Рош га-Шана-2020: Особливості свята та чим обернулося щорічне паломництво для хасидів в Україну

Посол Держави Ізраїль в Україні Джоел Ліон порекомендував паломникам повернутися додому

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Від сьогодні розпочинається святкування єврейського Нового року. Для представників течії юдаїзму (хасидів) священним обов'язком є паломництво в Україну – на могилу верховного рабина-вчителя в Умані. Однак цьогоріч світова пандемія коронавірусу внесла у святкування корективи - українські кордони закрили для паломників.

Як хасиди виходять із цієї ситуації та більш детально про саме свято далі.

Рош га-Шана: Що варто знати про єврейський Новий рік

Традиційно єврейський Новий рік, або ж Рош га Шана відзначають юдеї, зокрема і євреї. Його відзначають на молодика осіннього місяця тішрей за єврейським календарем. Так дата припадає на вересень-жовтень, а цьогоріч – на 18-20 вересня.

Для юдеїв Рош га-Шана символізує день, з якого для представників цієї релігії починається суд над усім створеним. Його святкування триває 10 днів. Проте веселитися дозволяється лише 1 день, решта 10 – ні, бо десятий день – Судний. Юдеї вірять, що в цей день виноситься остаточне рішення і Бог ставить печатку на запис. Але є 10 днів, та можливість змінити ситуацію – повернути борги, вибачитися, якщо відчувається провина.

Після аналізу року людина приймає тверде рішення: у майбутньому році бути кращим, чеснішим, добрішим, більш терпимим, не ображати нікого, робити ще більше добра, ще більше любити ближнього свого та намагатися робити всіх навколо щасливішими.

Також заведено висипати все з кишені та викидати крихти – ніби позбуватися всього неприємного і поганого, що було минулого року. Такий обряд проводять біля річок чи водойм супроводжуючи молитвою.

Є особливі традиції щодо їжі – так юдеї у свято їдять круглий хліб з медом – щоб рік був солодким. На святковому столі має бути риба обов’язково з головою, адже Рош га-Шана означає "голова року". Також вітається морква, порізана кружальцями, що символізує золоті монети як фінансове благополуччя на весь наступний рік.

На стіл також ставлять фініки. Юдеї вірять, що разом зі з'їденим фініком усе погане залишиться  в старому році.

Категорично забороняється вживати гірку та кислу їжу, щоб у наступному році не було горя та бід.

Детальніше про традиції відзначення свята можна дізнатися за посиланням.

Новини за темою: Хасиди-паломники на білорусько-українському кордоні: Політичний глухий кут?

Чому хасиди святкують Рош га-Шана в Україні

Особливе значення святкування нового року має для хасидів – представників течії юдаїзму, яка виникла в Україні у першій половині XVIII століття. Сучасний хасидизм є підгрупою ультраортодоксального юдаїзму та вирізняється своєю консервативністю й соціальною ізоляцією.

Хасиди вірять, що святкування іудейського нового року — Рош га-Шана — має відбутися на могилі верховного рабина-вчителя. Ним вони вважають Нахмана, який наприкінці життя переїхав в Умані, де його і поховали.

Паломники вважають своїм обов'язком хоча б раз у житті відвідати могилу наставника і зустріти там новий рік. Вони вірять що наступний рік буде дуже щасливим для них.
Велике значення паломництво має і для молодшого покоління. Їх беруть з собою на прощу для того, щоб виховати у них святе відношення до релігії.

Під час паломництва в Умані, хасиди збирають хлопчиків і проводять з ними своєрідні уроки, вивчаючи тексти Тори.

Новини за темою: Відео дня: Хасиди у вишиванках заспівали гімн України, щоб їх пустили в Умань

Чому цьогоріч більшість паломників не змогли дістатися до Умані

Цього року, через пандемію коронавірусу, Україна заборонила в'їзд хасидам на територію країни. Питання про організацію відзначення Рош га-Шана піднімали ще на початку серпня.
Мер Умані Олександр Цебрій, в середині серпня, вдався до радикальних дій — заночував під стінами Офісу президента, вимагаючи зустрічі з очільником країни. Адже до 17 серпня питання щодо паломництва хасидів в Умань не було вирішено.

Він заявляв, що готовий блокувати в'їзди в місто, щоб убезпечити містян від розповсюдження коронавірусу.

Уряд ухвалив рішення заборонити в'їзд іноземців на територію країни з 00:00 29 серпня до 28 вересня.

Це призвело до того, що у переддень святкування Рош га-Шана понад 1,5 хасидів вирішили перетнути державний кордон України з білоруської сторони. Однак українські прикордонники не дозволили їм перетин. Так, з 14 вересня паломники застрягли на українському кордоні в Нових Яриловичах.

Хасиди-паломники на білорусько-українському кордоні ДПСУ

З іноземцями зустрівся голова Державної прикордонної служби України Сергій Дейнеко. Також співробітники прикордонної служби наголосили на недопущенні порушення кордону іноземцями, адже вони нестимуть за це відповідальність. В МЗС України запевнили, що паломники на кордоні забезпечені усім необхідним.

Новини за темою: Паломників-хасидів обманом виманили в Білорусь, – Геращенко

Як святкування Рош га-Шана стало міжнародним скандалом

Ще місяць тому українська та ізраїльська сторони закликали хасидів відмовитися цьогоріч від паломництва до Умані на період святкування Рош га-Шана. Водночас урядовці наголосили для тих, хто таки вирішив відвідати Умань, що карантинні обмеження в Україні поширюються на всі публічні заходи і мають суворо дотримуватися.

