Саміт Україна-ЄС: Якими були очікування та що отримав Київ у підсумку переговорів

Євросоюз додатково надав Україні кошти на боротьбу з пандемією коронавірусу

Топ-новина
Топ-новина

Володимир Зеленський

Офіс президента

Напередодні у Брюсселі пройшов 22-й саміт Україна-ЄС. Він став першим "фізичним" двостороннім самітом між Європейським Союзом і країною-партнером, що проводиться у Брюсселі з початку пандемії коронавірусу.

Українську делегацію на переговорах очолював президент Володимир Зеленський, європейську сторону представляли президент Європейської Ради Шарль Мішель та високий представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки віцепрезидент Єврокомісії Жозеп Боррель.

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн не брала участі у саміті Україна-ЄС, оскільки була вимушена піти на карантин.

Які сподівання висловлювали сторони перед самітом

Про очікування від зустрічі та плани говорили і в Україні, і в Євросоюзі.

Так, сторони планували обговорити наступні теми:

- подальші кроки з імплементації Угоди про асоціацію;
- поглиблення секторальної інтеграції між Україною та ЄС;
- співпраця в контексті подолання наслідків пандемії COVID-19;
- подальша підтримка з боку ЄС процесу реформ в Україні.

Також планувалось, що окрему увагу приділять безпековій ситуації на тимчасово окупованих територіях Донбасу, а також обговоренню шляхів посилення координації зусиль України та ЄС з метою деокупації Криму та захисту прав кримчан.

Анонсувалось, що сторони підпишуть низку фінансових угод між Україною та ЄС у межах Європейського інструменту сусідства.

Про підписання трьох угод на суму 60 млн євро говорили і в ЄС. Планувалось підписання угод:

- щодо підтримки ЄС стійкості регіону на суму 30 млн,
- у сфері можливостей громадянського суспільства в Україні на 20 млн,
- в рамках кліматичного пакета, спрямоване на розвиток стійкої економіки на суму 10 млн.

А ось перелік тем для обговорення був дещо ширший. Планували розглянути питання:
- пандемії коронавірусу,
- виконання Угоди про асоціацію та глибоку і всеосяжну зону вільної торгівлі та процес реформ,
- ситуацію на сході з виконанням Мінських угод,
- макроекономічну стабільність України,
- виконання міжнародних зобов'язань,
- необхідність незалежності НБУ.

Новини за темою: Україна зможе отримати від ЄС до 8 млн доз коронавірусної вакцини, – Стефанішина

Про що говорив Володимир Зеленський

На саміті президент України Володимир Зеленський розвіяв одне з головних побоювань. Він заявив, що безвізовому режиму з Європейським Союзом нічого не загрожує.

Володимир Зеленський на саміті Україна-ЄС - 6 жовтня 2020 року Офіс президента

"Також партнери з ЄС запевнили, безвізу з ЄС нічого не загрожує, і Україна виконує всі критерії, і як тільки дозволить епідеміологічна ситуація, українці знову зможуть планувати свої поїздки в Європу", - зазначив Зеленський.

Заявив очільник країни і про наміри рухатися в напрямку угоди про "промисловий безвіз".

"Уже розпочала роботу експертна місія ЄС, що оцінить готовність України до укладення Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції", – повідомив він.

Крім того, за словами Зеленського, були обговорені терміни підписання Угоди про Спільний авіаційний простір, яка вже багато років перебуває на порядку денному української сторони. Її підписання очікується на початку наступного року.

Щодо побоювань ЄС стосовно призначення очільника Спеціальної антикорупційної прокуратури, Зеленський зазначив, що новий керівник з'явиться в найближчі місяці.

За словами українського лідера, конкурс на керівну посаду в САП може бути дуже великим — кілька сотень людей.

Обговорювали на саміті і ситуацію на Донбасі. За словами президента, ЄС високо оцінив активну позицію України в "нормандському форматі" задля мирного врегулювання ситуації на Донбасі та висловив готовність долучитися до української ініціативи зі створення Кримської платформи.

Глава держави також повідомив, що отримав запевнення: санкції Європи діятимуть до повного відновлення суверенітету й територіальної цілісності України.

А тим часом міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, коментуючи саміт, повідомив, що Володимир Зеленський переконував керівництво Європейського Союзу, що країна є майбутнім членом ЄС.

"Він (Володимир Зеленський - ред.) сказав: Україна – це майбутній член Європейського Союзу. Це та стартова позиція, з якої ми ведемо всі перемовини з Європейським Союзом. Сьогодні президент був дуже чітким і предметним щодо наших очікувань. І щодо того, на що ми готові йти та що робити, щоб ця фраза звучала не в майбутньому часі, а в теперішньому", – розповів Дмитро Кулеба.

Глава зовнішньополітичного відомства назвав день саміту "ще одним гарним днем європейської інтеграції".

