила Мая Санду.

Зазначалося, що Молдова погодилася на діалог із невизнаною "владою" в Тирасполі, а Росію погодилася вважати "посередником", але переговори між ними тривають досі.

Новини за темою: Молдова відкрила 2 пункти пропуску для авто на кордоні з Україною

Що відповіли в Кремлі

У свою чергу влада РФ переконана, що заяви президента Молдови щодо Придністров'я загрожують дестабілізацією в регіоні, та висловила надію, що країна утримається від "різких рухів" у темі російських миротворців.

"Росія виконує дуже важливі функції, і, безумовно, зміна якогось статус-кво, який ґрунтується на дусі і букві міжнародного права, звичайно, може призвести до серйозної дестабілізації. Ми розраховуємо, що це все буде обговорюватися і не будуть робитися будь-які різкі рухи в цьому плані", - зазначив речник президента РФ Дмитро Пєсков.

Дмитро Пєсков Фото з відкритих джерел

Також він розповів, що Санду не обговорювала з Москвою ідею реформувати місію російських "миротворців" в Придністров'ї, перетворивши її на цивільну.

Пєсков зазначив, що з Ігорем Додоном був "набагато більш конструктивний" діалог.

У Кремлі розраховують, що у нового керівництва Молдови є велика потреба "в більш збалансованому підході в контексті наших двосторонніх відносин".

"Ми розраховуємо на те, що цей конструктивізм триватиме, що в цьому плані буде певна спадкоємність, і ми будемо враховувати всі можливі негативні наслідки будь-яких різких кроків", - сказав він.

Новини за темою: Україна і Молдова домовились розв’язати "накопичені у попередні роки проблеми"

Спроби вирішити питання Придністров’я

Придністровський конфлікт намагаються урегулювати уже не один десяток років. Сама ж Санду переконана, що обраний "м'який підхід" у переговорах не дозволив вирішити конфлікт навіть протягом 28 років.

У вересні 2019 року тодішній очільник МЗС Молдови Микола Попеску на пресконференції із російським колегою Сергієм Лавровим в Москві заявив, що присутність російських військових у Придністров'ї суперечить конституції Молдови.

"Виведення російських військ залишається одним з найважливіших пріоритетів для Молдови", - сказав він.

А Лавров назвав присутність російських військових у Придністров'ї невід'ємною частиною тих зусиль, які Москва робила, щоб врегулювати придністровську проблему в рамках територіальної цілісності Молдови.

Лише за останні три роки Молдова намагалася декілька разів урегулювати питання виведення російських військ з території невизнаної республіки.

Переговори щодо врегулювання придністровського конфлікту проходили у Відні в листопаді 2017-го. Тоді досягли певних успіхів – домовилися про:

- забезпечення належного функціонування в Придністров’ї шкіл із викладанням молдавською мовою на основі латинської графіки;

- визнання Кишиневом дипломів про вищу освіту, виданих у Придністров’ї;

- відновлення мобільного та стаціонарного зв’язку між двома берегами Дністра;

- забезпечення безперешкодного доступу молдавських фермерів до своїх сільськогосподарських угідь, розташованих на лівому березі Дністра.

У липні 2018-го парламентська асамблея ОБСЄ підтвердила необхідність виведення російських військ і озброєння з території придністровського регіону Молдови і переформатування миротворчої місії на Дністрі.

У червні 2018 року Генеральна Асамблея ООН схвалила резолюцію про виведення російських військ з придністровського регіону.

До вирішення конфлікту готова була долучитися Україна, надавши коридор для виведення російських військ та вивезення боєприпасів з території Придністров’я. Однак Росія не мала наміру забирати своїх військових.

У вересні 2017 року міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Російська Федерація виведе війська з Придністров’я тільки після створення відповідних умов. Він також зауважив, що ті, хто ініціює виведення російських військових з Придністров’я, хочуть війни РФ з Україною та Молдовою.

Лавров нагадав, що російські військовослужбовці знаходяться в Придністров’ї на основі угод, які були укладені незабаром після того, як гарячу фазу конфлікту на початку 90-х вдалося погасити завдяки російській армії.

Варто нагадати, що, відповідно до підписаної в 1992 році в Москві угоди про принципи мирного врегулювання збройного конфлікту на Дністрі, в зоні безпеки (понад 200 км уздовж річки) розмістили пости миротворчих сил Росії, Молдови і Придністров’я.

На території придністровського регіону розквартировано понад півтори тисячі військовослужбовців Росії, а на військових складах у селі Колбасна Рибницького району зберігається понад 20 тисяч тонн боєприпасів та авіабомб.

Новини за темою: Словаччина та Молдова частково відновлять роботу пунктів пропуску на кордоні з Україною

Позиція колишнього президента Молдови

А ось позиція щодо Придністров’я Ігоря Додона у часи його президентства була неоднозначною. Так, в лютому цього року він заявив, що готовий надати невизнаному Придністров'ю автономію і ряд гарантій. За його словами, політичне врегулювання можна забезпечити лише після переговорів.

За декілька днів після заяви Додон повідомив, що країна не готова обговорювати питання Придністров'я.

"Вважаю, що придністровська проблема може бути вирішена і буде вирішена тоді, коли ми знайдемо компроміс, внутрішній, на національному рівні, у переговорах з представниками лівого берега Дністра... Опісля ми почнемо розв'язувати проблему політично. Публічно обговорювати політичну сторону питання ми поки не готові", - зазначив він.

У вересні 2018-го Додон пообіцяв визначити спосіб реінтеграції придністровського регіону до складу Молдови шляхом проведення референдуму.

Він зазначив, що після політичного рішення придністровського конфлікту війська з території лівого берега Дністра повинні покинути зону разом з озброєнням, яке зберігається там.

За два місяці до цього, у липні 2018 року тодішній очільник країни виступив за збереження в зоні безпеки на Дністрі миротворчої місії, до складу якої входять російські військові.

Новини за темою: Україна та Молдова підписали угоду про транспортування газу

Що далі?

Президент Молдови Мая Санду планує просувати врегулювання ситуації з Придністров’ям через активізацію формату "5+2", а також взаємодію щодо неполітичних питань, які важливі для обох частин країни.

Вона запевнила, що діалог триватиме, зокрема у форматі "5+2", який потрібно активізувати, тому що останнім часом його робота не була достатньо ефективною (до формату входять представники Молдови, Придністров’я, а також РФ, ЄС, ОБСЄ, США та Україна).

Мая Санду додала, що обидва береги можуть без міжнародних посередників спільно працювати над питаннями, актуальними для обох сторін, - як-от боротьба з корупцією та контрабанда.

Обраний президент зазначила, що багато мешканців Придністров’я захотіли взяти участь у голосуванні на виборах президента Молдови попри те, що по той бік Дністра не було можливості здійснювати передвиборчу агітацію.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...