Однак паломники не дослухались рекомендацій і вирушили до України, а через заборони, які діють на території України, розгорівся міжнародний скандал.

Під час зустрічі із представниками хасидської спільноти щодо ситуації з паломництвом до Умані очільник МВС Арсен Аваков закликав паломників-хасидів поважати український закон та не провокувати ситуацію на кордоні нашої держави.

Однак паломники не полишали надії потрапити в Україну, а їхня кількість у буферній зоні між країнами збільшувалась.

Щоб вирішити проблему, президент Білорусі Олександр Лукашенко доручив уряду домовитися із українською стороною про надання зеленого коридору для хасидів. Білоруська сторона готова була забезпечити транспорт. Зокрема, пропонували автобуси, які б довезли паломників до святинь на території України.

Трохи згодом Міністерство закордонних справ Білорусі закликало українську владу поважати фундаментальні права людини, права віруючих та загальновизнані демократичні норми і розпочати діалог із паломниками, аби вирішити ситуацію на кордоні.

А міністр внутрішніх справ Ізраїлю Ар’є Дері надіслав звернення на адресу президента України Володимира Зеленського з проханням пропустити в Україну хасидів.

Близько тисячі хасидів-паломників направляючись до Умані застрягли на білорусько-українському кордоні TUT.BY.

Однак українська сторона продовжує притримуватися встановлених Кабміном заборон.

В Офісі президента України Володимира Зеленського зазначили, що більшість хасидів прибули з Ізраїлю, довірившись чуткам про те, що український кордон з Білоруссю нібито відкритий, а влада Білорусі деякими своїми непродуманими заявами умисно чи неумисно підігріває ці чутки. В ОП закликали Білорусь не шкодити ситуації з хасидами на кордоні.

У Міністерстві закордонних справ України заявили, що перебування хасидів на кордоні свідчить про порушення встановлених в Білорусі карантинних правил режиму транзиту.

У відомстві наголосили, що згідно з чинними в Республіці Білорусь карантинними обмеженнями, іноземці, які прибувають до країни, повинні проходити 14-денну самоізоляцію. Транзитний проїзд територією Білорусі допускається протягом 48 годин з метою слідування до держави постійного/тимчасового проживання.

Водночас переважна більшість паломників-хасидів перебуває на ділянці кордону понад 48 годин та не є особами, які постійно/тимчасово проживають в Україні, що є порушенням встановлених в Республіці Білорусь карантинних правил режиму транзиту.

Однак ситуацію так і не вирішили.

Новини за темою: Відео дня: На українсько-білоруському кордоні танцюють і співають хасиди, які застрягли між КПП

Яка ситуація на кордоні наразі

Наразі паломників так і не пустили в Україну. Частина з них спробували перетнути державний кордон України в інших областях. Зокрема, напередодні паломники-хасиди вирушили у бік Житомирської та Рівненської областей, що спровокувало значні затори й зупинку руху транспорту через черги.

Однак, близько тисячі хасидів залишаються у буферній зоні поруч чернігівського пункту пропуску "Нові Яриловичі".

Так, групу хасидів-порушників державного кордону виявили і затримали на Закарпатті, а ще одного іноземця прикордонники зупинили на кордоні з Польщею.

В Державній прикордонній службі України повідомили, що кількість хасидів на білорусько-українському кордоні зменшилася. Поблизу пункту пропуску залишається близько 600 іноземців.

А тим часом посол Ізраїлю в Україні Джоел Ліон переконаний, що хасиди, які перебувають на білорусько-українському кордоні, повинні повернутися до Білорусі, а звідти – додому до Ізраїлю.

Новини за темою: В Умані знову виник конфлікт між хасидами та місцевими жителями через будівництво синагоги

Що відбувається в Умані

На період святкування Рош га-Шана в Умані запровадили посилені протиепідемічні заходи щодо запобігання поширенню коронавірусної інфекції.

На кількох вулицях, якими пересуваються прочани, нанесли маркування безпечної дистанції. Проводиться постійний контроль за благоустроєм в зоні святкування. Зокрема, було розроблено схему санітарного очищення території проживання та святкування хасидів: на 26-ти майданчиках встановили 104 контейнери для сміття, які обслуговує 9 одиниць автотранспорту.

Також щоденно проводиться дезінфекція автомобілів Національної поліції, сміттєвозів, контейнерів для сміття та обладнаних для них майданчиків. З 8 вересня щоденно прибирають та миють шість вулиць в районі святкування, дезінфікують місця загального користування.

Посилені протиепідемічні заходи триватимуть до 23 вересня.

Також у місті тимчасові пункти моніторингу за дотриманням карантинних обмежень.

Мер Умані Олександр Цебрій заявив, що станом на 15 вересня десять хасидів отримали позитивний тест на COVID-19, однак четверо з них  при повторному тестуванні отримали негативний результат. Протестовано було 400 паломників.

За інформацією Міністерства внутрішніх справ і Міграційної служби, на території міста перебуває 2,5 тис. паломників-хасидів, однак за його словами, не відомо, скільки хасидів перебуває в місті.

******

Сьогодні президент України Володимир Зеленський привітав євреїв з Новим роком. Він зазначив, що Україна була змушена обмежити масові заходи у країні, зокрема й частину традиційного відзначення цього свята. "Ми дякуємо всім за розуміння та взаємодію у важливих питаннях безпеки людей. Віримо, що разом ми обов’язково зможемо подолати всі виклики, що постали перед нами, і наступного року повернутися до звичного ритму життя", - зазначив він.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...