live

Результати зустрічі ТКГ у Мінську: Що буде з обміном та розведенням військ

Топ-новина
Топ-новина
ТКГ не домовилася про головне щодо Донбасу Фото з відкритих джерел

Цього разу зустріч у Мінську була не надто результативною – чітких домовленостей немає

29 січня у Мінську відбулася чергова зустріч Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі. Далі розповідаємо детально про підсумки вчорашньої зустрічі, очікувані результати та вектори діалогу сторін та ділимося змінами, що відбулося у самій контактній групі.

Результати зустрічі ТКГ

Прессекретарка представника України у ТКГ Леоніда Кучми Дарка Оліфер офіційно повідомила про результати зустрічі сторін: України, Росії та ОРДЛО.

Про звільнення бранців. За словами Оліфер, у гуманітарній підгрупі продовжується робота, спрямована на взаємне звільнення осіб. Тобто тривають перемовини стосовно обміну, аналогічного тому, що відбувся 29 грудня 2019 року. Станом на зараз сторони домовилися відновити пошук зниклих безвісти. Так, до наступного засідання ТКГ у Мінську будуть опрацьовані пропозиції щодо механізму організації пошуку зниклих за участі міжнародних організацій, зокрема Міжнародного Комітету Червоного Хреста.

Про припинення вогню. Українська сторона чітко заявила свої безапеляційні вимоги, що є необхідними для виконання Мінських угод: вирішення проблем безпеки, тобто припинення вогню, виведення збройних формувань і військової техніки, а також встановлення контролю за кордоном.

У свою чергу Леонід Кучма підкреслив, що світовий досвід врегулювання збройних конфліктів показує, що без встановлення державою контролю за своїм кордоном досягти миру неможливо.

Про безпеку на Донбасі. У січні 2020 року безпекова ситуація на сході України все ще є складною. Про це свідчать обстріли, у тому числі снайперські, що тривають з боку незаконних збройних формувань ОРДЛО. При цьому на лінії зіткнення діють диверсійно-розвідувальні групи НЗФ. На зустрічі 29 січня сторони ТКГ домовилися продовжувати роботу для вирішення низки питань безпеки, котрі є ключовими для України та світу.

До речі, зустріч Тристоронньої контактної групи 29 січня була останньою, у якій головував Мартін Сайдік. Відтепер повноваження спецпредставника чинного глави ОБСЄ у ТКГ та в Україні виконуватиме Хайді Грау.

За великим рахунком, питання щодо розведення сил і засобів на трьох нових ділянках на переговорах 29 січня не вирішилося. Тож воно має бути врегульовано до кінця березня, як заявив політичний представник Росії у Мінську Борис Гризлов. Також за його словами, мінські перемовини 29 січня не дали взагалі ніяких результатів.

Незважаючи на посередні результати останніх переговорів, плани та мета української сторони відомі. Про них, до речі, опосередковано свідчать і слова міністра закордонних справ України Вадима Пристайка. 7 січня він заявив: якщо у 2020 році не вдасться провести вибори на Донбасі або процес розведення затягнеться, доведеться шукати альтернативу мінському процесу, приміром, вводити миротворчу місію. Інакше кажучи, у такому випадку мінський процес може вважатися проваленим.

"Ми не хочемо замороженого конфлікту. В ідеалі, ми хочемо повернути наші землі і наших людей. Але якщо цього не вдасться, то хоча б потрібно покласти край вбивствам", - сказав Пристайко.

Про що говорили на попередніх перемовинах у Мінську

На попередній зустрічі підгрупи з безпеки у Мінську, що відбулася 16 січня, було розглянуто дев’ять ділянок для нового розведення на Донбасі – по три пропозиції від Києва, Луганська та Донецька. Київ запропонував досі не затверджені ділянки у районі мосту у Станиці Луганській, поблизу Авдіївки та біля Новоселиці-2. Одна ділянка була узгоджена – це пункт пропуску "Гнутово".

Тоді сторони зійшлися на думці, що повністю режим припинення вогню не виконується і допомогти його встановити може лише розведення сил на нових ділянках.

Також 16 січня ТКГ зійшлася на тому, що необхідно продовжувати роботу над новим обміном утримуваними, вирішувати питання кордону щодо майбутніх місцевих виборів на Донбасі та припиняти вогонь. Детальніше про результати етапу перемовин 16 січня можна прочитати за цим посиланням.

Нове у внутрішній політиці РФ щодо Донбасу

Не виключено, що на фоні деяких змін, що відбулися безпосередньо у Кремлі, ситуація на Донбасі може дещо змінитися у позитивному для України сенсі.

Йдеться про нещодавню відставку радника президента Росії та так званого куратора самопроголошених "Л/ДНР" Владислава Суркова. 25 січня стало відомо, що Володимир Путін не лише позбавив його цієї посади, а й не запропонував жодної іншої. Таким чином Сурков повністю завершує свою діяльність державного службовця.

Вірогідно, причиною відставки Суркова стала "зміна курсу Кремля щодо українського напрямку". Тож паралельно з цим відставка Суркова гіпотетично може позитивно вплинути на встановлення миру на Донбасі. Це може статися завдяки новій пакетній угоді Кремля з Заходом, участі у якій Сурков не братиме. Замість Владислава Суркова радником Путіна в "українському питанні" стане Дмитро Козак. Він є прибічником фактичного повернення ОРДЛО Україні, тоді як Сурков прагнув до жорстокого військового тиску на Україну у питаннях Донбасу.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...