Розсекречення файлів FinCEN: Як найбільші банки світу прикривали мафіозі у відмиванні грошей

Топ-новина
Топ-новина
Відмивання грошей набуло світових масштабів Фото з відкритих джерел

Виявилося, що найсумлінніші та найчесніші банки планети задіяні у тисячах злочинних фінансових схем

Днями Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів ICIJ опублікував першу частину даних із секретного досьє Управління з протидії фінансовим злочинам (FinCEN). Файли FinCEN опинилися у розпорядженні американської медіакомпанії BuzzFeed News і тепер мандрують світом – через пресу, телебачення і звісно інтернет. За два дні майже 400 журналістів-розслідувачів з усього світу отримали доступ до документів FinCEN.

Це файли, у яких йдеться про транзакції на суму майже $2 трлн і більшість з цих транзакцій не є законними. З оприлюднених даних відомо, що деякі з найбільших банків світу з бездоганною репутацією протягом багатьох років дозволяли фінансовим злочинцям відмивати гроші. Фактично публікація секретної інформації, що має пряме відношення до владних кіл США і так чи інакше торкається магнатів з усього світу, є витоком даних.

Далі розповідаємо, що таке є FinCEN-файли і те, чому вони так сильно вплинули на світовий фінансовий ринок, підірвавши довіру одних акул бізнесу до інших.

Що таке файли FinCEN і чому вони такі важливі

Про нещодавній витік даних говорять як про наймасштабніший через те, що розкриті документи є чи не найсекретнішими документами міжнародної банківської системи з тих, що зараз існують у світі.

Файли FinCEN — це понад 2,5 тисячі документів, більшість з яких є звітами, що їх банки відправляли владним структурам США з 2000 по 2017 рік.

FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network) – це Управління з протидії фінансовим злочинам, бюро, що входить до структури Міністерства фінансів США. Фахівці бюро збирають та аналізують інформацію про фінансові операції для боротьби з найболючішими фінансовими злочинами нашого часу – відмиванням грошей та фінансуванням тероризму як всередині США, так і у всьому світі.

Звіти про підозрілі операції формує банк, якщо помітив у діях своїх клієнтів натяки на недобросовісність. Такий звіт надсилається банком до органів влади. Банки мають стежити, щоб вони прямо чи опосередковано не стали інструментом для клієнтів, котрі хочуть відмити гроші або перевести їх в обхід закону.

Зафіксувавши підозрілу операцію клієнта, банк має одразу припинити приймати його "брудні" гроші. А маючи беззаперечні докази фінансових злочинів, банк має припинити рух таких грошей.

За банківськими правилами, файли зі звітів можуть бути використані лише для повідомлення про підозрілу поведінку клієнта, але самі по собі вони не є доказами злочинів.

До речі, за останні кілька років мали місце кілька великих витоків даних фінансової інформації у світі та зокрема у США. Однак, безпосередньо файли FinCEN були оприлюднені вперше – і це не просто документи кількох компаній, це щось на кшталт каталогу звітної інформації, систематизованої на основі даних, отриманих від низки великих банків з різних країн. 

У бюро FinCEN заявили, що безпрецедентний витік даних може вплинути на національну безпеку США, поставити під загрозу розслідування і безпеку тих, хто подає звіти до FinCEN. І ось чому.

Новини за темою: Підстав для паніки немає: Боргове навантаження у 2021-му співмірне з можливістю його профінансувати, – Марченко

Про що ми дізналися з витоку даних FinCEN

Велика частина документів демонструє ланцюжок махінацій російських бізнесменів, котрі свого часу використовували американські банки, щоб уникнути санкцій. А санкції у свою чергу були направлені на те, щоб завадити олігархам переправляти гроші на Захід. Махінації були реалізовані не лише росіянами, а й американськими та українськими олігархами.

Приміром, повідомляється, що один з друзів президента Росії Володимира Путіна використовував Barclays Bank (британський глобально системно значущий банк) у Лондоні, щоб уникнути санкцій, які могли завадити йому користуватися фінансовими послугами на Заході.

Росіяни Володимир Потанін та Олег Дерипаска користувалися послугами банку BNYM для проведення сумнівних операцій з переведення коштів за кордон.

Банк HSBC (найбільший банк Великої Британії, один з найбільших публічних компаній і найдорожчих брендів світу та глобально системно значущий банк) дозволяв шахраям переміщувати вкрадені мільйони доларів по всьому світу. Найцікавіше те, що це тривало навіть після того, як у банку дізналися від американських слідчих про незаконність такої схеми.

