live

Російська "ядерна кнопка" напоготові: Навіщо Путін попередив про можливість ядерного удару

Топ-новина
Топ-новина
Росія заявила про готовність застосовувати ядерну зброю Фото з відкритих джерел

Росія незавуальовано нагадала про свою ядерну міць

Президент Російської Федерації Володимир Путін затвердив можливість використання Росією ядерної зброї за певних умов. Готовність Росії натиснути на ядерну кнопку стало несподіванкою для урядів багатьох країн світу.

Далі розповідаємо, про що йдеться в указі Путіна та як на це відреагували у США і в Європі.

Що значить "ядерність" Росії зараз

"Ядерні" документи у Росії має право видавати та підписувати виключно глава держави. І віддавати наказ про старт ядерних боєголовок також може лише президент. Напередодні президент Росії Володимир Путін видав указ № 355 "Про Основи державної політики Російської Федерації в галузі ядерного стримування", який регулює правомірність використання ядерної зброї і визначає умови, за яких Росія зможе її використати. Інакше кажучи, цей документ є попереджувальним для всіх інших країн світу.

Всього таких умов сформульовано чотири:

  • запуск балістичних ракет по території Росії або її союзників;
  • застосування противником ядерної зброї або інших видів зброї масового ураження;
  • вплив на критично важливі державні або військові об'єкти у Росії;
  • агресія із застосуванням звичайної зброї, яка ставить під загрозу існування Росії як держави.

Це значить, що Росія може застосувати ядерне стримування навіть при здійсненні потенційним противником дій, які російське керівництво всього лиш розцінить як небезпечні дії.

До переліку "небезпечних дій" Росія відносить немало ймовірних умов, як-от: нарощування на суміжних з Росією територіях сил, в складі яких перебувають засоби доставки ядерної зброї; нарощування сил у прилеглих морських акваторіях; розгортання країнами, розціненими як потенційний противник, систем протиракетної оборони, а також будівництво ракет та безпілотників. До того ж сюди може відноситися і розміщення систем протиракетної оборони у космосі та локація ядерної зброї на територіях неядерних держав.

Важлива ремарка – в указі йдеться про те, що Росія може пустити в хід ядерну зброю лише як засіб стримування у крайньому випадку. Мовляв, не бійтесь, країни-сусіди та країни-опоненти, бо вдаримо по вас ядерними боєголовками лише, якщо ви самі почнете конфлікт.

Останній указ щодо основ державної політики у сфері ядерного стримування підписував Дмитро Медведєв за часів свого президентства у 2010 році. Указ був розрахований на 10 років.

"Президент Російської Федерації може при необхідності проінформувати військово-політичне керівництво інших держав і / або міжнародні організації про готовність Російської Федерації застосувати ядерну зброю або про прийняте рішення про застосування ядерної зброї, а також про факт її застосування", - йдеться в документі. Це всі деталі указу, з якими можна наразі ознайомитися. Звісно, у ньому є певні деталі та уточнення, проте вони залишилися на закритому рівні.

Новини за темою: НАТО буде "ядерним альянсом", поки у Росії та Китаю є атомна зброя, - Столтенберг

Реакція світу на ядерну готовність Росії

У Франції днями заявили, що уважно відслідковують введення у Росії нових засад державної політики у сфері ядерного стримування. За інформацією Міністерство закордонних справ Франції, наразі відомство уважно аналізує указ Володимира Путіна про ядерне стримування.

При цьому відомо, що Франція наполягає на продовженні діалогу щодо основоположних доктрин у ядерній галузі між державами, які мають ядерну зброю: Великою Британією, США, Росією, Китаєм та безпосередньо Францією.

Схожої позиції дотримується і президент США Дональд Трамп. Він заявляє, що Росію потрібно повернути до групи країн "Велика Вісімка" (фактично після виключення Росії зі складу цього союзу він перетворився на "Сімку"). Це значить нівелювання одного з санкційних методів впливу на Росію – її було виключено з групи "Сімки" після початку подій на сході України.

Трамп зазначив, що повернення Росії не перегукується з ситуацією в Україні, але є необхідним для нормальних переговорів.

"Це не питання того, що він зробив, це питання здорового глузду. Ми проводимо "Велику Сімку", його там немає, а половина зустрічі присвячена Росії", - підкреслив Трамп. Він певен, що присутність Путіна сприятиме переговорам у сфері контролю над ядерною зброєю.

Речник прем‘єр-міністра Британії заявив, що Борис Джонсон ветуватиме повернення Росії.

"Росію усунули з групи країн G7 після того, як вона анексувала Крим, і ми ще не бачили свідчень змін її поведінки, які б виправдовували її повернення. Ми не підтримуємо відновлення її у якості члена групи", - заявив британський політик.

Схожу відповідь озвучив і прем‘єр-міністр Канади Джастін Трюдо. Він заявив, що причини, через які Росію було виключено з групи, нікуди не зникли. Мовляв, триває зневага до міжнародних правил, тому Росія не увійде назад до G7.

У ЄС погоджуються з цим – G7 не може перетворитися на G8, поки Росія не змінить свій курс, - заявляють у Брюсселі.

Новини за темою: Готуйтеся до нової гонки озброєнь: Китай нарощує арсенал ядерної зброї

Група держав з ядерною кнопкою та їх потенціал

Наразі у світі існує так званий "ядерний клуб" – група держав, що здійснили розробку, виробництво та випробування ядерної зброї.

У різні роки статусом ядерно держави володіли такі країни: США, РФ, Велика Британія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, Ізраїль (не коментує дані про наявність ядерної зброї), Північна Корея, Південно-Африканська Республіка (стала першою країною, яка добровільно відмовилася від ядерної зброї), а також Казахстан, Україна, Білорусь, котрі у період з 1991 по 1996 роки передали Росії свою частку ядерного арсеналу колишнього СРСР. Найбільше ядерних боєголовок зараз мають Росія та США – 6500 та 6185 відповідно. 

До того ж на території країн-членів НАТО: Німеччини, Італії, Туреччини, Бельгії, Нідерландів та Канади – знаходиться ядерна зброя, що належить США. А єдиною країною, котра застосовувала ядерну зброю за призначенням, є США – у 1945 році вони скинули ядерні бомби на японські міста Хіросіма та Нагасакі.

*************

Цікавим є не лише зміст указу Путіна про використання ядерної зброї, а й сам факт його оприлюднення, що спричинив очікуваний резонанс у політичних колах. Раніше подібні документи були закритими, а деякі – секретними.

Примітно, що на фоні розмов про повернення РФ до "Великої Вісімки" Росія продовжує посилювати свій ядерний арсенал, зокрема, розробляє нову зброю. Деякі її види вже націлені на Європу та США. При цьому Росія планує обговорити на наступних переговорах зі США питання про виведення американської ядерної зброї з Європи, тобто хоче, аби американської зброї не було у Європі. Про це заявив свого часу міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров. 

З боку Росії це може бути способом привернення уваги до її ядерних можливостей та подальша маніпуляція діями країн "Великої Сімки". Мовляв, ми готові натискати на ядерну кнопку, якщо відчуємо небезпеку з чийогось боку. Аби контролювати наші дії, повертайте нас до "Великої Сімки". 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...