Результати саміту

Загалом очікувані результати зустрічі Україна-ЄС виправдались. Сторони підписали три угоди, які передбачають виділення Україні 60 млн євро. Зокрема угоди про:

- фінансування заходу "Програма ЄС "Міцні регіони" передбачає внесок ЄС на суму 30 млн євро, які мають сприяти збільшенню соціального капіталу в уразливих регіонах шляхом допомоги місцевим органам влади щодо реагування на наслідки пандемії;

- про фінансування заходу "Механізм розвитку громадянського суспільства України" передбачає виділення 20 млн євро для зміцнення демократії. Відповідні кошти покликані зміцнити спроможність організацій громадянського суспільства брати участь у розробці політики та надання послуг, пов'язаних з просуванням реформ, активним громадянством, сталим розвитком і соціальною згуртованістю;

- фінансування заходу "Кліматичний пакет для стабільної економіки: (CASE) в Україні", в рамках якої з боку ЄС буде виділено 10 млн євро, на перехід до кліматично нейтрального, чистого та безпечного енергопостачання і споживання.

Документи з українського боку підписала віцепрем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, з боку ЄС – єврокомісар з питань політики сусідства та переговорів щодо розширення Олівер Варгеї.

Президент України Володимир Зеленський та президент Європейської Ради Шарль Мішель Фото з відкритих джерел

Також Європейський Союз погодив виділення Україні додаткових 190 мільйонів євро для боротьби з коронавірусом. Раніше було виділено 1,2 мільярда євро макроекономічної допомоги.

За словами президента Євроради Шарля Мішеля – "це найбільша допомога для нашого східного сусіда".

Новини за темою: «Нормандська четвірка» зустрінеться на початку липня перед самітом НАТО у Варшаві

Спільна заява сторін

За результатами саміту Україна-ЄС президент України Володимир Зеленський, президент Європейської ради Шарль Мішель та віцепрезидент Європейської комісії Жозеп Боррель від імені президента Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн виступили зі спільною заявою, яка налічує 15 пунктів.

Зокрема сторони:

1. Підтвердили прагнення до зміцнення політичної асоціації та економічної інтеграції України з Європейським Союзом на основі Угоди про асоціацію та передбаченої нею поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі. ЄС наголосив на своїй непохитній підтримці та відданості незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України у її міжнародно визнаних кордонах.

2. Висловили готовність спільно боротися з коронавірусом та його наслідками, співпрацювати над забезпеченням доступу до майбутньої вакцини проти COVID-19 як глобального спільного надбання за доступними цінами.

3. Підтвердили прагнення до зміцнення політичної асоціації та економічної інтеграції України з Європейським Союзом, зокрема шляхом продовження тісної співпраці для зміцнення верховенства права, просування реформ та сприяння сталому економічному зростанню, підтримки "зеленої" та цифрової трансформацій та підвищення стійкості.

4. Погодилися повною мірою використовувати потенціал Угоди й у зв'язку з цим підкреслили важливість продовження виконання Україною своїх зобов’язань.

5. Підтвердили пріоритетність підтримки макроекономічної стабільності України, дотримання зобов'язань перед МВФ та реалізації всіх середньострокових умов, погоджених у межах програми макрофінансової допомоги ЄС, включно з сильним та незалежним Національним банком України.

6. Визнали значний прогрес, досягнутий Україною у процесі здійснення реформ, і погодилися з необхідністю подальшого прискорення цих зусиль.

7. ЄС оголосив про нові програми з підтримки сільського господарства, місцевого мікровиробництва, малих та середніх підприємств (МСП), зокрема шляхом кредитування у місцевій валюті, громадянського суспільства, транспорту, інфраструктури, навколишнього середовища та кліматичної діяльності, а також про конкретну підтримку для сходу України.

8. Європейський Союз продовжуватиме підтримувати Україну у протидії гібридним загрозам та боротьбі з дезінформацією, серед іншого, шляхом посилення незалежних ЗМІ, стратегічної комунікації щодо медіаграмотності, з метою зміцнення стійкості України.

9. Підтвердили продовження успішної імплементації безвізового режиму для громадян України.

10. Заявили про очікування подальшого зміцнення економічної інтеграції та регуляторного зближення в межах Угоди про асоціацію у низці сфер.

11. Домовилися здійснити у 2021 році всебічний огляд досягнення цілей Угоди, як це передбачено Угодою.

12. Засудили порушення суверенітету та територіальної цілісності України внаслідок актів агресії збройних сил Росії, починаючи з лютого 2014 року.

13. Підтвердили повну підтримку зусиль "нормандського формату", ОБСЄ, Тристоронньої контактної групи та Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні.

14. Ми домовилися продовжувати співпрацю щодо вирішення соціально-економічних та гуманітарних наслідків конфлікту на Донбасі (забезпечити постачання води, електроенергії та газу вздовж лінії зіткнення, полегшити пересування людей та вантажів, забезпечити можливість людей на тимчасово непідконтрольних територіях користуватися своїми правами як громадян України при повному дотриманні міжнародного гуманітарного права).

15. Підкреслили підтримку усім зусиллям, спрямованим на встановлення істини, справедливості та  відповідальності за збиття рейсу MH17.

16. Підтвердили стратегічну важливість Східного партнерства та очікування на проведення Шостого саміту 2021 році.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...