До речі, саме Велика Британія має підвищений ризик у контексті фінансових операцій (після Кіпру) через величезну кількість зареєстрованих там компаній, що фігурують у звітах FinCEN – понад 3000 установ.

Німецький Deutsche Bank передавав "брудні" гроші представникам організованої злочинності, терористам і наркоторгівцям.

Standard Chartered (банк зі штаб-квартирою у Лондоні) переводив готівкові кошти до Arab Bank понад десять років після того, як рахунки клієнтів в йорданському банку використовувалися для фінансування тероризму.

JP Morgan Chase (американський фінансовий холдинг) здійснював перекази на суму понад $1 млрд, які були пов’язані з Семеном Могилевичем, який включений у перелік 10-ти найбільш розшукуваних ФБР злочинців.

Новини за темою: МВФ не бачить необґрунтованих цифр у проєкті держбюджету-2021, – міністр фінансів

Як українські олігархи задіяні у звітах FinCEN

Не лише американці та росіяни реалізовували свідомо незаконні фінансові операції. Як стало відомо з оприлюднених даних FinCEN, українські олігархи також доволі часто фігурують у секретних файлах.

Головна редакторка Слідства.Інфо Анна Бабинець розповідає, що серед гіпотетично підозрілих операцій фігурують компанії, пов’язані з Ігорем Коломойським, Рінатом Ахметовим, Андрієм Клюєвим, соратником Віктора Януковича Полом Манафортом і Юрієм Іванющенком.

До того ж відомо, що український олігарх Дмитро Фірташ у 2014 році перевів з рахунків Надра Банку за кордон понад $1 млрд через нью-йоркські відділення двох найбільших банків світу — Standard Chartered та Bank of New York Mellon.

У звітах вказано, що у серпні 2018 року компанія Фірташа Bothli Trade AG відправила $78 101 на рахунки банку Standard Chartered Bank у Periyasamy Sunderalingam, який нібито допомагав Фірташу давати хабарі індійським чиновникам, щоб укласти угоди щодо видобутку корисних копалин. 

Інші компанії, пов’язані з Фірташем, – DF Investments Limited та Ladis Holding Ltd — перевели понад $70 млн для розвитку проєктів нерухомості невстановленим бенефіціарам, оплати ювелірних виробів та для переведення грошей через офшори для дачі хабарів українським можновладцям. 

Новини за темою: НБУ прогнозує зниження депозитних ставок у банках

Що означає витік даних FinCEN

Журналісти-розслідувачі проаналізували понад 2100 звітів від банків у всьому світі. Відомо, що лише у 2019 році фахівці FinCEN отримали понад 2 мільйони звітів про підозрілі операції, а з 2011 по 2017 роки – понад 12 мільйонів.

Розслідування показало, що великі банки провели операції на суму 2 трлн доларів, які потім самі і визнали підозрюваними. Виходить, що банки повідомляли фахівцям FinCEN про "підозрілу активність" уже після того, як отримали за них комісію.

Таким чином, виходить, що банки обслуговують як своїх клієнтів ймовірних мафіозі, шахраїв і олігархів, що перебувають під санкціями. Ці клієнти отримували прибуток від легалізації "брудних грошей", вигадуючи різні способи їх відмивання. Вони переводили кошти, отримані від торгівлі наркотиками або від корупції, на рахунок банків, які неможливо запідозрити у зв’язку зі злочинцями.

Хай там як, але цей витік даних дає уявлення про те, що саме банки насправді знають про потоки "брудних" грошей з усього світу і знаючи, що чинять протизаконно, продовжували дозволяти злочинцям переміщати трильйони доларів сумнівного походження у ті країни та на ті цілі, які їм заманеться.  Фактично це – відмивання грошей та легалізація коштів, отриманих злочинним шляхом.

Ця ситуація показує, як насправді просто отримати доступ до міжнародного фінансового ринку для корумпованих політиків, які ведують нечесну діяльність , а також для бізнесменів і наркоторгівців. 

На фоні цього у понеділок, 21 вересня, ринок фінансовий обвалився. За підсумками торгів у Гонконгу акції британського банку HSBC впали на 5,3%, до 29,3 гонконгського долара. Обвал довів вартість акцій банку HSBC до мінімального за 25 років рівня. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...